XVI Parada Niepodległości w Gdańsku

9 Lis

Parada Niepodległości organizowana 11 listopada na stałe wpisała się w uroczystości organizowane w naszym mieście z okazji Święta Niepodległości. Wymarsz tegorocznej parady rozpocznie się o godz. 9.30. Warto pojawić się na Podwalu Staromiejskim przynajmniej kwadrans wcześniej. W ubiegłych latach przychodziło nawet ponad 20 tys. osób. Ile będzie na 100-lecie?

Święto Niepodległości w Polsce przypada na listopad – miesiąc, w którym pogoda potrafi być bardzo nieprzyjemna. Jak będzie w tę niedzielę? Według najnowszej, krótkoterminowej prognozy pogody, 11 listopada dobrze będzie nadawał się do świętowania: wprawdzie ma być pochmurnie, ale bez deszczu, bez dużego wiatru i ciepło (prawie +10 st. C.).

Pogoda zresztą nie jest problemem dla licznych fanów tej imprezy. W latach ubiegłych, nawet przy przenikliwym chłodzie, porywistym wietrze i deszczu, na Paradę Niepodległości przychodziło po 10 tys. osób, by w rodzinnej atmosferze świętować fakt, że nasz kraj odzyskał w 1918 roku suwerenność. Jak było w zeszłym roku? Wiał wiatr, temperatura +3 stopnie C. Mimo to, gdańszczanie i gdańszczanki tłumnie stawili się na paradzie.

Zła pogoda, pies pozostawiony sam w domu... Wymówek może być wiele, ale setna rocznica odzyskania niepodległości będzie tylko jedna Dominik Paszliński/gdansk.pl
Parada Niepodległości 2016 w Gdańsku/fot. Dominik Paszliński.

Rekord frekwencji w ciągu 16 już lat organizowania Parady to ok. 25 tys. osób. Jak będzie tym razem – na 100-lecie odzyskania niepodległości i przy dobrej pogodzie?

Tegoroczna Parada Niepodległości przypada w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tego tytułu organizatorzy wprowadzili pewne zmiany z którymi warto się zapoznać, by nie dać się zaskoczyć. Podpowiadamy, że w tym roku warto zarezerwować sobie więcej czasu na przemarsz i póki jest ku temu okazja, warto też pomyśleć o jakimś ładnym, biało-czerwonym przebraniu. Najlepiej takim, które będzie widoczne z daleka.

Wymarsz rozpocznie się o godz. 9.30, ale pierwsze osoby zbierać się będą na Podwalu Staromiejskim już godzinę wcześniej. Uczestnicy wydarzenia, tradycyjnie już, przejdą ulicami: Podmłyńska – Wielkie Młyny – Rajska – Jana Heweliusza – Korzenna – Kowalska, po czym dotrą pod pomnik Króla Jana III Sobieskiego przy Targu Drzewnym. Tam uczestnicy parady zaśpiewają hymn narodowy i wypuszczą białe gołębie.

Gdańsk. Gdańska Parada Niepodległości 2017/fot. Grzegorz Mehring

Gołębim akcentem zawsze kończono paradę, ale tym razem będzie inaczej. Uczestnicy parady zostaną poproszeni o kolejny przemarsz, tym razem w stronę Długiego Targu. Wszyscy, którzy o godz. 11.30 ustawią się pod Zieloną Bramą, znajdą się na Historycznym Zdjęciu Gdańszczan zrobionym w Stulecie Niepodległości. Kopia fotografii zostanie złożona w Muzeum Gdańska.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.