Neon z pozwoleniem na użytkowanie. Budowa Alchemii dobiegła końca

4 Lis

Budynek Neon, czwarty i ostatni etap kompleksu biznesowego Alchemia w Gdańsku otrzymał pozwolenie na użytkowanie. Torus zakończył tym samym trwającą blisko dekadę inwestycję, która wniosła na trójmiejski rynek biurowy ponad 122 tys. m kw. powierzchni najmu.

Dobiegł końca największy i najważniejszy do tej pory projekt inwestycyjny, jaki realizowaliśmy. Gdy blisko dekadę temu startowaliśmy z budową pierwszego etapu, w którym oprócz powierzchni biurowej zaplanowaliśmy baseny, siłownię i halę sportową, branża patrzyła na nas z lekkim niedowierzaniem. Pokazaliśmy inne spojrzenie na biurowce, jako obiekty powstające w centrach miast, na ich funkcje towarzyszące, także jakość powierzchni i zaawansowanie technologiczne. Rynek to docenił, zarówno w aspekcie komercjalizacji, jak i zainteresowania funduszy inwestycyjnych. Skończył się pewien etap w historii naszej firmy, ale przed nami kolejne wyzwania. Mamy zabezpieczone grunty pod budowę ponad 120 tysięcy m kw. powierzchni biurowej w ramach kilku różnych lokalizacji w Trójmieście. Officyna i Format już powstają, a kolejne inwestycje są w fazie przygotowania – komentuje Sławomir Gajewski, prezes spółki Torus.

NEON
Neon to ponad 35 tys. mkw. powierzchni najmu, w tym 33,5 z przeznaczeniem na biura. Powierzchnia typowej kondygnacji biurowej wyniesie ponad 3 tys. mkw., jednak w ofercie będą też mniejsze moduły (od 300 mkw.). Nieco ponad 1,5 tys. mkw. to powierzchnie usługowe zlokalizowane na parterze, które dopełnią pasaż – atrakcyjne miejsce spotkań i spędzania czasu, zaprojektowane pomiędzy Neonem, a wcześniejszym etapem Alchemii, Argonem. Budynek posiadać będzie 319 miejsc parkingowych dla samochodów (wewnątrz i na zewnątrz) oraz 374 dla rowerów (z pełną infrastrukturą sanitarną dla rowerzystów). Tak, jak wcześniejsze etapy, jest on certyfikowany w LEED na najwyższym poziomie Platinum (obecnie jest precertyfikowany). Gdy budowa się rozpoczynała, uzyskanie pozwolenia na użytkowanie planowane było na połowę listopada 2019, udało się je jednak uzyskać kilka tygodni wcześniej. Budynek stanowi architektoniczne i funkcjonalne dopełnienie całego kompleksu.

ALCHEMIA (ogólnie)
Alchemia realizowana była blisko dekadę – budowa rozpoczęła się w 2011, ale koncepcja powstała dużo wcześniej. Kolejne etapy oddawane były do użytku co dwa lata: I (wieże biurowe Aurum i Platinum w raz z centrum rekreacyjno-sportowym) w 2013 roku, II (wieże biurowe Ferrum i Titanium) w 2015, III (budynek Argon)w 2017, IV (Neon) właśnie teraz. Inwestycja zdecydowanie zmieniła obraz i charakter dzielnicy Oliwa (powstała na poprzemysłowych terenach), przyczyniając się do rozwoju tkanki miejskiej w tej części Gdańska. Alchemia to łącznie ponad 122 tys. mkw. powierzchni najmu, w tym blisko 112 tys. m kw. to powierzchnie biurowe (jest to blisko 1/6 rynku biurowego w Trójmieście!), a blisko 10 tys. mkw. to powierzchnie handlowo–usługowe. Budynki certyfikowane są w amerykańskim systemie LEED na najwyższym poziomie, Platinum, plasując się w czołówce najwyżej ocenianych punktowo obiektów w kraju. 

ALCHEMIA (ciekawostki)
• STREFA REKREACYJNO-SPORTOWA:4600 m kw. – tyle wynosi powierzchnia strefy rekreacji i sportu w Alchemii, w ramach której funkcjonują baseny, sauny, sala fitness, hala sportowa i strefa wspinaczki. Od początku funkcjonowania obiektów (od 2014 r.) z ich oferty skorzystało blisko 1,5 mln osób (pojedyncze wejścia klientów)
• LUDZIE W ALCHEMII: w Alchemii docelowo pracować będzie nawet 12 000 osób. Wedle badań przeprowadzonych przez pracownię PBS blisko 80% pracowników najemców Alchemii to osoby do 35 roku życia. 40% z nich dojeżdża do pracy Szybką Koleją Miejską, a 21% dojeżdża do pracy rowerem (badania PBS)
• SKM/TUNEL:29 maja 2014 roku nastąpiło otwarcie nowego przejścia podziemnego z peronu SKM Przymorze-Uniwersytet, prowadzącego w kierunku Uniwersytetu Gdańskiego oraz bezpośrednio na teren Alchemii. Inwestycja, w ramach której wybudowano również windę dla osób starszych i niepełnosprawnych, znacznie zwiększyła komfort i bezpieczeństwo wszystkich osób podróżujących SKM w tej okolicy. Całość inwestycji, która kosztowała ok. 2,8 mln złotych sfinansowała firma Torus.
• INFRASTRUKTURA ROWEROWA: w Alchemii znajduje się blisko 1400 miejsc parkingowych dla rowerów (wewnątrz i na zewnątrz budynków). Każdy z budynków posiada odrębną infrastrukturę sanitarną (szatnie, prysznice). Kilka razy w roku Torus organizuje akcję Rowerowe Love w ramach której można zrobić darmowy przegląd roweru, rozdawane są też gadżety dla rowerzystów. Prowadzona jestteż kampania edukacyjno-informacyjna dot. infrastruktury rowerowej w Alchemii, a także aspektów zdrowotnych jeżdżenia rowerem.
• PASAŻ POMIĘDZY ARGONEM, A NEONEM: pasaż to centralny punkt na mapie Alchemii – miejsce spotkań, konsumpcji i odpoczynku, w którym krzyżować będą się drogi pracowników biurowców, studentów, okolicznych mieszkańców czy przypadkowych przechodniów. Znajdą się w nim elementy małej architektury, w tym specjalnie zaprojektowane ławki, na których będzie można wypocząć, zieleń i niewielkie drzewka. Całość zaprojektowana została z drewna egzotycznego Bangkirai, występującego m.in. na terenach Indii, Malezji czy Filipin.
• ULE NA DACHU ARGONU: obecnie na dachu budynku Argon znajduje się 5 uli, w których „pracuje” ok. 500 000 pszczół.
• TORUS TRIATHLON IN DA HOSUE: TTIDH to jedyne tego typu zawody triathlonowe rozgrywane zimą, w całości pod dachem Alchemii. Do tej pory odbyło się 5 edycji, a formuła zawodów nastawiona jest na integrację środowiska biznesowego/pracowniczego (obecnie startują w nich głównie firmowe sztafety). Każdej edycji zawodów towarzyszy cel charytatywny.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.