Gdyński Inkubator Przedsiębiorczości gotowy do działania

28 Maj

28 maja br. odbyło się uroczyste otwarcie Gdyńskiego Inkubatora Przedsiębiorczości. Docelowo znajdzie w nim miejsce i merytoryczne wsparcie od 30 do 50 młodych stażem przedsiębiorców. To największy i najważniejszy projekt realizowany przez obchodzącą w tym roku 25-lecie Fundację Gospodarczą.

Gdyński Inkubator Przedsiębiorczości powstał w imponującym tempie – budowa, zgodnie z planem, trwała 15 miesięcy. Jeszcze w jej trakcie rozpoczęła się rekrutacja firm i osób zainteresowanych ulokowaniem w GIP swojej działalności.

Do tej pory do Fundacji Gospodarczej wpłynęło 35 wniosków. 31 firm wzięło udział w drugim etapie rekrutacji. 17 wniosków zostało zaopiniowanych przez Radę Gdyńskiego Inkubatora Przedsiębiorczości – 16 z nich otrzymało pozytywną opinię. Najwyżej ocenione firmy wkrótce wprowadzą się do nowych biur w Inkubatorze. Kolejnych 11 wniosków zostanie przekazanych w najbliższych dniach do zaopiniowania Radzie GIP, a ich autorzy już wkrótce zaprezentują swoje innowacyjne pomysły przed komisją rekrutacyjną.

wstega
Irena Muszkiewicz-Herok, Piotr Duda, Wojciech Szczurek

Cieszy nas różnorodność profili branżowych firm ubiegających się o miejsce w GIP. Wśród początkujących przedsiębiorców z niebanalnymi i innowacyjnymi pomysłami na biznes są: architekci, projektanci wnętrz, informatycy, prawnicy, psychologowie, coachowie, psychodietetyk, marketerzy, firmy z branży energetycznej, medycznej i spedycyjnej. Jesteśmy przekonani, że dzięki wsparciu, które oferujemy w Inkubatorze, rozwiną swoją działalność i wypłyną na szerokie biznesowe wody – mówi Irena Muszkiewicz–Herok, Prezes Zarządu Fundacji Gospodarczej.

Miejsce w Inkubatorze znajdzie od 30 do 50 firm. Młodzi stażem przedsiębiorcy będę tu mieli do wyboru nowoczesne biura o powierzchni od 14,82 do 30,42 m kw. lub tzw. open space. Będzie też możliwość skorzystania z wirtualnego biura. GIP to nie tylko atrakcyjne biura wynajmowane na preferencyjnych warunkach. Lokatorzy GIP otrzymają też wsparcie doświadczonych doradców zawodowych, specjalistów ds. marketingu, coachów, mentorów, którzy swoją wiedzą będą służyć w ramach Multimedialnego Centrum Rozwoju. W Inkubatorze będzie też działał Ośrodek Wspierania Innowacji, do zadań którego będzie należało m.in. ułatwianie transferu wiedzy i  technologii, kojarzenie nauki z biznesem, udzielanie firmom zlokalizowanym w GIP informacji dotyczących np. ochrony własności intelektualnej czy komercjalizacji pomysłów.

Zapraszamy do GIP kolejne firmy i osoby, które planują założenie działalności gospodarczej. Wierzymy, że Inkubator stanie się już wkrótce miejscem twórczej wymiany myśli i doświadczeń, tętniącym kreatywnym startupowym życiem – podsumowuje Prezes I. Muszkiewicz–Herok.

O miejsce w Gdyńskim Inkubatorze Przedsiębiorczości mogą ubiegać się firmy działające nie dłużej niż dwa lata oraz osoby, które chcą założyć własną działalność. W Inkubatorze mogą rozwijać się maksymalnie przez trzy lata. Szczegółowe informacje na temat rekrutacji znajdują się na stronie http://www.inkubator-gdynia.pl/oferta-GIP.html

***
Projekt „Budowa Gdyńskiego Inkubatora Przedsiębiorczości” jest finansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego „Infrastruktura dla Rozwoju Firm Innowacyjnych” w wysokości blisko 8 mln 800 tys. zł oraz ze środków Miasta Gdyni w wysokości 3 mln zł. Fundacja Gospodarcza jako wkład własny wniosła do projektu 1 mln 200 tys. zł, w tym blisko 760 000 zł jako aport gruntu.

Inkubator w liczbach
kubatura: 10100 m3
powierzchnia zabudowy: 1002 m2
powierzchnia całkowita: 2902 m2
powierzchnia użytkowa: 1944,4 m2
powierzchnia biurowa: 2 x 646,4 m2

Na parterze zlokalizowano hol główny, recepcję i szatnię, sale konferencyjne i pomieszczenia gastronomiczne. Oba zespoły, konferencyjny i gastronomiczny mogą działać niezależnie w różnych porach.Pozostałe dwie kondygnacje to lokale biurowe, pomieszczenia socjalne i porządkowe. Piętra połączone są klatkami schodowymi i windami.

***
Fundacja Gospodarcza powstała w 1990 r. Jako jedna z pierwszych organizacji pozarządowych w Polsce rozpoczęła działalność na rzecz wspierania przedsiębiorczości, podnoszenia kwalifikacji zawodowych pracowników i przeciwdziałania bezrobociu. Jednym z najbardziej znanych i cenionych projektów realizowanych przez Fundację, dzięki dofinansowaniu z Urzędu Miasta Gdyni, jest Pomorskie Miasteczko Zawodów,  rozpoczęty we wrześniu 2001 r. i prowadzony do dziś. Wśród projektów Fundacji są m.in. inicjatywy aktywizujące osoby dojrzałe (50+ lub 60+), mające na celu przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu, wspierające wybór odpowiedniej oferty edukacyjno-szkoleniowej i wiele innych. Gdyński Inkubator Przedsiębiorczości jest najważniejszym i największym projektem realizowanym w 25-letniej historii Fundacji.

Źródło: Informacja prasowa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.