O Joomla! i JUG dla młodzieży

7 Cze

Najbliższe spotkanie JUG Trójmiasto odbędzie się 11 czerwca o godzinie 11:00 w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym. Dołącz do społeczności Joomla!

Dlaczego warto posłuchać i wiedzieć, co to jest Joomla!?

Słowo joomla pochodzi z języka suahili i znaczy mniej więcej tyle, co ‚razem’. Pisane w ten sposób: Joomla! oznacza jedno z najbardziej popularnych i ważnych w skali całego świata środowisk CMS (www.joomla.org/), czyli narzędzi pozwalających każdemu, nawet osobie o jedynie bardzo ogólnej świadomości technicznej, na zbudowanie w ciągu minut funkcjonalnej, użytecznej strony www. CMS to zbiór skryptów, które po uruchomieniu pozwalają osobie posługującej się w zasadzie wyłącznie myszą na wyklikanie wszystkich elementów strony www. I tak każdy, dosłownie każdy, kto ma pomysł na stronę, może ją przygotować. Czy to nie jest niesamowite? Tak na dobrą sprawę takie hasła jak globalizacja, czy Internet w ciągu tych kilku chwil potrzebnych na instalację tego środowiska stają się namacalną rzeczywistością. Tak przygotowaną stronę musimy jeszcze tylko umieścić w Internecie. Najprostszą metodą jest wykupienie miejsca na specjalnym komputerze u tzw. dostawcy usług hostingowych i wykupienie unikalnej domeny, czyli adresu naszej strony. Nie koniecznie musimy za to płacić, bo coraz częściej przynajmniej na jakiś czas możemy dostać tego typu usługi za darmo. Często można to zrobić szybko i sprawnie za pomocą kilku kliknięć. Następnie przekopiowujemy pliki z naszego komputera na komputer w firmie hostingowej i voilà, gotowe. Od teraz nasza strona jest częścią wielkiej światowej pajęczyny Internetu.

Ktoś może zapytać: dlaczego Joomla!, przecież dostępnych za darmo środowisk CMS jest znacznie więcej. Tak, to prawda. Pewnie wiele osób słyszało na przykład o WordPressie. Wyróżnikiem Joomla! jest społeczność, czyli ludzie, którzy poświęcają swój prywatny czas, by popularyzować wykorzystanie tego narzędzia. Nie potrafię do końca wyjaśnić, na czym polega ten fenomen, że oto ludzie, którzy na co dzień pracują zawodowo, znajdują w sobie czas i ochotę, by oddawać innym to, co w dzisiejszych czasach najcenniejsze: swój wolny czas. I tak raz do roku odbywa się duża, ogólnokrajowa impreza pt. Joomla! Day Polska. Ostatnia taka impreza miała miejsce we wrześniu 2015 roku notabene w Gdańsku (www.joomla-day.pl/). Taka konferencja trwa 2 dni i jest imprezą płatną. Oprócz tego na terenie całego kraju odbywają się spotkania lokalnych grup wsparcia (ang. Joomla! User Group). Takie spotkania organizowane są od mniej więcej dwóch lat dla mieszkańców szeroko rozumianego obszaru Trójmiasta jug-trojmiasto.pl/) także w Gdańsku. Udział w spotkaniach jest bezpłatny. Same spotkania trwają około 3 h. W ich trakcie poruszane są rozmaite tematy bardziej lub mniej ściśle związane z Joomla! Dobrą zasadą, którą wprowadziliśmy od ostatniego spotkania, jest video rejestracja prezentacji i udostępnianie ich w Internecie na dedykowanym kanale youtube. Dzięki temu każdy może zobaczyć i posłuchać, czego one dotyczą, jak dyskutują i spędzają wspólnie czas dorośli ludzie. Oczywiście same prezentacje to nie wszystko, bo niezwykle istotnym fragmentem spotkań jest dyskusja między uczestnikami, często spontaniczna. Wymiana myśli i emocji to samo sedno spotkań, właśnie po to je organizujemy.

Joomla! to CMS o otwartym kodzie. Sama idea otwartego kodu warta jest poznania i jak najszerszego rozpropagowania. Generalnie oprogramowanie jest dzisiaj udostępniane użytkownikom na zasadzie specjalnej umowy, zwanej fachowo licencją. Rozróżniamy licencje zamknięte (EULA), gdzie użytkownik płacąc otrzymuje jedynie możliwość wykorzystania wykonywalnej kopii programu. Najprościej mówiąc nie będzie mógł w żaden sposób zmodyfikować sposobu działania takiego programu nawet wtedy, gdyby potrafił to zrobić. Po prostu zrzeka się tego prawa. Taki program nie jest jego własnością, jest mu on tylko niejako wypożyczany i to często za wcale nie małe pieniądze. Drugi model, to licencje z otwartym kodem (open source). Jeżeli taka licencja to GNU GPL (General Public License), to wraz z programem w wersji wykonywalnej otrzymujemy zapis wszystkich algorytmów. Uzyskujemy do nich prawo – wolno nam je dowolnie modyfikować pod warunkiem, że m. in. również innym użytkownikom udostępnimy oprócz kodu wykonywalnego również kod źródłowy. Stajemy się faktycznym właścicielem takiego programu. Możemy zajrzeć w dowolne miejsce, coś poprawić. Dzięki temu modelowi oprogramowanie o otwartym kodzie ma mniej dziur bezpieczeństwa, dynamicznie się rozwija, ma często bardzo przemyślany interfejs użytkownika.

Warto wiedzieć, co to jest Joomla!, jak wygląda, jak działa społeczność Joomla! Można porozmawiać, poczuć czym interesują się dorośli ludzie, jakiego typu problemy rozwiązują, co robią w czasie wolnym. Może i Ty wniesiesz coś do dyskusji, pomożesz zmienić świat na lepszy? CMS Joomla! może się stać twoim oknem na świat. Dołącz do nas, podziel się z nami swoimi spostrzeżeniami. Najbliższe spotkanie JUG Trójmiasto odbędzie się 11 czerwca o godzinie 11:00 w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym.

                                      >>DOŁĄCZ DO WYDARZENIA NA FACEBOOKU<<

Autor tekstu: Maciej Słojewski, JUG Trójmiasto

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.