Wystawa Zaczytanej Ławki i zbiórka książek dla szpitali

22 Sie

Dziesięć Zaczytanych Ławek będzie można zobaczyć podczas wystawy, która w piątek (23 sierpnia) rusza w Galerii Bałtyckiej. Będzie jej towarzyszyć zbiórka książek, które potem trafią do specjalnych bibliotek działających w szpitalach w całej Polsce. Książki przynieść może każdy, ważne jedynie, by były w bardzo dobrym stanie. Gościem specjalnym wystawy już w najbliższą sobotę będzie Konrad „KONY” Czarkowski, finalista polskiego i brytyjskiego „Mam talent”.

Wystawa Zaczytanych Ławek to projekt realizowany przez Fundację Zaczytani.org. Meble miejskie w kształcie otwartej książki mają zaciekawić, zwrócić uwagę i zachęcić do czytania. Ławki tworzone są przez artystów i znane osoby ze świata filmu, muzyki, teatru i kabaretu. Ich autorami są m.in. Andrzej Mleczko, Mateusz Damięcki, Beata Pawlikowska, Małgorzata Ostrowska czy Katarzyna Pakosińska.

Podczas wystawy w Galerii Bałtyckiej będzie można zobaczyć dziesięć Zaczytanych Ławek. Staną one na poziomie -1 w centrum w dniach 23 sierpnia–7 września.

Z każdej ławki będzie można bezpłatnie pobrać audiobook za pomocą kodu QR – tłumaczy Katarzyna Nawrocka, rzecznik prasowy Fundacji Zaczytani.

Wystawie towarzyszyć będzie zbiórka książek, które trafią do Zaczytanych Bibliotek prowadzonych przez Fundację. – Biblioteki powstają w szpitalach, placówkach wychowawczych i świetlicach środowiskowych w całym kraju – mówi Katarzyna Nawrocka. – Działają na nieco innych zasadach niż tradycyjne biblioteki, z których wypożycza się książki. Od nas książkę można po prostu wziąć, dlatego tak ważne jest, by te „rozchodzące się” zbiory książek na bieżąco uzupełniać.

W tym celu Fundacja raz w roku organizuje Wielką Zbiórkę Książek. Odbywa się ona na przełomie kwietnia i maja. Jeśli ktoś jednak chciałby wspomóc Zaczytane Biblioteki, których obecnie jest w Polsce 967, a w samym województwie pomorskim 51, będzie miał do tego okazję właśnie podczas wystawy w Galerii Bałtyckiej. – Przez cały czas trwania wystawy będziemy zbierać książki, które potem trafią do naszych bibliotek – mówi Katarzyna Nawrocka.  Przynosić można książki zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, ważne, by były one w bardzo dobrym stanie. – Placówki medyczne mają pod tym względem bardzo określone wymogi. Po prostu nie przyjmują książek zniszczonych. Stąd nasza prośba do wszystkich, którzy chcieliby wspomóc nasze biblioteki, by oddawali książki będące w nienagannym stanie – dodaje Katarzyna Nawrocka.

Książki przynosić będzie można codziennie od 23 sierpnia do 7 września i zostawiać na poziomie -1 (vis a vis Lego Build&Play).

Chętnie włączamy się w inicjatywy, które mają pomóc innym. Nie inaczej jest i tym razem –mówi Marcin Łukasiewicz, dyrektor Galerii Bałtyckiej. – Liczymy na to, że po zakończeniu zbiórki do Zaczytanych Bibliotek trafi co najmniej kilkaset książek, a może, jeśli okaże się, że nasi klienci chętnie dzielą się książkami, nawet więcej. Bardzo na to liczymy i zachęcamy wszystkich, którzy wiedzą, jak ważne jest czytanie, do podzielenia się swoimi zbiorami.

W ramach wystawy Zaczytanej Ławki Galerię Bałtycką odwiedzi także Konrad „KONY” Czarkowski ze swoimi lalkami-muppetami. KONY jest finalistą polskiego i brytyjskiego programu „Mam talent”. W najbliższą sobotę, 24 sierpnia, w Galerii Bałtyckiej pokaże przedstawienie „Kraina Muppetów”. Oprócz przedstawienia na dzieci w godzinach 12:00–14:00 czekać będzie mnóstwo atrakcji, m.in. warsztaty plastyczne, quizy i zabawy edukacyjne, bańki mydlane i malowanie buziek.

Wystawa Zaczytanej Ławki i zbiórka książek dla szpitali, 23 sierpnia–7 września, Galeria Bałtycka, poziom -1.

Warsztaty i zabawy dla dzieci oraz przedstawienie „Kraina Muppetów” z udziałem Konrada „KONEGO” Czarkowskiego i jego lalek, 24 sierpnia (sobota), godz. 12:00–14:00, Galeria Bałtycka.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.