Czas na staż. Start w IT

23 Paź

Zakończył się I etap projektu CODE 2.0 organizowanego przez Pomorską Fundację Inicjatyw Gospodarczych. 15 uczestników zarejestrowanych jako bezrobotni w Powiatowym Urzędzie Pracy w Gdańsku rozpoczęło zawodową przygodę z branżą nowych technologii.

Projekt CODE 2.0 jest odpowiedzią na rosnący deficyt wysoko wykwalifikowanych specjalistów w obszarze nowych technologii. Ten najbardziej innowacyjny program kształcenia kadr dla branży ICT został opracowany przy udziale lokalnych przedsiębiorstw, a opiera się na bezpłatnym kształceniu osób poszukujących lub chcących zmienić pracę i zapewnieniu im tej pracy. Celem CODE 2.0 jest zapewnienie specjalistów dla lokalnych przedsiębiorstw w okresie 6-9 miesięcy.

W pilotażowej edycji projektu udział wzięło 15 uczestników zarejestrowanych jako bezrobotni w Powiatowym Urzędzie Pracy w Gdańsku. Podczas szkoleń realizowanych w Gdańskim Parku Naukowo – Technologicznym zdobywali oni wiedzę pod okiem trenerów-praktyków z języków, technik i środowisk programistycznych. Zgłębiali również tajniki skutecznej komunikacji, współpracy w zespole i efektywnego zarządzania czasem. Wszystko to po to, aby przygotować pracowników do aktualnych wymagań rynku.
code2

W gali podsumowującej pierwszy etap projektu, która odbyła się Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym, wzięli udział nie tylko uczestnicy, ale również licznie przybyli goście, partnerzy projektu oraz przedstawiciele pracodawców.

 CODE 2.0 można okrzyknąć z pełną odpowiedzialnością sukcesem. Już dziś wiemy, że ta inicjatywa będzie kontynuowana – oświadczył Michał Mysiak Prezes Zarządu Pomorskiej Fundacji Inicjatyw Gospodarczych podczas oficjalnego podsumowania pierwszej edycji. Wtórowali mu przedstawiciele pomorskich przedsiębiorstw technologicznych. – Takie projekty, dla nas – pracodawców, mają ogromną wagę. Cieszymy się, że CODE 2.0 stanowi odpowiedź na realne potrzeby. Jestem przekonany o ogromnym potencjalne tej inicjatywy – dodał Łukasz Olechnowicz, Prezes Zarządu Volanto Sp. z.o.o.

Po uzyskaniu wiedzy i kompetencji wymaganych przez przyszłych pracodawców, absolwenci części teoretycznej rozpoczęli współpracę z takimi przedsiębiorstwami jak: Volanto, Quantum Lab, Foreto, SpeedNet, Atena, Dom Finansowy QS, Younity czy HolonGlobe. Po 40-dniowym okresie zawodowej praktyki będą oni mieli możliwość zostać w przedsiębiorstwach na stałe.
code3

Inicjatywę wspierają: Gdański Park Naukowo-Technologiczny, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, InvestGDA, Fundacja Edukacyjne Centrum Doskonalenia, Great Vibes.

Organizatorzy: Pomorska Fundacja Inicjatyw Gospodarczych, Powiatowy Urząd Pracy w Gdańsku.

Więcej o projekcie:

Bezpłatnie kształcimy osoby chcące zmienić pracę lub zwiększyć swoje szanse na rynku pracy i… zapewniamy im tę pracę.

CODE 2.0 to program kształcenia kadr informatycznych dla lokalnej gospodarki, stającej się jednym z głównych ośrodków IT w kraju, ma na celu zapewnienie zasobów w postaci specjalistów w dziedzinie nowych technologii odpowiadających rzeczywistemu zapotrzebowaniu przedsiębiorstw.

  • Program kształcenia „uszyty” pod realne potrzeby przedsiębiorców;
  • Nacisk na praktyczny aspekt kształcenia;
  • Trenerzy-praktycy prowadzący szkolenia;
  • Wdrożenie uczestników w realia działalności przedsiębiorstw IT;
  • Repozytorium dla bieżącego monitorowania wyników;
  • Realizacja pierwszego portfolio uczestników;
  • Realizacja egzaminu opartego o rzeczywiste zlecenie firmy;
  • Program stażowy dla uczestników;
  • Program partnerski dla przedsiębiorstw;
  • Baza CV absolwentów.

Program wspiera branżę przyszłości gwarantującą stabilność i zatrudnienie, promuje specjalizację zawodową, wysokie kompetencje oraz edukację dopasowaną do aktualnych wymogów rynku.

O fundacji:

Pomorska Fundacja Inicjatyw Gospodarczych skupia się wokół realizacji projektów wspierających inicjatywy gospodarcze pomiędzy podmiotami gospodarczymi. Celem tych działań jest poprawa pozycji oraz konkurencyjności na tle sąsiadujących rynków.

W Fundacji silnie wierzy się w przedsiębiorczość oraz we wszelkie inicjatywy z nią związane, dlatego jej podstawowym celem jest tworzenie odpowiedniego klimatu dla kreatywnej, inspirującej, ekscytującej i pełnej przygód przedsiębiorczości.

Wartości, jakimi się kieruje się w swoich działaniach to determinacja oraz nastawienie na działanie. One pozwalają Fundacji realizować konkretne projekty, które przekładają się na wymierne efekty.
Źródło: Informacja prasowa 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.