XV Sopocki Festyn Organizacji Pozarządowych

5 Wrz

Na Skwerze Kuracyjnym sopockiego molo, tradycyjnie w drugą sobotę września, swoją działalność zaprezentują organizacje pozarządowe. Jubileuszowa, 15. edycja festynu zapowiada się wyjątkowo atrakcyjnie. 9 września, w godz. 11.30-15.00 będzie można poznać ofertę ponad 70 podmiotów. Nie zabraknie atrakcji dedykowanych dzieciom, młodzieży, rodzinom, osobom aktywnym zawodowo, seniorom oraz osobom z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Dla tych, którzy chcieliby się włączyć w społeczne i kulturalne życie miasta, będzie to również okazja, by dołączyć do grona sopockich wolontariuszy.

WIELKA PARADA NA POCZĄTEK
Sopocki Festyn Organizacji Pozarządowych rozpocznie parada pozarządowa, która o godz. 11.30 w towarzystwie gruby bębniarzy wyruszy spod kościoła pw. św. Jerzego i przejdzie ulicą Bohaterów Monte Cassino do Skweru Kuracyjnego, by tam, w muszli koncertowej, ok. godz. 12.00 uroczycie rozpocząć sopockie święto pozarządowców.

SOPOCKIE SERCE I JUBILEUSZOWY TORT NA UROCZYSTE OTWARCIE
Początek festynu to także od wielu lat okazja do wyróżnienia przez Prezydenta Miasta Sopotu nagrodą „Sopockie Serce” organizacji pozarządowej szczególnie zaangażowanej w sprawy miasta. Do kogo trafi Nagroda będzie wiadomo ok. godz. 12.00, tuż po oficjalnym otwarciu festynu na scenie muszli koncertowej molo. Jubileusz festynu to także po raz pierwszy w jego historii TORT dla uczestników.

NA SPORTOWO I O ZDROWIU, POMOCOWO I PROZWIERZĘCO, KULTURALNIE I OBYWATELSKO – CZYLI TARGI ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH NA SKWERZE KURACYJNYM MOLO
Uczestnicy jubileuszowego święta to niespodzianka dla samych organizatorów. Ponad 70 wystawców – ludzi pozytywnych, zaangażowanych, chętnych do współtworzenia oferty festynu. Nie zabraknie zabaw, konkursów, gier i pokazów sportowych z nagrodami. Organizacje zagwarantują mini kort tenisa, treningi demonstracyjne i lekkoatletyczne, pokaz karate, konkurs rzutów do kosza, zajęcia rugby, sprzęt żeglarski, a nawet zabytkowe pojazdy sportowe. Sfera zdrowia to konsultacje i pogadanki o morsowaniu, profilaktyce nowotworowej i walce z chorobą, reumatyzmie, zapobieganiu chorobom zakaźnym i uzależnieniom, o szczepieniach ochronnych oraz badaniach profilaktycznych i przesiewowych, o chorobach cywilizacyjnych dzieci i różnych niepełnosprawnościach. Będzie również o zdrowym odżywianiu, aktywnym stylu życia i zbilansowanej diecie. Nie zabraknie pokazów ratownictwa medycznego oraz instruktaży pierwszej pomocy, w tym dla najmłodszych. Będzie też można wykonać pomiary stężenia tlenku węgla w wydychanym powietrzu, ciśnienia tętniczego krwi, poziomu cukru i saturacja, a także pomiar wagi i obliczanie BMI. Festyn to także okazja do oddania krwi oraz zarejestrowania się w bazie potencjalnych dawców szpiku. Uczestnicy festynu będą mieli także możliwość poznania organizowanych w Sopocie wydarzeń kulturalnych i artystycznych. W festynie swój udział zadeklarowały także organizacje i instytucje pomocowe, a wśród nich nowopowstałe Sopockie Centrum Integracji i Wsparcia Cudzoziemców oraz Sopocki Punkt Nieodpłatnych Porad Prawnych. Stały element festynu to również udział organizacji prozwierzęcych, u których można będzie skonsultować kwestie związane z adopcją czy z opieką nad zwierzętami (króliki, fretki, psy i koty, w tym rasowe).

POROZMAWIAJ O WOLONTARIACIE
Ci, którzy chcieliby znaleźć się w samym centrum ciekawych sopockich wydarzeń, powinni trafić do stoiska Sopockiego Centrum Organizacji Pozarządowych. Będzie tu można porozmawiać z animatorkami wolontariatu, o tym jak zostać wolontariuszem-akcjonariuszem i współpracować z organizacjami pozarządowymi oraz miejskimi instytucjami publicznymi.

WSZYSTKIE RĘCE DO… LINY
Ciekawie zapowiada się też inicjatywa Sopockiej Rady Organizacji Pozarządowych – „frajda z metra”, czyli turniej w przeciąganiu liny pomiędzy sopockimi pozarządowcami i samorządowcami. Organizatorzy zapewniają wspólną zabawę środowiska, chcąc stwarzać przestrzeń do poznawania i komunikacji, wzmacniania otwartości lokalnego partnerstwa międzysektorowego.

„SMACZKI” FESTYNU
Gastronomicznie zaprezentuje się Spółdzielnia Socjalna Dwie Zmiany, która zapewni udział swojego foodtrucka Odd Dog. W ofercie festynu znajdują się warsztaty plastyczne, słodkie poczęstunki, malowanie twarzy, zaplatanie kolorowych warkoczyków oraz baloniki-zwierzaki, a także wiele konkursów i zabaw z nagrodami. Niecodzienne atrakcje dla najmłodszych zapewnią sopocka Policja, Straż Miejska oraz Straż Pożarna, a także… Zakład Oczyszczania Miasta Sopot, który zapowiedział udział w festynie ŚMIECIARKI.

I jeszcze… WYJĄTKOWA SCENA MUSZLI KONCERTOWEJ
Przez cały czas trwania festynu muszlę koncertową wypełni program artystyczny zapewniony przez organizacje pozarządowe. Scena to zumba dla dzieci, dorosłych i seniorów, to prezentacja Esperantystów, dzieci z Sopockiego Domu oraz wolontariuszy zagranicznych z Indii, Gruzji i Turcji. Scena to także godzinny koncert Laureatów konkursu WZMACNIACZ, wspierającego młodych utalentowanych twórców oraz zespoły muzyczne, organizowanego przez Fundację Wspierania Inicjatyw Muzycznych i Artystycznych Ramtamtam. W godzinach 14.00-15.00 na scenie festynu zagrają Zespół Bixbit oraz Zespół Houston (blues,folk).

Organizator: Stowarzyszenie Na Drodze Ekspresji, Sopockie Centrum Organizacji Pozarządowych, Wolontariat – Aktywni w Sopocie
Partnerzy: Kąpielisko Morskie Sopot, Związek Harcerstwa Polskiego Hufiec Sopot, Sopocka Rada Organizacji Pozarządowych
Patronat Honorowy: Prezydent Miasta Sopotu Jacek Karnowski
Festyn współfinansowany ze środków Gminy Miasta Sopotu.

Sobota, 9 września 2017, w godz.: 11.30–15.00
Miejsce: Skwer Kuracyjny przy Molo, Plac Zdrojowy 3, 81-720 Sopot
Organizator: Stowarzyszenie Na Drodze Ekspresji
Wstęp wolny.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.