M jak magister

23 Maj

Oferty „napiszę pracę licencjacką lub magisterską na zamówienie” występują równie często w rubrykach ogłoszeń jak propozycje korepetycji. Ile i komu trzeba zapłacić, aby kupić pracę dyplomową?

Wraz ze zbliżającym się końcem studiów przychodzi czas, kiedy student musi potwierdzić zdobytą wiedzę i napisać pracę dyplomową. Wybór tematu, zbieranie materiałów, przeprowadzenie badań jest czasochłonne i wymaga wiele wysiłku. Niektórzy studenci, idąc po linii najmniejszego oporu, kontaktują się z kimś, kto za opłatą wykona całą pracę za nich.

Cena napisania pracy dyplomowej na zamówienie zależy od wielu czynników: tematu, liczby stron i, co również ważne, terminu realizacji. Ponadto niektórzy ogłoszeniodawcy godzą się obniżać cenę, gdy student sam dostarczy bibliografię lub napisze fragment pracy samodzielnie.

Kto decyduje się na taki ryzykowny krok? Według ogłoszeniodawców to studenci uczelni prywatnych najczęściej zamawiają prace z ogłoszenia. Ponadto są to osoby, którym nadmiar zajęć nie pozwala na długie godziny przesiadywania w bibliotece. Ci, którzy piszą prace na zamówienie, to zazwyczaj absolwenci wyższych uczelni. Istnieją także zorganizowane grupy, które specjalizują się w poszczególnych dziedzinach. W zależności od tematyki, którą zleca zainteresowany student, oferty przydzielane są odpowiednim osobom.

W Trójmieście ceny za gotową pracę wahają się średnio od około 600-1500 zł. Kwota, którą trzeba zapłacić za napisanie jednego rozdziału, bo też taka opcja występuje w cennikach ogłoszeniodawców, to wydatek rzędu około 300 zł. Dodatkowe proponowane usługi to raport antyplagiatowy (ok. 30 zł za rozdział) albo poprawki uwzględniające uwagi promotora.

Mniej wątpliwości etycznych wzbudza zlecenie komuś sprawdzenia pod względem poprawności językowej napisanej przez siebie pracy. Koszt takiej usługi wynosi średnio około 1,5-3 zł za stronę.

Czy warto ryzykować? Wobec osób kupujących pracę i podpisujących ją swoim nazwiskiem ma zastosowanie ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Według art. 150 ust. 1 – „Kto przywłaszcza sobie autorstwo albo wprowadza w błąd co do autorstwa całości lub części cudzego utworu albo artystycznego wykonania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.