IT Day: groźni hakerzy i pomocne chmury

22 Lis

Czwartkowa konferencja Stacja technologii: IT Day już za nami. Goście wysłuchali siedmiu referatów dotyczących korzyści i zagrożeń wynikających z wykorzystania nowych technologii w biznesie.

Wystąpienia prelegentów pogrupowano w trzy wątki: „hacking – walka dobra ze złem”, „cloud – burza w szklance wody” oraz „systemy mobilne – starcie tytanów”.

Pierwszy i zdecydowanie najciekawszy referat wygłosił Grzegorz Piotrowski. W swoim wystąpieniu zaprezentował dwa oblicza hackingu: tzw. whitehack, czyli wykorzystanie wiedzy komputerowej do lepszego zarządzania siecią informatyczną i udaremniania ewentualnych cyberataków oraz blackhack (inaczej cracking), czyli wykorzystywanie luk systemowych do wykradania i niszczenia danych. Piotrowski, by zaprezentować, jak groźny może być hacking, włamał się do jednego z konferencyjnych laptopów. Zajęło mu to kilka minut. Zaprezentował także niektóre z urządzeń jakich hakerzy używają na co dzień. – Nowoczesny smartphone to doskonałe narzędzie dla hakera. W użyciu są także zmodyfikowane pendrive’y, dzięki którym w mgnieniu oka możemy złamać wszelkie zabezpieczenia dowolnego komputera. Wystarczy kilka takich, by sparaliżować cały biurowiec. Hakerzy używają także zdalnie sterowanych samolocików z wi-fi i bluetooth do skanowania sieci w poszukiwaniu zabezpieczeń – wymienia Piotrowski.

it-day4
fot. Daniel Łoza

Kolejny panel dyskusyjny przeznaczony był dla właścicieli małych i średnich firm. Prelegenci reprezentowali cztery najważniejsze instytucje oferujące usługę chmury obliczeniowej: CloudExpert.pl, IBM, e24cloud.com oraz Oktawave. Tak zwana chmura, to usługa polegająca na wynajmowaniu zewnętrznych serwerów w celu przeprowadzenia skomplikowanych obliczeń lub obsługi stron internetowych. Korzystanie z chmury eliminuje konieczność posiadania własnej infrastruktury IT, co pozwala znacząco obniżyć koszty prowadzenia firmy komputerowej. Każdy z przemawiających starał się udowodnić, że to jego oferta jest najlepsza. Oprócz tego wspólnie udowadniali, że technologia Cloud jest w pełni bezpieczna i stanowi przyszłość zarówno samego IT jak i innych sektorów biznesowych. – To walka starego porządku z nowym. Firmy sprzedające infrastrukturę IT nie chcą, byście korzystali z chmur, bo to obniży ich dochody. Dlatego ich PR-owcy źle mówią o cloudingu, żebyście nadal kupowali ich produkty. Nie bądźcie tymi, którzy w czasach Forda, chcieli jeździć powozami – nawoływał Dariusz Naworczyk z Oktawave.

Na zakończenie konferencji organizatorzy zaplanowali starcie tytanów, czyli pojedynek najpopularniejszych mobilnych systemów operacyjnych: Android, IOS oraz Windows Phone. Zaproszeni eksperci zgodnie stwierdzili, że każdy z systemów ma swoje wady i zalety oraz, że platformy te są skierowane do różnych grup docelowych. Android jest tworzony z myślą o osobach zainteresowanych nietypowymi, oryginalnymi, a zwłaszcza darmowymi aplikacjami, którym nie przeszkadza niższa jakość. IOS, to platforma dla użytkowników oczekujących doskonałości, za którą gotowi są zapłacić. Windows Phone z kolei najczęściej trafia do byłych klientów Nokii, rozczarowanych ofertą konkurencji. Sam IOS został okrzyknięty najlepszą platformą dla programistów, dlatego, że tworzenie aplikacji dla tego systemu jest najprostsze, zaś polityka firmy Apple sprzyja rozwijaniu ekskluzywnych i dopracowanych programów. – Apple drobiazgowo weryfikuje każdą stworzoną na IOS aplikację, dzięki czemu do sprzedaży trafiają tylko najlepsze programy. Google nie stosuje takich praktyk, więc ryzyko znalezienia szkodliwej aplikacji jest dość wysokie – komentuje Sebastian Brzuzek z Meritum Banku.

fot. Daniel Łoza
fot. Daniel Łoza

Podczas konferencji najwięcej skorzystali pracownicy sektorów IT, którzy dzięki niej dowiedzieli się wielu przydatnych informacji, które pomogą im w pracy. Szkoda tylko, że w panelu poświęconym systemom mobilnym nie wyłoniono jednoznacznego zwycięzcy. Ponadto, prelegenci porównywali systemy głównie ze względu na łatwość programowania, trochę zapominając o wymienieniu zalet i wad z mających znaczenie dla konsumentów, przez co po konferencji trudno odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki mobilny system powinien wybrać zwykły użytkownik i czym ma się kierować przy podejmowaniu decyzji.

Mimo drobnych zarzutów, konferencję IT Day w Gdańsku trzeba uznać za organizacyjny sukces. Czekamy na kolejną edycję!

One Reply to “IT Day: groźni hakerzy i pomocne chmury”

  1. Pingback: Stawiamy na Przedsiębiorczość! | my3miasto.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.