Digital Youth Forum

3 Gru

Jak rozwiązywać problemy i aktywizować ludzi korzystając z nowych technologii? Jak nie dać się zwieść fake newsom? Jak tworzyć świat bez hejtu? To tylko kilka z długiej listy pytań, na które wspólnie będą szukać odpowiedzi uczestnicy Digital Youth Forum. To jedyne tego typu wydarzenie w Polsce: młodzi opowiadają młodym, jak wykorzystują internet do realizacji swoich pasji i zuchwałych pomysłów na zmianę świata. W tym roku Forum odbywa się online i jest atrakcyjną ofertą całego dnia zajęć lekcyjnych. Bezpłatne zgłoszenia klas trwają.

Digital Youth Forum jest organizowane przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę już po raz piąty, w tym roku z myślą o uczniach klas 7-8 szkół podstawowych oraz klas 1-3 szkół ponadpodstawowych. Dotychczas odbywało się w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, tym razem będzie nadawane online z wirtualnego studnia, już w piątek 11 grudnia w godzinach 9-14.00. Forum będzie dostosowane do nauki zdalnej z wykorzystaniem dowolnej platformy edukacyjnej oraz tłumaczone na język migowy.
Szkoda, że tym razem nie można spotkać się z młodzieżą na żywo. Postaraliśmy się jednak, aby zdalna wersja wydarzenia była nie mniej atrakcyjna niż te wcześniejsze. Uczestnicy Forum zobaczą osiem ciekawych prezentacji dorosłych ekspertów i młodych entuzjastów internetu – zapowiadają organizatorzy Forum.

W scenariuszu przewidzieliśmy też spotkania z ekspertami w wirtualnym Studio DYF, dyskusje uczniów z wykorzystaniem platformy edukacyjnej i konkursy. Do udziału w wydarzeniu zapisało się już ponad 500 klas z całej Polski. Zapisy są otwarte do 10 grudnia – mówi Maciej Kępka z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, koordynator DYF.

Partnerzy Forum to Fundacja Orange, Facebook, Enxoo oraz Librus. Wydarzenie jest współfinansowane przez Unię Europejską w ramach instrumentu „Łącząc Europę”.

Znakomici goście
W tym roku zaproszenie Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę do udziału w DYF przyjęli między innymi: Jarek Brodecki – przyrodnik i popularyzator wiedzy o ochronie środowiska, młody badacz o imponującym dorobku naukowym, tegoroczny maturzysta; Emilia Kaczmarek – aktywistka, prezeska Fundacji Akcja Menstruacja; Jan Modrzyński – znawca tematyki baniek informacyjnych i demaskator fake newsów oraz Przemysław Staroń – nauczyciel filozofii i dobrego życia, zdobywca tytułu Nauczyciela Roku 2018. Czas pandemii pokazał, jak ważne jest, żeby ludzie potrafili nie tylko sprawnie używać aplikacji, ale i korzystać z technologii w sposób odpowiedzialny i wartościowy. Digital Youth Forum zapowiada solidną dawkę tego typu inspiracji. Zarówno dla młodych, jak i dla dorosłych, bo wierzę, że wiele możemy nauczyć się od siebie nawzajem – mówi Krzysztof Kosiński z Fundacji Orange.

Nieustannie pracujemy nad rozwiązaniami wspierającymi bezpieczeństwo na naszych platformach, ale wiemy też, jak ważna jest świadomość zagrożeń wśród samych użytkowników internetu. Dlatego od lat aktywnie wspieramy inicjatywę Digital Youth Forum, która uczy młodych ludzi, jak być bezpiecznym w świecie online, ale też inspiruje ich do rozwoju na gruncie technologii i internetu. Bardzo się cieszę, że wydarzenia takie jak DYF stwarzają taką możliwość. Ich misja staje się szczególnie ważna dziś, gdy codzienność wielu osób przeniosła się właśnie do sieci – mówi Jakub Turowski, który odpowiada w Facebooku za politykę publiczną w Polsce, krajach bałtyckich, Rumunii i Bułgarii.

Słuchać młodych
Fakt, że DYF oddaje głos przede wszystkim młodym i bardzo młodym ludziom, trafnie obrazuje jedną z kluczowych wartości Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, a mianowicie podmiotowe i uważne traktowanie dzieci i nastolatków. Forum jak zwykle stwarza im czasoprzestrzeń do ekspresji i wymiany myśli. Tematy tegorocznych wystąpień są bardzo wymowne: jak tworzyć świat bez hejtu; jak pomagać, wykorzystując internet; jak okiełznać ocean informacji; jak opowiadać dobre historie w mediach społecznościowych. Myślę, że również my dorośli powinniśmy uważnie słuchać tego, co mają do powiedzenia uczestnicy Forum, a dzięki temu móc lepiej zrozumieć ich perspektywę i potrafić z nimi rozmawiać także o rzeczywistości online, która jest dla nich równoprawną przestrzenią aktywności – mówi Łukasz Wojtasik, koordynator programu Dziecko w Sieci Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Zapisów na Forum mogą dokonywać nauczyciele, korzystając ze strony: www.digitalyouth.pl.
Uczniowie obejrzą transmisję z wydarzenia na tej samej stronie, a z nauczycielem i klasą będą się kontaktować za pośrednictwem platformy edukacyjnej, której używają na co dzień.

PROGRAM DIGITAL YOUTH FORUM

9:00 – 9:10 Otwarcie DYF 2020
9:10 – 9:20 STUDIO DYF
W studio DYF nadawanym w przerwach pomiędzy wystąpieniami prowadząca je dziennikarka Justyna Suchecka będzie łączyła się na żywo z uczniami i specjalnymi gośćmi oraz informowała o przerwach na krótką pracę i dyskusję w klasie.
9:15 – 9:35 Maciek Budzich – Jak opowiadać dobre historie w mediach społecznościowych
9:35 – 9:45 STUDIO DYF
9:45 – 10:10 Paweł Panawa – Instagram Stories School
10:10 – 10:30 Jan Modrzyński – Czarna magia w czasach baniek informacyjnych, czyli jak okiełznać ocean informacji
10:40 – 11:00 Nastoletni Azyl – Nastolatek w kryzysie vs. pandemia
11:00 – 11:40 STUDIO DYF
11:40 – 12:00 Przemysław Staroń – Akcja akceptacja czyli o tym jak zaakceptować drugiego człowiek, takim jakim jest
12:00 – 12:20 Fundacja Porta – Nie śmieć w necie – czyli jak tworzyć świat bez hejtu
12:20 – 12:35 STUDIO DYF
12:35 – 12:55 Emilia Kaczmarek – Akcja Menstruacja – jak dzięki sile społeczności można pomagać przez internet
12:55 – 13:15 Jarek Brodecki – Sucho wszędzie, głucho wszędzie. Co to będzie? Co to będzie?
13:15 – 13:30 STUDIO DYF
13:30 – 13:50 Muzyka w sieci – prelegenta poznamy już niebawem
13:50 – 14:00 Zakończenie

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.