Gimnazjalisto, wybierz naukę w jednym z ponad 70 zawodów!

12 Maj

Rozpoczęła się rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych na rok szkolny 2017/2018, która w Trójmieście odbywa się w formie elektronicznej. W roku szkolnym 2017/2018 w Gdańsku planuje się utworzyć blisko trzy tysiące miejsc w klasach pierwszych, a nauka będzie możliwa w ponad 70 zawodach!

Wnioski o przyjęcie do szkoły (wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnianie przez kandydata warunków lub kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym) złożyć należy:
– do 16 maja 2017 r. w przypadku szkoły, która przeprowadza sprawdzian uzdolnień kierunkowych;
– do 14 czerwca 2017 r. do godz.15:00. – do pozostałych szkół.

Rekrutacja odbywa się w formie elektronicznej przy użyciu internetowego systemu vEdukacja Nabór. Wyboru placówki należy dokonać poprzez stronę: nabor-pomorze.edu.com.pl/kandydat, na której znajdziemy także przewodnik i wszelkie informacje dotyczące procedury i terminów.

Blisko trzy tysiące miejsc w ponad 70 zawodach!
Gdańsk konsekwentnie rozwija szkolnictwo zawodowe, oferując uczniom zdobycie konkretnego zawodu i zwiększając ich szanse na udany start na rynku pracy. W obecnym roku szkolnym w technikach i zawodówkach kształci się ponad 6000 uczniów. W roku szkolnym 2017/2018 planuje się utworzyć ponad 2900 miejsc w klasach pierwszych, a nauka będzie możliwa w ponad 70 zawodach. Wśród nich pojawią się również nowe oferty, w tym: szkutnik, technik fotografii i multimediów, fotograf, technik weterynarii, technik żeglugi śródlądowej, technik automatyk, technik szerokopasmowej komunikacji elektronicznej, technik włókienniczych wyrobów dekoracyjnych.

Dodajmy, że gdańskie szkoły zawodowe współpracują z ponad 300 pracodawcami w zakresie kształcenia zawodowego praktycznego i praktyk zawodowych, umów o współpracy i klas patronackich.

Uwaga: W wyniku reformy oświatowej, od 1 września wygaszane będą szkoły zawodowe, a w ich miejsce powstaną branżowe – rekrutacja będzie odbywać się już do szkół branżowych.

Kształcenie zawodowe to ważny element gdańskiej edukacji. Absolwenci szkół zawodowych wchodzą na rynek pracy z doświadczeniem zdobytym podczas staży i praktyk, co znacząco zwiększa ich szanse na znalezienie zatrudnienia – mówi Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej. – A trzeba pamiętać, że nasze szkoły są coraz atrakcyjniejsze, dysponują nowoczesnymi pracowniami, współpracują ściśle z najważniejszymi pomorskimi firmami. Decyzja o nauce w szkole zawodowej daje młodym ludziom szanse na specjalistyczne kształcenie wyższe, zwiększa ich szanse podczas aplikacji – a potem nauki – na studiach. Dzisiejsi absolwenci i absolwentki techników mają w ręku konkretny fach, wiedzę zdobytą w szkole i praktykę zdobytą u pracodawców.

Przypomnijmy, że dzięki pozyskanym środkom z Unii Europejskiej, w latach 2016-2020 ponad 50 mln złotych zostanie zainwestowanych w rozwój szkolnictwa zawodowego.

Liceum, technikum, szkoła branżowa – co wybrać?
W drugim tygodniu marca gimnazjaliści i ich rodzice mogli podczas zorganizowanego przez miasto Tygodnia Zawodowca przyjrzeć się, jak funkcjonują szkoły zawodowe i w jakich profesjach kształcą. Po raz pierwszy w tym roku uczniowie mogą sprawdzić także swoje predyspozycje zawodowe w Centrum Rozwoju Talentów, w którym można skorzystać z konsultacji doradcy zawodowego – szczegóły pod adresem www.centrumtalentow.pl. Już dziś można zadzwonić i umówić się na wizytę pod numerem telefonu 58 500 56 30.

Fot.tyt.: Młodzieżowa Kraina Talentów/materiały prasowe.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.