Winter Gaming Gdańsk – gry są szansą dla młodych duchem

19 Lut

Targi WinG – Winter Gaming Gdańsk już za nami. Fani gier komputerowych i konsolowych nie mogli narzekać na brak wrażeń w miniony weekend. Dziesiątki stanowisk komputerowych, rozgrywki transmitowane na żywo na wielkim ekranie i urocze hostessy poprzebierane za postacie z gier, przechadzające się wśród tłumów. Wszystkiemu towarzyszyła ekstremalna atmosfera Baltic Games.

Impreza zwróciła uwagę na cyber sport, jakim bez wątpienia są gry komputerowe i konsolowe. Tysiące młodych graczy codziennie marzy o związaniu swojej przyszłości z branżą gier, ale nie wiedzą od czego zacząć. W jaki sposób, z niedzielnego gracza, przekształcić się w developera lub programistę? O porady dla początkujących twórców zapytaliśmy Dariusza Smoczyńskiego, szefa projektu WinG.

WinG
fot. S. Recka

 >>ZOBACZ TAKŻE: Ogień na zimowym BALTIC GAMES (WIDEO)<<

Od czego trzeba zacząć, żeby rozpocząć przygodę z tworzeniem gier?

Przede wszystkim trzeba chcieć. Mieć zmysł do tworzenia, świeże spojrzenie i siedzieć w nowościach. Rynek jest bardzo dynamiczny, cały czas zmieniają się narzędzia pracy, chociażby języki programowania.

Większość developerów to informatycy. Moim zdaniem kierunkowe wykształcenie jest wskazane, ale nie niezbędne. Mamy na tyle wysoki poziom nauczania na kierunkach ścisłych, że polski absolwent nie odstaje od Anglika, Niemca, czy Amerykanina. Wiedza potrzebna przy tworzeniu gier jest dostępna na wyciągnięcie ręki. Nie trzeba przekopywać Biblioteki Aleksandryjskiej, wystarczy podłączyć się do sieci. Internet to nieskończone pokłady kursów i tutoriali, które twarza dowolne możliwości samokształcenia.

A kiedy zyskamy już jakieś umiejętności, co dalej?

Na początku nie potrzeba nie wiadomo jakich kontaktów biznesowych, liczy się świetny pomysł. A dobre pomysły warto realizować. Młody twórca nawet za pośrednictwem internetu może aplikować na konkretne stanowiska w firmach zajmujących się grami. Scenariusz gry także można  przesłać bez wychodzenia z domu.

Mamy bardzo dobry czas dla polskich twórców. Coraz więcej firm inwestuje w Europę środkową i wschodnią, bo zwyczajnie się to opłaca. U nas wyprodukowanie gry kosztuje znacznie mniej niż na zachodzie. Wydanie Wiedźmina było kamieniem milowym. Informacja obiegła świat, okazało się że Polacy potrafią zrobić świetną grę, która jest jedną z najbardziej lubianych gier RPG i występuje w wielu rankingach TOP 10 RPG, czy TOP 50 RPG wszech czasów. Pokazaliśmy, że polskie firmy mimo znacznie mniejszego budżetu, mogą osiągnąć ogromny, komercyjny sukces ze swoim produktem.

WinG
fot. S. Recka

>>ZOBACZ TAKŻE: 3miasto dba o hip-hop – relacja z SHC Elements 2014 (WIDEO)<<

Zanim zaczniemy tworzyć gry, wypadałoby mieć praktyczne doświadczenie. Czy każdy może zostać graczem?

Gry komputerowe na pewno wymagają refleksu i precyzji. To, co dzieje się na targach WinG to absolutne szaleństwo! Na naszych turniejach w League of Legends, DOTA 2 i Starcraft 2 gracze pokazują niesamowite umiejętności.

W dzisiejszych czasach to już nie tylko rozrywka. Można porównać profesjonalnych graczy do sportowców, a ich gry do dyscyplin. Oni też ciężko trenują, żeby osiągać topowe wyniki. Muszą spędzić setki godzin przed komputerem na dopracowywaniu ruchów i strategii. Jednak tak jak nie każdy, kto umie jeździć na rowerze musi od razu profesjonalnie trenować kolarstwo, tak „niedzielnym graczem” może zostać każdy.

Jaki jest stereotypowy gracz komputerowy?

Obiegowa opinia jest taka, że ktoś kto siedzi przy komputerze nie wychyla się, ma problemy z nawiązywaniem znajomości, generalnie nie bierze udziału w normalnym życiu. Ale przez wszechobecną cyfryzację to życie funkcjonuje równolegle w komputerze. Z internetu korzystają realni ludzie, którzy codziennie się ze sobą komunikują. Gracze są bardzo różnorodni, nie można wrzucać wszystkich do jednego worka.

WinG
fot. S. Recka

>>ZOBACZ TAKŻE: Ekstremalny weekend w halach Amber Expo (FOTO)<<

Czy sam pan w coś gra?

Jestem fanem gier RPG. Kiedy jeszcze miałem czas na granie, pochłaniałem takie tytuły jak Diablo i Diablo 2, Skyrim, Gothic, czy Baldur’s Gate.

Czy komputerowa rozrywka rozwija jakieś umiejętności przydatne poza wirtualnym światem?

Granie w gry na pewno wyrabia refleks, skraca czas reakcji na bodźce. Uczy planowania oraz układania strategii. W moim przypadku gry komputerowe podciągnęły moją znajomość języka angielskiego. Poznałem sporo słówek, które przydają mi się od czasu do czasu.

Dziękuję za rozmowę.

One Reply to “Winter Gaming Gdańsk – gry są szansą dla młodych duchem”

  1. 5 4-lut-2013 pisze: Jak najbardziej warto. Sam brzdao długo się wzbraniałem przed tym serialem, bo ogf3lnie to nie moje klimaty filmowe (serialowe), a dodatkowo ten spory hype na niego w mediach jakoś mnie od niego odpychał. Jednak jak już się zdecydowałem obejrzeć pierwszy odcinek, to oba sezony pochłonąłem w kilka dni, a teraz niecierpliwie czekam na trzeci sezon. Ciekawy, dobrze nakręcony, z wieloma barwnymi postaciami, ogf3lnie brzdao polecam. -1Oceń komentarz?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.