Wrzeszcz ART!

20 Lip

Po kilku miesiącach przerwy w działaniach, dużym wsparciu UM Gdańsk i ekspresowym remoncie w gronie przyjaciół 25.07.2015 zostanie otwarta Nowa Kolonia:  nowa galeria i miejsce koncertowe we Wrzeszczu! Projekt Wrzeszcz ART – już 5 edycja – inauguruje Otwarcie Nowej Kolonii. Organizatorzy zapraszają na koncert John Lake oraz pokaz video Urszuli Kozak.

Urszula Kozak (1989) ukończyła Intermedia na Akademii Sztuk Pięknych dyplomem magisterskim.Prezentowała swoje prace na wystawie pokonkursowej Festiwalu Interference w Szczecinie na którym otrzymała nagrodę Grand Prix, galerii R46 w Wrocławiu, galerii Lookout w Warszawie, galerii Stara Wozownia w Toruniu, galerii 13Muz oraz Trafo (Media Lab) w Szczecinie na festiwalu Urban Poetry Festival w Rydze.

Współorganizuje Share PL oraz ZacieRGB (Gdańsk), są to cykliczne spotkania na których odbywają się prezentacje, występy, warsztaty oraz wykłady artystów wizualnych oraz audiowizualnych. Do tej pory odbyły się dwie edycje w Katowicach oraz trzy w Gdańsku. Prowadziła pokaz wybranych prac artystek audiowizualnych oraz warsztaty z videoremiksu. Swoje projekty audiowizualne, indywidualne oraz tworzone w współpracy z muzykami pokazywała w Polsce i za granicą między innymi na festiwalach Live Performers Meeting w Rzymie i Kapsztadzie, Liber Null oraz Scope Sessions w Berlinie, Instytut Kultury Miejskiej oraz festiwal Streetwaves w Gdańsku, Willa Bergera oraz Zatoka Sztuki w Sopocie, CSW w Toruniu oraz na konkursie Videozone oraz festiwalu mappingu w Katowicach. Obecnie mieszka oraz pracuje w Gdańsku.

John Lake to przybysz ze zatęchłych, bagiennych jezior. Dźwięki, które tworzy wypełnione są błotnistą i duszną do granic wytrzymałości syntezatorową miazgą, bazującą na atmosferze grozy, mroku i tajemnicy, a wszystko to pocięte transowym monotonnym rytmem. Niektórzy nie potrafią do tego nie tańczyć inni tylko wija się ze strachu. John Lake to eksperymentalny projekt muzyczny Łukasza Dziedzica, który przy różnych okazjach wciela się w rolę artysty, kuratora, twórcy projektu Lugozi, czy swego czasu również z Wojtkiem Kucharczykiem, jako 1/2 duetu IRON NOIR.

Jako John Lake wydał do tej pory w BDTA trzy wydawnictwa, „Sun Worshipers” EP, kasetę „King in Yellow” oraz bardzo dobrze ocenianą płytę „Carcosa”, a także miniDVD z teledyskami do utworów „Depth” i „King in Yelow”. Solo lub w kooperacji wydał też kilka płyt i udzielał się na kilku kompilacjach, m.in: Lugozi „”There Is Strong Shadow Where There Is Much Light“, „Remixes/Reworks”, Iron Noir „Les Chiffres”, kompilacje „Exterritory”, „Pogorzelec Finally RMXD”, „Sealesia 3”, „PL2UA”. Z różnymi projektami koncertował m.in na Supermarket Art Fair w Szwecji, Festiwalu Ars Cameralis, 8 Tauron Nowa Muzyka w Katowicach, na Strefie Monotype w Warszawie, czy krakowskim Unsound Festival.

wa

Projekt WRZESZCZ ART! (5 edycja) to cykliczny projekt artystyczny o charakterze interdyscyplinarnym i długofalowym. Pierwsza edycja odbyła się w roku 2011 – została powołana w nowej siedzibie Kolonii Artystów Galeria Wideo, w której prezentowano artystów posługujących się w swojej twórczości, wideo, dokumentem, filmem, video-artem.

W czterech edycjach projektu udział wzięli uznani artyści: Julita Wójcik, Jacek Niegoda, Ania Witkowska, Adam Witkowski, Piotr Wyrzykowski, Aleksandra Wenta i Alicja Karska, Maciej Chodziński, Maciej Salomon, Dorota Walentynowicz, Wojciech Zamiara, Hubert Czerepok, Urszula Wasielewska, Karolina Breguła, Agnieszka Jarząbowa, Kije i Adamski, Mateusz Pęk, Maciej Szupica, Bogna Burska i Elvin Flamingo.

Głównym celem projektu jest prezentowanie i gromadzenie prac wideo artystów, celem stworzenia swoistej kolekcji – ogólnodostępnego archiwum edukacyjnego. W roku 2014, dzięki wsparciu finansowemu i współpracy merytorycznej z Instytutem Kultury Miejskiej została wydana też płyta DVD z filmami zaproszonych artystów. Na płycie znalazł się wybór filmów 13 artystów, którzy tworzą i mieszkają w Trójmieście.

„WRZESZCZ ART!” to przybliżenie kontekstu społecznego w sztuce współczesnej, jak również ukazanie różnorodności jej form i tematyki. Podczas 5 edycji w roku 2015 projekt zostanie rozwinięty o dodatkowe obszary: pokazy wideo, warsztaty i koncerty.

Projekt Wrzeszcz ART! dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.

Koncert: John Lake
Pokaz video: Urszula Kozak

Data: 25.07.2015, godz: 19.00
Organizator:Kolonia Artystów
Miejsce: Nowa Kolonia, ul. Grunwaldzka 51, Gdańsk Wrzeszcz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.