Uśmiech dziecka na Dzień Dziecka

26 Maj

30 maja Fundacja Hospicyjna organizuje specjalny koncert charytatywny, by przypomnieć o sytuacji dzieci przewlekle chorych, ich rodzeństwa oraz tysięcy dzieci osieroconych.

Dzień Dziecka kojarzy się z uśmiechami, radością i zabawą. Tak chcą go przeżywać także dzieci, które doświadczyły straty, ciężkiej choroby rodzeństwa lub same są przewlekle chore. Fundacja Hospicyjna rocznie opiekuje się ponad 1000 takich dzieci. Z okazji Dnia Dziecka spełniła marzenia prawie 400 z nich. Zorganizowała również dla nich wyjątkowy koncert charytatywny online, który odbędzie się 30 maja oraz uruchomiła specjalny portal do zbiórek www.pomagamtumbo.pl, który pomoże w zebraniu środków potrzebnych, by dalej otaczać je kompleksową opieką: psychologiczną, materialną, edukacyjną i medyczną.

Dzieci, które otacza opieką Fundacja Hospicyjna mają zwykle za sobą wiele trudnych chwil. Doświadczyły bolesnej straty, mają ciężko chore rodzeństwo lub same są ciężko chore. Wymagają szczególnej opieki – psychologicznej lub medycznej – by mogły zapomnieć o bólu i smutku. W przypadku dzieci w żałobie dorośli często nie wiedzą, co powiedzieć i jak im pomóc. W przypadku dzieci chorych, które zdane są na całkowitą opiekę ze strony najbliższych niezbędne jest stała pomoc ze strony hospicyjnego lekarza i pielęgniarki. I tu, i tu wsparciem objęta musi być cała rodzina, by mogła poradzić sobie w sytuacji, w jakiej się znalazła. Potrzeby w każdej z tych grup są duże, a koszty kompleksowej opieki wysokie.

Uśmiech dziecka nie ma ceny
Wszyscy uwielbiają poczucie humoru Dawida. 13-latek potrafi rozśmieszyć swoimi dowcipami każdego. Chłopiec choruje na rdzeniowy zanik mięśni. Intensywna rehabilitacja jest nieodzowna, by stan Dawida nie pogarszał się. Pawełek to słodki 8-letni chłopczyk. Nie chodzi, nie siedzi, nie widzi lub widzi bardzo słabo, czasami próbuje jednak kierować głowę w stronę głosu. Ma dwóch starszych braci, którzy wspaniale się nim opiekują. Takich dzieci pod opieką Domowego Hospicjum dla dzieci im. ks. E. Dutkiewicza SAC jest ok. 40 rocznie.

To dzieci, które najczęściej chore się już rodzą – z porażeniem mózgowym lub z jedną z niezliczonej ilości chorób genetycznych. Rodziny obejmujemy szerokim wsparciem – medycznym, psychologicznym oraz pomagamy pozyskać pomoc finansową. Zazwyczaj pacjenci z Domowego Hospicjum dla Dzieci są z nami dosyć długo i wymagają kompleksowej, kosztownej opieki. Kosztuje specjalistyczny sprzęt medyczny, który wypożyczamy rodzinom małych pacjentów. Bardzo kosztowna, a jednocześnie niezbędna jest rehabilitacja i turnusy rehabilitacyjne. Zapewniamy także bezpłatną, domową opiekę stomatologiczną dla tych dzieci. Robimy wszystko, by ich życie było możliwie komfortowe, a codzienność ich opiekunów nieco łatwiejsza – mówi Anna Janowicz, prezeska Fundacji Hospicyjnej.

W Polsce co pół godziny zostaje osierocone jedno dziecko.
7-letni Kuba spędzi w tym roku pierwszy Dzień Dziecka bez mamy. 5-letnia Jagoda i jej 7-letnia siostra Jaśmina wychowują się bez taty, który zmarł niedawno po długiej chorobie. Obie uwielbiają sport. Podobnie jak 10-letni Maksym, który kocha piłkę nożną – jego ulubioną drużyną, oprócz Lechii Gdańsk, jest Juventus Turyn. Wspólnie z braćmi i tatą próbują sobie poradzić ze śmiercią mamy. Przejmujących historii jest tyle, ile dzieci osieroconych – każde ma własną opowieść o stracie, smutku, ale i o marzeniach – tych wielkich i tych prostych, które choć na chwilę przywracają uśmiech na ich twarzach.
Dzieci osierocone potrzebują pomocy na wielu płaszczyznach: psychologicznej, materialnej, edukacyjnej. Właśnie dlatego Fundacja Hospicyjna stworzyła Fundusz Dzieci Osieroconych, którego symbolem stał się sympatyczny pomarańczowy Słonik Tumbo.

– Sytuacja dziecka czy nastolatka przeżywającego żałobę jest wciąż nie do końca zrozumiana. Wynika to między innymi z faktu niedostrzegania sieroctwa. Nie pomaga w tym brak dokładnych danych dotyczących faktycznej skali zjawiska. W tej chwili liczbę sierot w Polsce szacuje się na podstawie prawidłowości zjawisk demograficznych i analogii do krajów, w których te dane są gromadzone. W przybliżeniu okazuje się, że w Polsce na 20 dzieci jedno jest sierotą lub półsierotą w sensie biologicznym. W liczbach bezwzględnych oznacza to blisko 415 tysięcy osób. Nie należy jednak zapominać, że dzieci cierpią także z powodu straty innego członka rodziny: rodzeństwa, dziadków, kuzynów czy osób niespokrewnionych, ale im bliskich – tłumaczy Agnieszka Paczkowska, psycholożka z Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku i autorka książki „Dziecko i nastolatek w żałobie”.

3 miliony złotych od Słonika Tumbo
Poza Tumbo pomarańczowych słoni nie ma. Podobnie jak tak kompleksowego wsparcia polskich dzieci przeżywających śmierć lub chorobę bliskich osób, a także ich często bezradnego otoczenia.

– Potrzeby dzieci osieroconych są różne, dlatego stworzyliśmy wiele sposobów pomocy. Dla dzieci w żałobie działa m.in. portal tumbopomaga.pl oraz Infolinia, na którą mogą zadzwonić, gdy potrzebują z kimś porozmawiać. Wiele rodzin, w których zmarło jedno z rodziców znajduje się trudnej sytuacji materialnej – dla nich mamy pomoc socjalną, z której od 2006 roku skorzystało ponad 9 tys. dzieci w całej Polsce. Finansujemy także dodatkowe zajęcia, obozy sportowe i językowe, wspieramy w rozwoju pasji, prowadzimy świetlicę. Organizujemy też szkolenia i kampanie pokazujące dorosłym, jak towarzyszyć dzieciom i młodzieży w przeżywaniu straty, by mogły stopniowo odzyskiwać poczucie bezpieczeństwa i radość życia. Każde z tych działań wymaga jednak odpowiedniego finansowania. W sumie do 2019 roku kwota pomocy dzieciom osieroconym w różnych obszarach wyniosła przeszło trzy miliony złotych. Musimy zebrać ponad 250 tys. PLN rocznie, by pomagać tak, jak pomagaliśmy do tej pory. Naszym marzeniem jest, by zbierać więcej i dotrzeć do jeszcze większej liczby dzieci. Wiemy, że one na tę pomoc bardzo czekają – wyjaśnia Anna Janowicz.

#ZagrajPomagaj
Właśnie dlatego Fundacja Hospicyjna zdecydowała się uruchomić nowoczesny portal z mikropłatnościami. Zbiórka poprzez pomagamtumbo.pl połączona jest z grą, na którą składa się pięć etapów. Celem każdego z nich jest zebranie 50 tys. PLN. Gdy ta kwota pojawi się na pasku, łąka, po której hasa pomarańczowy słonik Tumbo zakwitnie, pojawią się drzewa, kolejne słonie.

–Każda, nawet najdrobniejsza wpłata, to nie tylko piękniejsza łąka słonika Tumbo, ale przede wszystkim kwota, która pomoże mu nieść wsparcie i pociechę tym najsłabszym, dzieciom, które straciły kogoś bliskiego albo doświadczają ciężkiej choroby brata lub siostry – zachęca Anna Janowicz. – To pierwsza z serii zbiórek wirtualnych, które zaplanowaliśmy. Kolejna zostanie uruchomiona już w czerwcu i będzie wspierać Hospicjum domowe i stacjonarne dla dzieci i dorosłych im. ks. E. Dutkiewicza SAC. Tu także zaplanowaliśmy specjalną grę. Cieszę się, że w tych niepewnych czasach, znaleźliśmy sposób na zastąpienie zbiórek tradycyjnych. Dzięki takim narzędziom mamy szansę zebrać środki, by wciąż pomagać 3000 podopiecznych Fundacji Hospicyjnej – dodaje Janowicz.

#ZagrajPomagaj i posłuchaj!
Co roku z okazji Dnia Dziecka, Fundacja i Fundusz Dzieci Osieroconych prowadzą także akcję Uśmiech Dziecka na Dzień Dziecka, dzięki której spełniają marzenia kilkuset dzieci chorych i osieroconych w całej Polsce. W tym roku, w związku z sytuacją pandemii, dzieci otrzymają karty podarunkowe do wybranych przez siebie sklepów, które będą mogły zrealizować wspólnie z opiekunem. W tym roku zakończy się ona wyjątkowym, charytatywnym koncertem na rzecz dzieci chorych i osieroconych.
Już 30 maja o godz. 12:00 w wirtualnej sali koncertowej na fanpage Fundacji Hospicyjnej oraz na Clickmeeting wystąpią Natalia Cepelik–Muianga i Artur Sekura, Magdalena Bochan–Jachimek i Szymon Jachimek oraz K-Leah.

WAŻNE – NIE PRZEGAP!
• Portal do zbiórek Słonika Tumbo już działa – znajdziesz go tu: www.pomagamtumbo.pl.
• We czwartek, 28 maja, uruchomiona zostanie specjalna puszka na Facebooku, w której Fundacja Hospicyjna będzie zbierać środki na wsparcie dzieci chorych i osieroconych.
• Koncert charytatywny odbędzie się w sobotę, 30 maja, o godz. 12:00. Będzie można oglądać go poprzez fanpage Fundacji Hospicyjnej oraz dedykowany kanał na ClickMeeting.

PROGRAM KONCERTU:
Natalia Cepelik–Muianga i Artur Sekura
Natalia to młoda wokalistka ostatnio znana z wielkiego przeboju polskiej edycji Big Brothera „Kim naprawdę jesteś”. Niezwykła barwa głosu i olbrzymie serce do muzyki doprowadziło ją do sukcesów w takich programach telewizyjnych jak „Mam Talent”, czy „The Voice of Poland” . Natalia śpiewała m.in. na Sylwestrze TVN, czy Światowych Dniach Młodzieży. Obecnie studiuje w gdańskiej Akademii Muzycznej. Artur Sekura – producent, menadżer, osoba, która żyje muzyką. Natalii towarzyszy na gitarze lub klawiszach, dyrektor Mega Music Sopot.

Magdalena Bochan–Jachimek i Szymon Jachimek – wspaniałe, zgodne małżeństwo, które występuje wspólnie także na scenie.
Magda to reżyserka, aktorka, improwizatorka, występowała m.in. w takich produkcjach jak Picture of Beauty (2017) , Na układy nie ma rady (2017) czy w serialu „Na dobre i na złe”. Szymon Jachimek – aktor, muzyk, artysta kabaretowy. Przez 13 lat członek jednego z najlepszych polskich kabaretów – LIMO. Od stycznia 2020 roku stały komentator „Szkła kontaktowego”. W trakcie 20 minutowego występu zaprezentują rodzinną improwizację z samochodu.

K-Leah
Soulowy głos i artystka mająca na koncie wiele występów w Polsce i na świecie. Jedna z najbardziej obiecujących artystek młodego pokolenia. Współpracuje m.in. ze światowej klasy beatboxerem Dharnim oraz DJ C-Boolem, z którym w 2017 roku wystąpiła na Eska Music Awards. Finalistka 7 edycji Must be the music.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.