W GTS rozpoczyna się miesiąc z Teatrem Narodowym (FOTO)

8 Lis

Był już Tydzień Brytyjski i 18. edycja Festiwalu Szekspirowskiego. Czas na krajowe produkcje. Cykl prezentacji polskich spektakli w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim rozpoczyna Teatr Narodowy. Trójmiejscy widzowie zobaczą: „Śluby panieńskie” Aleksandra Fredry, „Kotkę na gorącym blaszanym dachu” Tennessee Williamsa, „Dowód na istnienie drugiego” Macieja Wojtyszko oraz „Udrękę życia” Hanocha Levina. 

Prezentacje rozpocznie klasyka, czyli komedia Aleksandra Fredry pt. „Śluby panieńskie”. Sztuka została wzbogacona o fragmenty z innych utworów Fredry. Reżyser – Jan Englert – pokazuje znane przedstawienie o miłosnych perypetiach w nowy sposób.

Warto zwrócić uwagę na niezwykłą scenografię, którą tworzą sielskie krajobrazy oraz elegancki gabinet pisarza. Za przygotowanie tego tła odpowiada Barbara Hanicka. – Zazwyczaj przeniesienie i dopasowanie scenografii w przypadku spektakli gościnnych jest dość trudne logistycznie. „Śluby” idealnie wpisały się w przestrzeń Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Bardzo cieszę się, że lokalna publiczność będzie miała okazję zobaczyć jeden z naszych najlepszych sztuk z tak znakomitą obsadą. Żałuję jedynie, że architektura miejsca nie pozwoliła na zabieg, który zastosowaliśmy w Warszawie. Tamtejsza publiczność wchodziła do sali teatralnej przez gabinet Fredry. Tutaj zdecydowaliśmy się zrezygnować z tego pomysłu, ale każdy, kto będzie miał ochotę, po skończonej sztuce, może wejść i obejrzeć to niezwykłe wnętrze – mówi reżyser spektaklu i dyrektor artystyczny Teatru Narodowego, Jan Englert.

Muzykę do przedstawienia przygotował trójmiejski kompozytor – Leszek Możdżer. W spektaklu występują m.in.: Patrycja Soliman (Aniela), Kamilla Baar (Klara), Jan Englert (Radost), Marcin Hycnar (Gustaw) i Grzegorz Małecki (Albin).

Już zarysowując program naszej działalności, chcieliśmy pokazać najlepsze teatry polskie. Zaczynamy od Teatru Narodowego w Warszawie, którego spektakle rzadko dotąd gościły w Trójmieście, prawdopodobnie w maju przyjadą produkcje Starego Teatru w Krakowie, jesienią przedstawienia Teatru Polskiego we Wrocławiu. Planujemy też zaprosić Teatr Polski w Warszawie czy Teatr Polski w Bydgoszczy. Chcemy pokazać, co dzieje się w teatralnej Polsce – tłumaczył podczas konferencji inaugurującej listopad w GTS, profesor Jerzy Limon.

Spektakle grane będą zarówno w weekendy, jak i w dni powszednie. „Śluby panieńskie” zobaczymy 8 i 9 listopada, „Dowód na istnienie drugiego” 11 i 12 listopada, „Kotkę na gorącym blaszanym dachu” 20 i 21 listopada, a „Udrękę życia” 29 i 30 listopada.

>>CZYTAJ WIĘCEJ: Teatr Narodowy w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim<<

3 Replies to “W GTS rozpoczyna się miesiąc z Teatrem Narodowym (FOTO)

  1. Pingback: Witkacy z wizytą u Szekspira (WIDEO) | my3miasto.pl

  2. Pingback: Edyta Olszówka i Janusz Gajos na scenie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego (FOTO) | my3miasto.pl

  3. Pingback: Zderzenie wielkich pisarzy w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim (FOTO) | my3miasto.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.