Weekend po gdyńsku

29 Wrz

Złota jesień na dobre zagościła w mieście, warto więc korzystać ze słońca i cieszyć się Gdynią po sezonie. Sobotę wykorzystać na spacery w ramach festiwalu kultury lokalnej aTrakcje, a w niedzielę warto pójść na spacer do Muzeum Emigracji (ul. Polska 1) i poznać historię latarni na Oksywiu (w wersji dla małych i dużych).

Sobota

Festiwal aTrakcje
Sobota 30 września upłynie pod znakiem Festiwalu aTrakcje. Impreza jest inicjatywą lokalnych środowisk twórczych, obejmuje bogaty program wydarzeń artystycznych, odbywających się w 7 lokalizacjach w Śródmieściu. Podczas festiwalu odbędą się warsztaty tematyczne z różnych dziedzin sztuki. Odbędą się wycieczki po mieście. Nie zabraknie też muzyki. Podczas festiwalu odbędzie się 5 koncertów, każdy w innej lokalizacji. Udział w wydarzeniach jest nieodpłatny. Projekt finansowany jest ze środków miasta.

30 września linią 325 pojedziesz w Gdyni za darmo
W związku z 25-leciem działalności Zarządu Komunikacji Miejskiej w Gdyni 30 września uruchomiona zostanie bezpłatna, okolicznościowa linia trolejbusowa nr 325. Linię 325 obsługiwać będą dwa trolejbusy: zabytkowy ZIU-9B i najnowocześniejszy Solaris Trollino 12M.

Podstawowa trasa linii 325 prowadzić będzie z Dworca Głównego PKP ulicami: Wójta Radtkego, pl. Kaszubski i Świętojańską – do przystanku „Wzgórze św. Maksymiliana SKM” przy ul. Śląskiej. Dalszy odcinek trasy będzie już zróżnicowany w zależności od rodzaju taboru obsługującego dany kurs. Trolejbus zabytkowy zakończy przejazd na pętli na Węźle Franciszki Cegielskiej, natomiast trolejbus nowoczesny pojedzie, korzystając z energii zmagazynowanej w bateriach, ulicami Kazimierza Górskiego (obok C.H. „Riviera”) i Łużycką, do pętli Redłowo SKM.
Kursy powrotne będą realizowane tą samą trasą, jedynie z drobną modyfikacją – ul. Jana z Kolna zamiast ul. Wójta Radtkego. Trolejbusy linii 325 kursować będą w godz. 10.00-17.00. Odjazdy z Dworca Głównego PKP zaplanowano od 9.48 do 16.48 co 30 minut, przy czym kursy na końcówki ’18 wykonywane będą do Redłowa SKM, a kursy na końcówki ’48 – do Węzła Franciszki Cegielskiej. Kursy powrotne z Węzła Franciszki Cegielskiej zaplanowano co godzinę od 10.30 do 16.30, a z Redłowa SKM – co godzinę od 9.57 do 16.57. W każdym z trolejbusów rozdawane będą wydawnictwa okolicznościowe i drobne upominki, a obecni w nich pracownicy ZKM porozmawiają z pasażerami na każdy nurtujący ich temat związany z komunikacją miejską.

Miejskie Hale Targowe mają 80 lat
Miejskie Hale Targowe w Gdyni obchodzą w tym roku 80-lecie funkcjonowania. Ta perła modernizmu pozostaje jednym z ulubionych przez gdynian punktów na mapie kulinarnych zakupów. To również miejsce kreatywnych aktywności. 30 września w godz. 9.30-15.00 na gości czeka wiele niespodzianek. W ramach programu III Święta Miejskich Hal Targowych przygotowano szereg atrakcji kulinarnych, w tym m.in. pokaz mistrzowski Diany Volokhovej, warsztaty i konkursy kulinarne, m.in. na Najlepszą Gdyńską Kanapkę (dla szefów kuchni gdyńskich restauracji), czy II Mistrzostwa Śniadaniowe Hal Targowych (zespoły 2-3-osobowe).

Hale to także miejsce spotkań osób kreatywnych. Specjalnie dla nich przygotowano warsztaty z malowania T-shirtów, toreb zakupowych, czy warsztaty fotografii portretowej (prowadzenie: Krzysztof Winciorek), w zaaranżowanym atelier w podziemiu hal. W programie wydarzenia znalazły się przede wszystkim propozycje nawiązujące do 80-letniej historii i tradycji hal, w tym Spacer, Architektura i Kulinaria, scenka aktorska z historii czy spotkanie z Rafałem Ostrowskim, aktorem Teatru Muzycznego, a także sympatykiem Miejskich Hal Targowych. Udział jest bezpłatny.

Światowy Dzień Morza w Akwarium Gdyńskim
Akwarium Gdyńskie MIR-PIB (al. Jana Pawła II 1) zaprasza 30 września w godz. 12.00-16.00 na wspólne świętowanie i odkrywanie morskich tajemnic w ramach Światowego Dnia Morza. Na mapie świata znajduje się aż 71 mórz. Mogą być zamieszkałe przez tak duże zwierzęta, jak wieloryby, albo przez organizmy niewidoczne gołym okiem. Niezależnie od tego, nadmorskie krajobrazy zachwycają ludzi od stuleci i stają się inspiracją dla wielu naszych działań. 30 września w Laboratorium Biologicznym Akwarium Gdyńskiego poznać będzie można skarby skrywane przez morza. Sprawdzimy, jak różnią się od siebie zwierzęta zamieszkujące różne rejony świata. Goście wydarzenia będą mogli sami zbadać je pod lupą i mikroskopem oraz dowiedzieć się, dlaczego warto dbać o środowisko. Dodatkową atrakcją tego dnia będzie możliwość zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia w fotobudce oraz zwiedzanie Akwarium szlakiem morskiego quizu (do pobrania w kasie).

Wszystkie atrakcje w cenie biletu wstępu do Akwarium. Udział w wydarzeniu nie wymaga wcześniejszej rejestracji.

Spotkanie z książką
Muzeum Emigracji (ul. Polska 1) zaprasza 30 września o godz. 16.00 na spotkanie z Jarosławem Mikołajewskim, autorem książki „Terremoto”. Autor jest pisarzem, publicystą, reporterem, tłumaczem z języka włoskiego.
Wstęp wolny.

Niedziela

O nadmorskiej latarni w Muzeum Emigracji (ul. Polska 1)
1 października o godz. 11.00 rozpocznie się spotkanie promujące kolejną książeczkę gdynieczkę pt. „Co latarnia widziała”. Tym razem będzie o niezwykłej latarni morskiej, która kiedyś świeciła na Oksywiu.Autorkami są Małgorzata Jarocka i Joanna Nurowska. Projekt wykiełkował w Gdyni Rodzinnej.

W programie:
– spotkanie z autorkami,
– spotkanie z przewodnikiem Michałem Miegoniem,
– warsztaty,
– fotografowanie prawie prawdziwej latarni.
Wszyscy mali goście otrzymają książeczkę gdynieczkę w prezencie. Wstęp wolny.

1 października o godz. 12.00 w 140. rocznicę zaświecenia Latarni Morskiej w Oksywiu odbędzie się prelekcja Apoloniusza Łysejko, byłego Dyrektora d/s Oznakowania Nawigacyjnego w Urzędzie Morskim w Gdyni w latach 1995-2004 oraz autora licznych artykułów i publikacji o latarniach morskich w Polsce i zagranicą. Spotkanie odbędzie się w sali kinowej. Wstęp wolny.
Latarnia Oksywska zaświeciła po raz pierwszy 1 października 1877 roku. Zbudowano ją na potrzeby statków szukających schronienia przed północnymi i zachodnimi sztormami za Półwyspem Helskim. Latarnia morska na Oksywiu była w owym okresie najmniejszą polską latarnią morską.

Koncert charytatywny w ramach akcji „Głosy dla hospicjum”
Akcja Anima i Klub Ucho zapraszają 1 października o godz. 19.00 na koncert charytatywny w ramach akcji „Głosy dla hospicjum”, organizowany na rzecz „Bursztynowej Przystani”.
Wydarzenie będzie promowało płytę „Illinois Jacquet in Memoriam”, nagraną w Klubie Ucho oraz w katowickiej NOSPR w latach 2015-2016. Dziewięciu tenorzystów oddało hołd Illinois Jacquetowi. Bilety dostępne w Salonie Muzycznym Puls (ul. Wójta Radtkego 47a).

Fot.tyt.: Janusz Imianowski.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.