Weekend po gdyńsku

13 Lip

Wakacje w pełni, czas nacieszyć się słońcem i długimi dniami. Nadchodzący weekend można w zasadzie w całości spędzić pod chmurką: na warsztatach, koncertach, spektaklach, spacerach i w nadmorskiej bibliotece.

PIĄTEK

Volvo Gdynia Sailing Days 2017
Trwa 18. edycja regat Volvo Gdynia Sailing Days i jak zwykle obok rywalizacji na wodzie nie zabraknie atrakcji na lądzie.
W Żeglarskiej Stolicy Polski wystartuje ponad 1000 żeglarzy z 34 krajów. Przez trzy tygodnie zawodnicy rywalizować będą w 21 klasach regatowych. Na wodzie zobaczymy medalistów mistrzostw świata i Europy, uczestników Igrzysk Olimpijskich, zawodników kadry narodowej seniorów i juniorów, żeglarzy niepełnosprawnych oraz amatorów, co udowadnia, że żeglarstwo jest sportem dla każdego. Na zwycięzców czeka 280 medali, 150 pucharów, nagród oraz wyróżnień.

 

Strefa Psyche na gdyńskiej plaży
14 lipca o godz. 17.00 na plaży w Śródmieściu rozpocznie się pierwsze spotkanie w ramach Wakacyjnej Strefy Psyche. Warsztaty „Młodość – jak zachować młodzieńczą energię?” poprowadzi psycholog Edyta Bonk – psycholog z sopockiego wydziału Uniwersytetu SWPS.

Celem projektu jest bezpłatne umożliwienie mieszkańcom Gdyni zdobycia aktualnej wiedzy i praktyki z obszaru psychologii uważności (mindfullness). Współorganizowany przez Laboratorium Innowacji Społecznych cykl spotkań na plaży daje okazję do poznania oraz praktycznego zastosowania wiedzy psychologicznej. Bezpłatne spotkania są dla osób dorosłych zainteresowanych samorozwojem. W przypadku niekorzystnej pogody warsztat odbędzie się w Pracowni Laboratorium Innowacji Społecznych (al. Zwycięstwa 96/98, budynek IV). Szczegóły dotyczące miejsca spotkania można uzyskać pod nr tel. 58 727 39 16 (w dniu wykładu, od godz. 15.30).

Międzypokoleniowe spotkanie kibiców Arki Gdynia na „Górce”
VI Międzypokoleniowe spotkanie kibiców Arki Gdyni odbędzie się w piątek 14 lipca o godz. 19.00 tradycyjnie na historycznej „Górce” przy ulicy Ejsmonda.

O godzinie 19:29 rozpocznie się oficjalna prezentacja pierwszego zespołu Arki przed nowym sezonem 2017/2018. Drużyna zaprezentuje także paterę za Superpuchar.

Będzie to doskonała okazja by tuż przed rozpoczęciem Ekstraklasy poznać naszych nowych piłkarzy i trenerów, zdobyć ich autograf, zrobić pamiątkowe zdjęcie na tle „Górki”, a także by świętować ostatnie sukcesy Arki, spotkać swoich znajomych, kibiców, piłkarzy i działaczy z dawnych lat.

Przed prezentacją, o godz. 16.00 odbędzie się turniej piłkarski dla dzieci.

SOBOTA

Dzień Otwarty BCT
W sobotę 15 lipca w godz. 9.00-14.00 BCT – Bałtycki Terminal Kontenerowy (ul. Kwiatkowskiego 60) zaprasza na Dzień Otwarty.

Atrakcje:
– zwiedzanie terminalu
– pokazy pracy specjalistycznego sprzętu przeładunkowego
– rejsy po porcie
– prezentacja fauny i flory Bałtyku, przygotowana przez Akwarium Gdyńskie
– możliwość odwiedzenia bałtyckich statków
– miasteczko atrakcji dla najmłodszych
– pokazy pracy służb portowych

Ponadto podczas imprezy odbędzie się wernisaż malarstwa i grafiki „Osobliwe zgrupowanie w kontenerze”. Kontenery i suwnice zainspirowały czworo artystów: Danuta Hajdas, Karol Lewalski, Maciej Sobierajski i Magdalenę Tusk, którzy swoją wizję wyjątkowości terminalu kontenerowego w Gdyni zaprezentują właśnie… w kontenerze.

Spacery morskie z przewodnikiem
„Wakacje Morskie Gdyni” to otwarte zaproszenie do spędzania letniego wypoczynku w słonecznej, nadmorskiej Gdyni. W trakcie spacerów szlakiem Legendy Morskiej Gdyni uczestnicy dowiedzą się o wielu ciekawostkach historyczno-morskich, w tym usłyszą opowieści o polskich transatlantykach, legendarnych kapitanach, okrętach oraz wyprawach żeglarskich.

Spacery będą prowadzone przez doświadczonych przewodników PTTK o. Morski Gdynia, a także ze wsparciem eksperta morskiego Aleksandra Goska. Najbliższy spacer odbędzie się w sobotę 15 lipca o godz. 10.00. Zbiórka przy Gdynia InfoBox.
Instrukcja Obsługi Awangardy: Jazz

Pobiegnij w Parkrun Gdynia
Zawsze 5 kilometrów, zawsze na Bulwarze Nadmorskim, zawsze w sobotę o godzinie 9.00 rano. Mile widziani są biegacze mali i duzi, szybcy i trochę wolniejsi. Warunkiem uczestnictwa jest jedynie bezpłatna rejestracja w systemie.

Bazar Bo Ze Wsi w Centrum Gdynia Waterfront
Znany i lubiany Bazar Bo Ze Wsi, na którym można się zaopatrzyć w ekologiczne i nisko przetworzone produkty, co sobotę odbywa się w godz. 10.00-15.00 w Centrum Gdynia Waterfront.

Jadłostajnia Kolibki
Zabytkowa wozownia w Parku Kolibki w soboty w godz. 10.00 – 15.00 jest miejscem eko-targów pod nazwą JadłoStajnia Kolibki.

Organizatorzy stworzyli na terenie Parku Kolibki cykliczny, całoroczny targ zdrowej żywności, ale nie tylko. To miejsce sąsiedzkich spotkań mieszkańców okolicznych dzielnic, które służą integracji lokalnej społeczności. JadłoStajnia Kolibki – cykliczny, sobotni targ produktów regionalnych zlokalizowany jest w budynku wozowni na terenie Parku Kolibki, vis a vis Centrum Handlowego KLIF w Gdyni Orłowie. Organizatorzy zapewniają wygodny parking dla klientów na terenie parku (wjazd przez zabytkową bramę).

Wystawa psów rasowych
W dniach 15-16 lipca na terenie zespołu dworsko-parkowego Kolibki odbędzie się Krajowa Wystawa Psów Rasowych 1, 2, 3, 8 i 9 Grupy FCI oraz XXII Krajowa Wystawa Psów Rasowych.

Lipcowy weekend na Kolibkach będzie prawdziwym psim świętem. Swój udział zapowiedziało kilkuset wystawców z kraju i zagranicy. Psie piękności będzie można podziwiać od godz. 10.00. W trakcie wystawy rozegrany zostanie Konkurs Młodego Prezentera. Wystawę zakończą konkurencje finałowe: wybór najlepszego psa oddziału gdyńskiego, najpiękniejszego szczenięcia, juniora, weterana oraz przedstawiciela poszczególnych grup FCI. Ostatnią konkurencją będzie wybór Najpiękniejszego Psa Wystawy, czyli Zwycięzcy Best in Show.
Podczas obu dni w godz. 9.00-17.00 będzie można zobaczyć zmagania zawodników w ramach I i II Zawodów Agility Pucharu Bursztynowego Psa 2017 oraz zawody psiego posłuszeństwa podczas Baltic Obedience Cup.

Wstęp płatny: 12 zł/6 zł normalny/ulgowy (emeryci, renciści, studenci, młodzież szkolna). Dzieci do lat 3 wchodzą bezpłatnie, parking 20 zł.

 

 

Mistrzostwa Gdyni o Puchar AB Inwestor
W sobotę 15 lipca w skateparku AB Inwestor wszyscy fani sportów ekstremalnych będą mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności podczas Mistrzostw Gdyni o Puchar AB Inwestor. Podczas wydarzenia organizowanego przez Fundację Skatepark Gdynia, odbędą się zawody w jeździe na deskorolce, rowerze BMX oraz hulajnodze. Dla najlepszych w każdej kategorii czekają nagrody, ufundowane przez głównego sponsora wydarzenia, firmę AB Inwestor.

Harmonogram:
11.30 – Otwarcie mistrzostw, zapisy
12.30 – 13.30 Przejazdy eliminacyjne BMX
14.00 – 15.00 Przejazdy eliminacyjne Skateboarding
15.30 – 16.00 Best Trick Hulajnoga
16.30 – 17.00 Finały BMX
17.30 – 18.00 Finały Skateboarding
18.30 – Wyniki, rozdanie nagród
19.00 – Zakończenie Mistrzostw

 

Wakacje z modernizmem – wakacje z architekturą
Zapraszamy na cykl otwartych, bezpłatnych spacerów architektonicznych Gdyńskiego Szlaku Modernizmu. Spacery będą odbywały się w każdą sobotę wakacji (lipiec i sierpień). Start o godz. 14.00 z Gdynia InfoBox. Najbliższy spacer w sobotę 15 lipca.

Spacery poprowadzą doświadczeni, certyfikowani przewodnicy Szlaku. Uczestnicy spacerów otrzymają darmowe mapki tras oraz Archi Quiz edukacyjny do wypełnienia w czasie spacerów, w tym z sekcją poświęconą „detalom” gdyńskiej architektury. Wypełnienie co najmniej dwóch różnych quizów będzie premiowane pamiątką Gdyńskiego Szlaku Modernizmu.

Spotkanie z Filipem Łobodzińskim
W ramach cyklu Instrukcja Obsługi Awangardy: Jazz Muzeum Miasta Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1) zaprasza w sobotę 15 lipca o godz. 17:00 na spotkanie z Filipem Łobodzińskim – autorem przekładu, pierwszej w Polsce książki poświęconej Johnowi Coltrane’owi „Coltrane według Coltrane’a”. Opowie on o wydanej w kwietniu publikacji, zawierającej prawie wszystkie znane wywiady z Coltrane’em. Zbiór opracowany przez Chrisa DeVito zawiera również artykuły, wspomnienia i noty z okładek płyt, w których cytowano legendarnego muzyka. Stanowi próbę zaprezentowania historii życia i kariery Coltrane’a poprzez jego własne wypowiedzi. Całość uszeregowana w porządku chronologicznym, według dat przeprowadzenia rozmów, stanowi niezwykłe kompendium wiedzy o najważniejszym saksofoniście w historii muzyki.
Prowadzenie: dr Jacek Friedrich.

NIEDZIELA

Ogrodowe Niedziele w „Marszewie”
Co tydzień, w niedziele do końca września 2017, w godzinach 10:00 – 16:00 można zwiedzać Leśny Ogród Botaniczny „Marszewo” oraz wziąć udział w warsztatach i prelekcjach prowadzonych przez specjalistów z różnych dziedzin (leśnictwo, botanika, ornitologia, puszczaństwo, snycerstwo, rymarstwo). Zajęcia zwykle odbywają się w dwóch turach, o godz. 11.00 i 13.00. W niektórych warsztatach liczba osób mogących wziąć udział jest ograniczona; w takich wypadkach organizowane są zapisy. Każdorazowo rozpalane jest także ognisko.

W niedzielę 16 lipca – Joanna Bloch-Orłowska – „Zróżnicowanie roślin i ich przystosowania do różnych warunków życia”, czyli o tym, po co roślinom różnego typu kwiaty, liście, kolce, wąsy i skrzydełka. Botaniczne prezentacje, samodzielne obserwacje, proste eksperymenty oraz zadania dla dużych i małych.

Święta Góra – Historia, Tajemnice, Magiczna Moc
PTTK Klub Turystyczny Wybrzeże zaprasza na wędrówkę pieszą do ŚWIĘTEJ GÓRY w Gdyni Chyloni. Uczestnicy nie tylko zobaczą to urokliwe miejsce, ale i poznają jego historię, tajemnice i magiczną moc.

Zbiórka w niedzielę 16 lipca o godz. 11.00 na przystanku ZKM przy Cmentarzu Witomińskim. Trasa wędrówki pieszej/nordicowej licząca ok. 12 km, prowadzić będzie szlakami leśnymi Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego i zakończy się w miejscu zbiórki. Po pokonaniu ok. 6 km i dotarciu do Świętej Góry jest możliwość zakończenia wędrówki i wyjścia z lasu na wysokości Nadleśnictwa Gdańsk przy ul. Morskiej w Chyloni.

Rodzinne czytanki nad morzem
W każdą niedzielę, od 2 lipca do 6 sierpnia, o godzinie 12.00 w kawiarni przy Scenie Letniej w Gdyni Orłowie, jak co roku będą odbywały się RODZINNE CZYTANKI NAD MORZEM dedykowane dzieciom i dorosłym, którzy chcą radośnie i twórczo spędzić czas.

Spotkania z literaturą dziecięcą połączone z rodzinnymi warsztatami w 2017 roku odbywają się pod hasłem: Animals Wow! Odkryj z nami świat zwierząt! Fragmenty książek przeczytają aktorzy Teatru Miejskiego i artyści z nim współpracujący: w niedzielę 16 lipca: Piotr Michalski.

Warsztaty tematyczne do czytanek poprowadzą: Anna Zalewska-Uberman (pomysłodawca akcji, pedagog teatru w Teatrze Miejskim w Gdyni) oraz Marta Fass (architektka, psycholog i miłośniczka teatru). Koordynator akcji: Marta Pałubicka.

Akcji towarzyszyć będzie plebiscyt na KULTOWĄ KSIĄŻKĘ MOJEGO DZIECIŃSTWA. Wśród uczestników plebiscytu rozlosowane będą zaproszenia na spektakle dla dzieci znajdujące się w repertuarze Teatru Miejskiego.

Arka Gdynia – Śląsk Wrocław
Czas na start sezonu 2017/2018 w LOTTO Ekstraklasa! W pierwszym meczu nowego Arka Gdynia podejmie drużynę WKS Śląsk Wrocław SA.
Początek meczu w niedzielę 16 lipca o godz. 15.30 na Stadionie Miejskim przy ul. Olimpijskiej 5.

Koncerty Muzyki Promenadowej
Nieco na uboczu, z dala od miejskiego zgiełku, w uroczej scenerii Kamiennej Góry, w wakacyjne niedzielne popołudnia odbywają się wyjątkowe koncerty – Koncerty Muzyki Promenadowej. W każde popołudnie lipca i sierpnia o godzinie 16.00, prezentowane jest szerokie spektrum brzmień, pochodzących z różnych stron świata.
Wstęp wolny. 

W niedzielę 16 lipca wystapią:
Kasia Rogalska Classic w składzie:
Katarzyna Rogalska (wokal/skrzypce), Cezary Paciorek (instrumenty klawiszowe/akordeon)
Mateusz Otczyk (gitara), Piotr Lemańczyk (bas), Adam Golicki (perkusja)

Więcej informacji o imprezach w Kalendarzu Wydarzeń.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.