Zostań w domu i korzystaj z kultury

24 Mar

Nagrania spektakli teatralnych, relacje z wyjątkowych koncertów czy lekcje języka kaszubskiego on-line. To tylko niektóre z propozycji, jakie miejskie i wojewódzkie instytucje kultury przygotowały na czas kwarantanny.

Wyjątkowa sytuacja, z którą obecnie się mierzymy, spowodowała między innymi czasowe zawieszenie wszelkiej aktywności kulturalnej. Zamknięte są teatry, muzea, biblioteki i inne instytucje kultury.

Wiele osób spędza obecny czas w domu i właśnie z myślą o nich, instytucje przeszukują swoje zasoby i opracowują swoją ofertę internetową.

Na stronie, na fejsie, na You Tube

I tak na przykład, Instytut Kultury Miejskiej zamieszcza na swoim profilu na Facebooku nagrania wszystkich wystąpień z konferencji Marketing w kulturze w latach 2016-2019, a Muzeum Gdańska udostępnia wideo z wykładami w ramach cyklu „Godzina z Gdańskiem”. Wartościowe materiały filmowe proponuje także Europejskie Centrum Solidarności, a Capella Gedanensis i Polski Chór Kameralny zachęcają do oglądania relacji z wcześniejszych koncertów.

Najmłodsi odbiorcy kultury mogą wybrać się do… wirtualnego Teatru Miniatura, i nie tylko zobaczyć spektakle dla dzieci, ale też wejść do strefy zabaw, w której można znaleźć m.in. zabawy i kolorowanki związane ze spektaklami do wydrukowania, instrukcje, jak zrobić teatralne lalki: kukłę i pacynkę do domowego teatru. Gdański Archipelag kultury proponuje między innymi konkurs on-line na pisankę zero waste.

Nadbałtyckie Centrum Kultury zachęca do oglądania filmów jednominutowych z pozytywnym przesłaniem, a na kanale You Tube można zaleźć opublikowane wcześniej koncerty, spektakl czy widowisko multimedialne. Z kolei Muzeum Archeologiczne w Gdańsku udostępnia materiały edukacyjne do prezentowanych w przeszłości wystaw. Gdyby ktoś chciał podszkolić się w języku kaszubskim – Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-pomorskiej w Wejherowie zaprasza na lekcje on-line.

Ponadto na stronach gdansk.pl i pomorskie.eu/spektakle możliwe też będzie wspólne oglądanie wybranych spektakli trójmiejskich teatrów. 

To tylko cześć propozycji, a oferta instytucji wciąż jest aktualizowana, dlatego warto być na bieżąco.

Znajdź kulturę w sieci

Zachęcamy zatem do odwiedzenia stron internetowych i kanałów na portalach społecznościowych, poprzez które instytucje kontynuują swoją działalność. W załączniku natomiast znajdują się szczegółowe propozycje poszczególnych instytucji.

Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej w Słupsku www.bgsw.pl

Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku www.laznia.pl

Europejskie Centrum Solidarności www.ecs.gda.pl

Gdańska Galeria Miejska www.ggm.gda.pl

Gdański Archipelag Kultury www.gak.gda.pl

Instytut Kultury Miejskiej www.ikm.gda.pl

Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach www.muzeum-wdzydze.gda.pl

Muzeum Archeologiczne www.archeologia.pl

Muzeum Gdańska www.muzeumgdansk.pl

Muzeum Narodowe w Gdańsku www.mng.gda.pl

Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie www.muzeum.wejherowo.pl

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku www.muzeum.slupsk.pl

Nadbałtyckie Centrum Kultury www.nck.org.pl

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku www.wbbpg.org.pl

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.