Wycinają maski dla lekarzy

2 Kwi

W Pomorskim Parku Naukowo–Technologicznym Gdynia powstają kolejne maski dla służb medycznych. Tym razem – wycinane laserowo. PPNT nie przestaje wspierać służb medycznych w walce z koronawirusem. Właśnie udostępnił kolejny sprzęt: laserowy ploter, który posłuży do wycinania masek medycznych, które trafią do pomorskich szpitali.

Projekt, na podstawie którego powstają maski opracował Mateusz Dyrda – prezes Stowarzyszenia Robotyków Skalp i Konrad Klepacki – członek centrum kulturalnego tuBaza. – Wspólnie z Konradem ściągnęliśmy udostępniony przez czeskiego producenta drukarek 3D projekt przyłbicy w 3D. Pozbyliśmy się wszystkich elementów drukowanych i udało nam się stworzyć projekt, która nie wymaga druku, a jedynie cięcia laserowego. Efektem czego jest przyłbica gotowa w kilkadziesiąt sekund – mówił niedawno o pomyśle Mateusz Dyrda.

Przyjęcie projektu ze strony lekarzy jest bardzo dobre, lista zapotrzebowania na przyłbice stale rośnie. Kontynuujemy więc produkcję w pracowni laserowej w Pomorskim Parku Naukowo–Technologicznym Gdynia – relacjonuje Ziemowit Liszek z tuBazy.

Katarzyna Gruszecka–Spychała – wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki: – Zdajemy sobie sprawę, jak trudno o dostępność tego rodzaju sprzętu na rynku w dobie walki z COVID-19. Bez wahania zdecydowaliśmy się więc na wsparcie tej inicjatywy.

Projektanci zachęcają inne pracownie i firmy dysponujące ploterem laserowym do wykorzystania projektu i produkcji masek na potrzeby szpitali w całej Polsce.

Projektu masek jest dostępny tutaj: www.bit.ly/maskitubaza.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.