Żeglarski Puchar Trójmiasta rozpoczyna się w Gdańsku

25 Maj

Czwarta edycja trójmiejskich regat zainaugurowana zostanie 27 maja w ramach Święta Miasta Gdańska. Załogi zgłoszone do regat zacumują w przy Wyspie Spichrzów i w Marinie Gdańsk. Motława zaroi się od masztów, bowiem na cztery dni przed zamknięciem listy startowej do udziału w Żeglarskim Pucharze Trójmiasta zgłosiło się już ponad 80 załóg!

Partnerem otwarcia Żeglarskiego Pucharu Trójmiasta 2016 jest Granaria Development Gdańsk i to właśnie w Pawilonie Informacyjnym Granarii na Wyspie Spichrzów, zlokalizowane będzie stacjonarne Biura Regat, czynne przez dwa dni: 26- 27 maja 2016.
Zarówno pawilon informacyjny, jak i przedsięwzięcia, w które się angażujemy są zapowiedzią tego, jaką rolę pełniła będzie północna część Wyspy Spichrzów charakterem nowej zabudowy. Miejsce będące niegdyś największym spichlerzem Europy, zamieni się w tętniące życiem śródmieście nowoczesnego Gdańska, będąc zarazem przyczółkiem lądu dla odwiedzających Gdańsk żeglarzy – mówi Jan Kurbiel, Członek Zarządu Granaria Development Gdańsk.

Dzięki rewitalizacji jachty znów mogą cumować przy nabrzeżu Wyspy Spichrzów, do czego organizatorzy zachęcają uczestników Żeglarskiego Pucharu Trójmiasta, a na czas dokonywania zgłoszeń zostało zarezerwowane miejsce bezpośrednio przy Biurze Regat. Z biegiem czasu oddana zostanie do dyspozycji żeglarzy południowa część Mariny położona za Mostem Stągiewnym.

Rozpoczęcie tegorocznej edycji regat zbiega się z obchodami Święta Miasta Gdańska i to właśnie uroczyste otwarcie Żeglarskiego Pucharu Trójmiasta da początek dwudniowej celebracji. 27 maja, o godz. 20.15 na Targu Węglowym rozpoczęcie regat ogłosi Bogusław Witkowski Prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego – organizatora wydarzenia. Chwilę później Robert Janowski zaprosi na Finał Plebiscytu TOP20. W sobotę około o godz. 11.00 warto wybrać w okolice molo w Brzeźnie, aby obserwować start załóg do pierwszego wyścigu czwartej edycji regat – wyścigu o Puchar Prezesa Zarządu Morskiego Portu Gdańsk SA. Po pierwszym dniu sportowej rywalizacji na wodzie, załogi przeniosą się do Gdyni, gdzie będzie miało miejsce podsumowanie pierwszych wyników. Kolejne wyścigi będzie można natomiast podziwiać z Bulwaru Nadmorskiego w Gdyni, a w niedzielę z sopockiego molo, gdzie odbędzie się dekoracja zwycięzców.

żpt

Zgodnie z zapowiedziami Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – partnera regat, zapowiada się słoneczny weekend, warto więc spędzić ten czas kibicując załogom walczącym o trofeum – żeglarski puchar Trójmiasta. Zachęcamy do fotografowania jachtów oraz wydarzeń, które będą odbywały się w ramach imprezy oraz dzielenia się zdjęciami na Facebooku, oznaczając je #zpt! – informują organizatorzy.

Zapowiada się weekend pełen sportowych emocji, bo jak pokazują minione edycje rywalizacja na wodzie, szczególnie na początku sezonu potrafi być bardzo zacięta, a o wyniku nierzadko decydują ułamki sekund. Oficjalnym partnerem pomiaru czasu w trakcie Żeglarskiego Pucharu Trójmiasta 2016 jest firma TAG Heuer, która przygotowała również wyjątkową nagrodę dla zwycięskiej załogi – zegarek TAG Heuer Aquaracer 300M Calibre 5.

Gospodarzami imprezy są miasta Gdańsk, Gdynia i Sopot. Tegoroczna edycja regat została włączona do cyklu Regat pod patronatem Przewodniczącego Rady Miasta Gdyni o Żeglarski Puchar 90-lecia Gdyni”. Regaty otwierają także cykl Pucharu Bałtyku Południowego na Zatoce Gdańskiej.

Źródło: Materiały prasowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.