Kilka słów o optymalizacji podatkowej

25 Sie

Nie istnieje jedna definicja pojęcia „optymalizacja podatkowa”. Każdy może pojęcie to definiować na swój sposób. Jednak przy tworzeniu tych definicji należy pamiętać o jednym, iż nie można łączyć pojęcia „optymalizacji podatkowej” z czymś nielegalnym.

Niestety w przekonaniu wielu polskich przedsiębiorców jest tak, że w momencie w którym zaczynam mówić o reorganizacjach w celu osiągnięcia korzystnych efektów podatkowych, przedsiębiorca doszukuje się drugiego dna – oszustwa. A przecież mówię jedynie o możliwościach danych przez naszego ustawodawcę, które pozwolą na usprawnienie przepływów pieniężnych czy obniżenie podstawy opodatkowania. Gdzie w naszych przepisach jest regulacja, która nakazuje polskiemu przedsiębiorcy maksymalizować zobowiązania podatkowe?

Czym jest więc optymalizacja podatkowa? Odpowiedź jest prosta: sposobem na efektywne zarządzanie przychodami, usprawnieniem przepływów pieniężnych czy też możliwością generowania dodatkowych przychodów z przeznaczeniem na dalszy rozwój firmy.

Przy projektach optymalizacyjnych należy przede wszystkim pamiętać o tym, że stworzenie dobrej strategii podatkowej wymaga często zatrudnienia specjalistów. Jednak korzyść z pracy z doświadczonymi prawnikami, doradcami podatkowymi mogą być zaskakująco wymierne.

Na co należy zwróć uwagę przy tworzeniu własnego efektywnego modelu biznesowego? Na minimalizowanie ryzyka związanego z zastosowaniem określonych rozwiązań. Oznacza to, iż każdy krok w trakcie wprowadzania rozwiązań optymalizujących należy weryfikować z obowiązującymi przepisami podatkowymi oraz stanowiskami w danej kwestii, które prezentowane są przez organy skarbowe czy sądy administracyjne.

Masz więcej pytań? Pisz: biel.wioleta@gmail.com lub redakcja@my3miasto.pl

Wioleta Biel
Doradca podatkowy nr 12310
Wolny zawód doradcy podatkowego został powołany dnia 1 stycznia 1997 roku ustawą z dnia 5 kwietnia 1996 roku o doradztwie podatkowym. Doradca podatkowy posiada prawo do udzielania porad, opinii i wyjaśnień z zakresu stosowania prawa podatkowego. Co więcej jest uprawniony do reprezentowania klientów w postępowaniu przed organami podatkowymi we wszystkich instancjach oraz przed Sądami Administracyjnymi. Doradca podatkowy to gwarant bezpieczeństwa i rozwoju firmy.

Fot.tyt.: flickr.com/lemoniada

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.