A ty co zrobiłeś ze swoim życiem, aby nabrało rumieńców? – TEDxGdańsk

8 Kwi

Łatwiej jest powiedzieć, czego nie chcemy, niż odwrotnie. Są jednak osoby, które nie boją się przyznać – mnie się udało. Bezczelne? Trochę. Jednak prawdziwe, tak jak ich sukces.
Konferencja TEDxGdańsk zgromadziła sto osób. Pod hasłem CHCĘ! prelegenci w ciągu 18minut opowiadali czego chcą dokonać, co już im się udało i jak znaleźli się w tym miejscu swojego życia, w którym są teraz.

Swoje historie zaprezentowali: kompozytor Tymon Tymański, reżyserka Elżbieta Benkowska, architekt i konserwator zabytków Jakub Szczepański, specjalista od liternictwa Adam Kamiński i trener parkour Grzegorz Niecko. Choć prelegenci reprezentowali różne branże, ich sukces łączyło jedno – ogrom pracy włożony w jego osiągnięcie. Wspólnym mianownikiem sukcesu, zawsze jest ciężka praca.

Czy inspiracją do stworzenia filmu nominowanego do nagrody na Festiwalu w Cannes mogą być studenckie wakacje w Czarnogórze, podczas których zgubiony został paszport, w końcu odnaleziony na torach? Zdecydowanie tak! Przekładając własną przygodę na obraz filmowy, Ela Benkowska, jedna z prelegentek TEDxGdańsk, w niezwykle humorystyczny sposób opowiedziała, jak wyglądała jej droga do momentu nominacji filmu Olena na Festiwalu Filmowym w Cannes. To, co odróżnia reżyserkę, od setek innych osób, które być może przeżyły podobną przygodę i także mogłyby nakręcić w oparciu o nią film, jest determinacja. Reżyserka dopiero za 7 razem dostała się do szkoły filmowej. Ale chciała, więc się udało.

Nie tylko autorka Oleny zelektryzowała publiczność swoim wystąpieniem. Grzegorz Niecko, pasjonat parkuru motywował publiczność opowiadając o własnej drodze na szczyt. – Walczmy o marzenia, bo to najważniejsza rzecz, jaką mamy w życiu. Z inicjatywy Klubu Sportowego Movement, którego współzałożycielem jest Grzegorz Niecko, powstał w Gdańsku pierwszy w Polsce parkur park. Choć miłośnicy parkuru starali się o to miejsce aż 3 lata, nie poddali się, dzięki temu dziś każdy może spróbować swoich sił na drążku. – Po zbudowaniu parkur parku w Śródmieściu i dużym zainteresowaniu ze strony młodzieży, mieliśmy w planach stworzenie takich miejsc we wszystkich dzielnicach Gdańska w ramach budżetu obywatelskiego. Projekt nie przeszedł, ale nie poddajemy się. Może uda się w Gdyni, Lęborku albo Tczewie. – powiedział Grzegorz Niecko. To kolejny przykład na to, że o marzenia po prostu trzeba walczyć.

Adam Kamiński – wykładowca Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych oraz Wydziału Sztuk Nowych Mediów w PJWSTK w Gdańsku, chce nauczyć innych patrzeć na poziomie makro, dlatego zachęca, jak najmłodszych do wspólnej zabawy prostymi formami graficznymi, jakimi są litery. – Niesamowity jest dla mnie potencjał uśpiony w dobrze i bogato zaprojektowanym zestawie literniczym. Grafik chce zainteresować dzieci i młodzież, do innego spojrzenia na rzeczywistość, a dodatkowo skłonić je do dialogu.

Historyk architektury i konserwator zabytków Jakub Szczepański opowiedział o swojej koncepcji galerii na wodzie, co więcej, miałyby one się przemieszczać, np: z Dolnego Miasta w kierunku Nowego Portu. – Miasto bez wody usycha. – tłumaczył swój nowatorski pomysł architekt.

Konferencję zakończyło energetyczne wystąpienie Tymona Tymańskiego, który mówił o potrzebie stworzenia miejsca, w którym można by razem tworzyć sztukę. – Wpadliśmy w Matrix kapitalizmu. Babilon wysyła nam informacje, że wszystko kosztuje. A to nieprawda. Przecież istnieją: miłość, przyjaźń, idee. – przekonywał kompozytor . Zdradził też swoją receptę na sukces: –  W życiu może pomóc bunt i bezczelność. To jest ważne, przy realizacji swoich marzeń.

publikated
fot. M. Kwapisiewicz

Oprócz wystąpień zaproszonychprelegentów, w konferencji wzięły udział osoby z publiczności, które zostały wybrane po internetowej rejestracji do konferencji. Ich prezentacje nie mogły przekroczyć 2 minut i dotyczyły tytułu konferencji – CHCĘ!. Marzeń i planów było tyle, ilu prelegentów. Pojawiły się pomysły o wprowadzeniu sprzedaży produktów w abonamencie, co miałoby zmniejszyć ilość zużywanych surowców i sprawić, że opłacałoby się naprawiać, a nie wyrzucać używane rzeczy. Usłyszeliśmy opowieść o ultra maratonie w Brazylii, a także o potrzebie zaangażowania młodych w sprawy społeczne.

Organizator TEDxGdańsk Adam Ambrożewicz nie krył zadowolenia z tej edycji konferencji. – To najlepsze wydarzenie w dotychczasowej historii TEDxGdańsk.

Nie sposób nie zgodzić się z organizatorem. Konferencja zgromadziła 100 osób, a chętnych było o wiele więcej. Na wydarzenie odbywające się w Teatrze Miniatura w Gdańsku powstała specjalna „lista rezerwowych”. Warunkiem wzięcia udziału w wydarzeniu, było wypełnienie internetowego zgłoszenia i dokończenie zdania „Chcę …”. Autorzy najciekawszych odpowiedzi znaleźli się wśród publiczności. Kolejne wydarzenie TEDxGdańskSalon jest zaplanowane już w maju.

Fot.tyt.: M. Kwapisiewicz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.