Ostatni moment na zgłoszenia do konkursu Galileo Masters

25 Cze

Do końca czerwca trwa konkurs Galileo Masters, którego celem jest wyłonienie najlepszych pomysłów na wykorzystania technologii nawigacyjnych. Warto skorzystać z tej okazji i spróbować swoich sił w wyjątkowym konkursie o europejskiej randze. Na finalistów czekają nagrody finansowe (w tym 20 000 euro), staże w firmach z sektora kosmicznego, wirtualne biura, przestrzenie coworkingowe, a także mentoring przygotowujący do pozyskania inwestycji.

European Space Navigation Competition (ESNC) to najważniejszy konkurs dla zainteresowanych technologią satelitarną, którym nawet nie śniła się możliwość założenia kosmicznego startupu. Do konkursu zgłaszane mogą być pomysły na aplikacje, urządzenia bądź technologie wykorzystujące nawigację satelitarną.

Galileo Masters to obecnie jeden z bardziej przystępnych mechanizmów oceny potencjału biznesowego pomysłów wykorzystujących nawigację satelitarną – mówi Krzysztof Kanawka, organizator Galileo Masters 2015 z firmy Blue Dot Solutions. – Otacza nas obecnie duża ilość rozmaitej infrastruktury i procesów, choćby transportowych, których funkcjonowanie może zostać poprawione dzięki aplikacjom wykorzystującym nawigację satelitarną – dodaje.

Finaliści konkursu, oprócz walki o nagrody finansowe, usługi promocji, staże w polskich i zagranicznych firmach, uzyskają również cenną możliwość prezentacji przed inwestorami. W rezultacie uczestnicy uzyskają wartościową ocenę potencjału komercjalizacji ich pomysłów. Warto dodać, że każdy wniosek zgłoszony do polskiej edycji ma szansę na uzyskanie jednej z nagród specjalnych w etapie ponadregionalnym.

W 2014 roku pracownicy Wydziału Nawigacyjnego Akademii Morskiej w Szczecinie zajęli II miejsce w ogólnoeuropejskiej kategorii University Challenge, do której zgłoszono kilkadziesiąt aplikacji z 26 krajów.

Przedstawiony system nawigacyjny NAVDEC wspomaga podejmowanie decyzji w sytuacjach kolizyjnych na morzu. Obecnie system NAVDEC jest zainstalowany na 12 statkach pięciu różnych armatorów.

Start w konkursie Galileo Masters pozwolił wypromować projekt, który w momencie składania aplikacji, nie był jeszcze produktem komercyjnym.

Nagroda w konkursie pozwoliła nam na nawiązanie nowych kontaktów, które procentują obecnie przygotowywaniem nowych wniosków projektowych do Horyzontu 2020. W międzyczasie firma uzyskała grant z SME Instrument (faza 1) oraz zebrała kolejne wyróżnienia np. w konkursie Inicjator Innowacji – mówi Piotr Wołejsza z Sup4Nav, firmy stojącej za projektem NAVDEC.

NAVDEC w czasie testów na Darze Młodzieży. Źródło Sup4NAV sp. z o.o..
NAVDEC w czasie testów na Darze Młodzieży. Źródło Sup4NAV sp. z o.o..

 

Na pierwszym miejscu w zeszłorocznej edycji znalazł się zespół tworzący aplikację HYENT. Ideą tego rozwiązania jest nagradzanie uczestników za to, w jaki sposób żyją oraz zachęcanie do podejmowania kolejnych wyzwań. Twórcy reklamują ten produkt jako remedium na izolację młodego społeczeństwa od rzeczywistości i ucieczkę w wirtualny świat. Obecnie trwają prace nad wdrożeniem rozwiązania na rynek.

Z kolei na trzecim miejscu znalazła się aplikacja rozrywkowa Fields Of War w wykonaniu firmy ScalaC. Rozwiązanie to jest lokalizacyjną grą miejską, wykorzystującą najnowsze technologie, takie jak iBeacons oraz wearables do rozszerzenia interakcji z graczem poza standardowe rozwiązania. Łukasz Kuczera, CEO ScalaC, z perspektywy czasu określa konkurs jako wyzwanie, które warto było podjąć, gdyż nic nie kosztowało, a sporo udało się osiągnąć.

Aplikacja Fields Of War w czasie testów. Źródło ScalaC
Aplikacja Fields Of War w czasie testów. Źródło ScalaC

 

Organizatorem konkursu w Polsce jest Blue Dot Solutions, współorganizatorem zaś Black Pearls VC. Szereg nagród od wsparcie w organizacji wielu etapów konkursu zapewniają Partnerzy: Agencja Rozwoju Przemysłu, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, Creotech Instruments, Astri Polska, GMV Innovating Solutions, ITTI, Hertz Systems oraz Sponsorzy nagród: Business Link, NaviGate, i PCPD.

Patronat honorowy objęło Ministerstwo Gospodarki, Ministerstwo Administracji
i Cyfryzacji, Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego oraz Polska Agencja Kosmiczna.

Więcej informacji na temat tegorocznej edycji konkursu, znajduje się na stronach: www.galileo-masters.pl i poland.galileo-masters.eu, a także na Facebooku.

Źródło: Informacja prasowa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.