Wojna o Forum Radunia trwa

27 Lis

W czwartek 28 listopada o godzinie 14.00 odbędzie się wideo czat z reprezentantami Urzędu Miejskiego w Gdańsku oraz konsorcjum Multi Development poświęcony zagospodarowaniu Targu Siennego i Rakowego w Gdańsku.

Stowarzyszenie Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej dotarło do najnowszych koncepcji zagospodarowania terenu Targu Siennego i Rakowego, gdzie powstanie centrum handlowe Forum Radunia. Chodzi o projekt przebudowy Targu Siennego i Rakowego, który według FRAG znacznie odbiega od pierwotnych projektów. Wstępnie miało powstać wiele mniejszych, rozproszonych budynków użytkowych, przedzielonych alejkami i przestrzenią publiczną. Obecna koncepcja zakłada wielkogabarytową galerię handlową i ogromny parking.

Wizualizacja projektu Forum Radunia, do którego dotarło FRAG na tle obecne zabudowy śródmieścia (źródło: skyscrapercity.com)
Wizualizacja projektu Forum Radunia, do którego dotarło FRAG na tle obecne zabudowy śródmieścia (źródło: skyscrapercity.com)

W liście otwartym do prezydenta Pawła Adamowicza, FRAG pisze:

Pierwotna koncepcja zagospodarowania polegała na stworzeniu harmonijnego przedłużenia Śródmieścia, przestrzeni opartej na kompozycji ulic, placów i kwartałów oraz stojącej przy nich zróżnicowanej wielkomiejskiej zabudowy. Obiecane założenie urbanistyczne zakładało zaprojektowanie osobnych obiektów o rozczłonkowanych bryłach wraz z wytyczeniem przestrzeni publicznych pomiędzy nimi. Z tej obietnicy nie pozostało nic. Zamiast prawidłowej, choć i tak będącej kompromisem z oczekiwaniami inwestora, tkanki miejskiej, otrzymujemy przestrzeń zamkniętą pod dachem jednego kombinatu handlowego, zamiast ogólnodostępnych przestrzeni publicznych – korytarze, galerie i pasaże handlowe, a rozwiązania funkcjonalne jak ślepe ściany na poziomie pieszego, nazbyt rozbudowany układ drogowy czy lokalizacja parkingu wielkopowierzchniowego wraz z wjazdem w kondygnacji parteru stoją w sprzeczności ze współczesną wiedzą i praktyką projektowania terenów śródmiejskich.

Wizualizacja Forum Radunia według pierwotnego projektu
Wizualizacja Forum Radunia według pierwotnego projektu

Wiesław Bielawski, zastępca prezydenta miasta ds. polityki przestrzennej, w obszernej odpowiedzi poddaje wątpliwości zarzuty dotyczące zagospodarowania terenu i uspokaja:

Tezy zawarte w liście otwartym nie są prawdziwe oraz, co przyznaję z ubolewaniem, wprowadzają niepotrzebną dla tego projektu dezinformację. (…) Pragnę podkreślić, iż żaden z uczestników projektu nie prowadzi świadomej akcji dezinformacji mieszkańców, nie bagatelizuje konsultacji społecznych i nikomu w mieście nie zależy na forsowaniu projektów wątpliwej jakości. O tym świadczą dziesiątki publicznych spotkań, korespondencji czy otwarte konkursy dotyczące Targu Siennego i Rakowego. O tym przekonuje też fakt organizowania debaty „na żywo” w sieci, którą planujemy na ostatni tydzień listopada, do której udziału już gorąco nakłaniam.

Internetową konferencję na temat kontrowersji związanych z budową Forum Radunia będzie można śledzić na stronie www.gdansk.pl/czat.

>>ZOBACZ TEŻ: „Galeria Trójmiasto” –
czy potrzebujemy kolejnych centrów handlowych w Trójmieście?<<

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.