Planeta Energii – sposób na ciekawe lekcje o prądzie dla najmłodszych

7 Gru

Jak wytłumaczyć najmłodszym uczniom czym jest prąd, skąd trafia do lodówki, czemu jest tak potrzebny, ale jednocześnie bardzo niebezpieczny? W podjęciu przez nauczycieli tych trudnych choć ciekawych dla dzieci tematów, pomaga Grupa Energa – organizator kolejnej, V edycji ogólnopolskiego konkursu edukacyjnego „Planeta Energii”. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas I-III szkół podstawowych.

Nauczyciele mogą zgłaszać udział swoich klas w konkursie do 31 stycznia 2015 roku. Czasu nie zostało już dużo, gdyż trzeba zaplanować przeprowadzenie minimum trzech lekcji dotyczących energii elektrycznej i podjąć dodatkowe działanie autorskie. Sprawozdania z przeprowadzonych zajęć należy złożyć do 13 lutego 2015 roku.

Warto dodać, że udział w projekcie przynosi korzyści zarówno uczniom jak i nauczycielom, szkołom i lokalnej społeczności.

Co zyskują dzieci?

Przede wszystkim wiedzę, jak bezpiecznie korzystać z energii elektrycznej. Eksperymenty i nauka poprzez zabawę pomaga dziecku zrozumieć niełatwe zagadnienia związane z prądem elektrycznym. Dowiadują się czym jest prąd, poznają odnawialne źródła energii, uczą się właściwego postępowania np. podczas burzy czy w wypadku porażenia prądem. Na najlepsze klasy, które wezmą udział w konkursie czeka w sumie 10 nagród głównych. Dodatkowo przyznanych zostanie 50 wyróżnień, a każde dziecko otrzyma atrakcyjny upominek.

Co zyskuje nauczyciel, szkoła, społeczność?

Grupa Energa dostarcza gotowe materiały dydaktyczne, powstałe we współpracy z ekspertami. Dzięki temu nauczyciel może przeprowadzić bardzo ciekawe zajęcia zgodne z podstawą programową. Za swoje zaangażowanie otrzymuje certyfikat poświadczający uczestnictwo w programie „Planeta Energii”.

plane3

Zwycięstwo w konkursie to również prestiż dla mieszkańców miejscowości, której szkoła zajmie pierwsze miejsce. Jest ona obecna w mediach a wszyscy mieszkańcy mogą włączyć się do edukacyjnej zabawy. Do miast, z których pochodzić będą zwycięskie klasy, przybędzie bowiem mobilne miasteczko z kilkoma strefami edukacyjnymi, pełnymi niezwykłych eksperymentów oraz kinem 3D.

Do wzięcia udziału w projekcie zachęca dr Tomasz Rożek, ambasador „Planety Energii”.

– Jako fizyk i jednocześnie ojciec bliźniąt zdaję sobie sprawę, jak istotna jest rola nauczyciela wczesnoszkolnego. To on wprowadza dzieci w świat skomplikowanych dla nich zjawisk fizycznych. Dlatego zachęcam do wyjścia poza utarty schemat i poprowadzenia nieszablonowych, ciekawych lekcji, dzięki którym dzieci nie tylko szybciej zrozumieją materiał, ale również zafascynują się nauką. Dodatkową zaletą udziału w konkursie są materiały dydaktyczne od Grupy Energa, w oparciu o które nauczyciel może przeprowadzić interesujące lekcje.

plane

Udział w konkursie należy zgłosić poprzez stronę www.planetaenrgii.pl

Zwycięzców „Planety Energii” poznamy 13 marca 2015 roku.

*Energa od wielu lat angażuje się w inicjatywy prospołeczne. Czyni to w ramach programu Energa dla Ciebie, który obejmuje działania kształtujące postawy proekologiczne wśród najmłodszych, a także wspierające rozwój fizyczny i popularyzujące działalność kulturalną istotną dla społeczności lokalnych. Fundacja Energa niesie ponadto pomoc osobom poszkodowanym przez los oraz czynnie wspiera organizacje charytatywne. Elementem programu Energa dla Ciebie jest projekt Energa Edukacja.

Źródło: Informacja prasowa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.