W minionym sezonie Teatr Wybrzeże odwiedziło ponad 80 tys. widzów

31 Sie

To był niezwykle pracowity sezon dla Teatru Wybrzeże. W sezonie 2014/2015 na 5 scenach zagrano 420 spektakli, wystawiono 9 premier i zaprezentowano 53 tytuły. Spektakle obejrzało ponad 80 tysięcy widzów, w tym 8 tysięcy na Scenie Letniej w Pruszczu Gdańskim. 

W sezonie 2014/2015 spektakle i artyści byli nagradzani na najważniejszych festiwalach teatralnych (m.in. BRONIEWSKI na Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy i Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi). Miniony sezon był dla gdańskiego Teatru Wybrzeże rekordowy zarówno jeśli chodzi o ilość nagród, jak i wysokie noty krytyków teatralnych dla poszczególnych spektakli i całego repertuaru. W sezonie 2014/2015 z powodzeniem zorganizowana została VII edycja przeglądu Wybrzeże Sztuki, który spotkał się ze znakomitym przyjęciem publiczności i krytyki teatralnej.

Miniony sezon to także początek przebudowy gdańskiego budynku, której efektem będzie powstanie nowej sceny – Starej Apteki, modernizacja Sceny Malarnia oraz Dużej Sceny, a także podniesienie jakości przestrzeni ulicy Teatralnej. Zakończenie wszystkich prac inwestycyjnych planowane jest na 2020 rok. Małgorzata Zamorska z działu inwestycji Teatru Wybrzeże o przebudowie: –Warto podkreślić, że wszystkie remonty toczą się przy zachowaniu ciągłości pracy artystycznej. Największe zmiany widać do tej pory na ulicy Teatralnej, łączącej Targ Węglowy z ulicą św. Ducha. Przez ostatnie lata budynek tzw. Przejścia Bramnego – zlokalizowany między Zbrojownią a Starą Apteką był wynajmowany, a ponieważ jego stan techniczny był bardzo zły – budynek został rozebrany i w tym miejscu powstanie nowa scena: Stara Apteka. Tym samym w Gdańsku będziemy mieli aż cztery sceny. Nowa scena Stara Apteka będzie mniej więcej takiej samej wielkości jak Scena Malarnia czy Scena Kameralna w Sopocie, tak by można było wymiennie prezentować na nich spektakle. Powstanie też nowy, przeszklony łącznik między nową sceną a głównym budynkiem teatru, z widokiem na Targ Węglowy. Szklany łącznik odsłoni również widok z Targu Węglowego na Starą Aptekę – zabytkowy budynek z XVII wieku, na którym wkrótce rozpoczną się prace konserwatorskie. W kolejnych latach prace obejmą także modernizację Sceny Malarnia i budynek główny z Dużą Sceną – zmodernizowane zostanie foyer oraz technologia teatralna Dużej Sceny. Stare, ręcznie sterowane urządzenia teatralne zostaną wymienione na nowoczesne, automatyczne rozwiązania o nowych możliwościach scenograficznych.

Przed nami kilkutygodniowa przerwa urlopowa. Nowy sezon zainaugurujemy 2 października premierą KTO SIĘ BOI WIRGINII WOOLF? Edwarda Albee’go. Spektakl wyreżyseruje doskonale znany trójmiejskiej publiczności Grzegorz Wiśniewski, a w dwa małżeństwa wcielą się nasi wspaniali aktorzy: Katarzyna Dałek i Piotr Biedroń oraz Dorota Kolak i Mirosław Baka – informuje Grzegorz Kwiatkowski z TW.

>>POLUB TEATR WYBRZEŻE NA FACEBOOKU<<

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.