Tydzień z Hanochem Levinem w GTS

11 Kwi

15 kwietnia na deskach GTS rozpocznie się Tydzień z Hanochem Levinem – izraelskim dramaturgiem, pisarzem, reżyserem teatralnym i poetą. W ramach tego wydarzenia w Gdańsku zagoszczą cztery teatry, które zaprezentują realizacje spektakli wg. tekstów tego wybitnego autora. 

15 kwietnia, godz. 19:00 – „Wszyscy chcą żyć” (Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach)

Autor: Hanoch Levin

Tłumaczenie: Agnieszka Olek

Reżyseria: Dawid Żłobiński

Scenografia: Hanna Szymczak

Oprawa muzyczna: Zespół TEMPERO

Reżyseria światła: Damian Pawella

Asystent reżysera: Dagna Dywicka

Występują: Teresa Bielińska, Dagna Dywicka, Zuzanna Wierzbińska, Beata Pszeniczna, Beata Wojciechowska, Mirosław Bieliński, Marcin Brykczyński , Andrzej Cempura, Janusz Głogowski, Krzysztof Grabowski, Edward Janaszek, Wojciech Niemczyk, Andrzej Plata, Łukasz Pruchniewicz, Artur Słaboń, Adrian Wajda, Dawid Żłobiński , Jaś Oberda.

„Wszyscy chcą żyć” to  opowieść o bogatym mężczyźnie, gorączkowo szukającym człowieka na zastępstwo za… własną śmierć. Podmiana jest możliwa, ponieważ bohater  Anioł Śmierci przekręca jedną literę w jego imieniu. Wystraszony Pozna ma tylko kilka dni, by wywinąć się śmierci. Ale gdzie szukać, gdy nawet własna żona stawia straszliwy warunek: „Kobieta nie schodzi do grobu bez jaj swojego męża”? Jakich technik perswazji użyć wobec starych rodziców, służącego eunucha, dzieci, garbuski, konającego?

Reżyser Dawid Żłobiński umieszcza tę dziwaczną historię w groteskowym, odrapanym wesołym miasteczku, pulsującym muzyką rodem z filmów EmiRa Kusturicy. „Sny są, według Freuda, wyrazem podświadomości, odbiciem tego, co się z nami dzieje, a w sytuacji zagrożenia, lęku egzystencjalnego  może nam się śnić karuzela, lunapark, cyrk” – zdradza swoje inspiracje Dawid Żłobiński. Jak mówi reżyser, sam tekst Levina jest dość „fizjologiczny”, dosadny i choć w sztuce wiadomo jak się to skończy, to jednak on sam chciałby widza pozostawić na pewnej granicy. Rytm absurdalnie śmiesznego koszmaru, z którego można się obudzić, będzie podkreślać grająca na żywo bałkańska orkiestra weselno-pogrzebowa, w którą wcielą się muzycy z grupy klezmerskiej TEMPERO. Tekst sztuki został przetłumaczony specjalnie dla Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.

16 kwietnia, godz. 19:00 – „Sprzedawcy Gumek” (Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie)

Autor: Hanoch Levin

Reżyseria: Andrzej Bartnikowski

Przekład: Agnieszka Olek

Scenografia: Wanda Kowalska

Muzyka: Marcin Rumiński

Występują: Agata Ochota – Hutyra, Michał Kula, Antoni Rot

Napisana znakomicie, podana niebanalnie; metaforyczna, w duchu Beckettowskim ,,smutna komedia”, w której tyrady o miłości zastąpione zostały scenami targowania się, a słowem kluczem do serca kochanki/kochanka stał się „czek”. „Sprzedawcy gumek” to alegoryczna opowieść o miłości. A w zasadzie o jej braku, o samotności i straconych życiowych szansach. Bohaterowie „Gumek” spotykają się w…aptece. Bela jest przedsiębiorczą farmaceutką, Cingerbaj nieśmiałym urzędnikiem, a Sprol spadkobiercą kilkunastu tysięcy… prezerwatyw, które chce sprzedać z zyskiem i ustawić się na całe życie. Postanawiają dać sobie ostatnią szansę i zawalczyć o miłość. Podejmują trójstronną grę o bliskość.

17 kwietnia, godz. 19:00 – „Jakobi i Leidental” (Teatr TU I TERAZ i Teatr Powszechny w Warszawie)

Autor: Hanoch Levin

Reżyser: Małgorzata Warsicka

Tłumacz: Michał Sobelman

Inspicjent: Małgorzata Gutwińska

Kostiumy: Hanna Podraza

Muzyka: Karol Nepelski

Scenografia: Hanna Podraza, Małgorzata Warsicka

Występują: Matylda Baczyńska, Jerzy Pal, Bartosz Woźny (gościnnie)

Przyjaźń Jakobiego i Leidentala przejdzie ciężką próbę, kiedy w ich spokojnym, polegającym głównie na piciu herbaty i grze w domino życiu pojawi się ta trzecia- czarująca fizycznością  i muzycznym talentem Szahasz. Który z panów zdobędzie tę wyjątkową kobietę? Hanoch Levin z właściwym sobie czarnym humorem analizuje relacje damsko- męskie, odczarowuje sentymentalne mity i każe swoim bohaterom skonfrontować się z pustką ich życia. W dramat wkomponowane są piosenki, będące muzycznym komentarzem do wydarzeń w sztuce. Jak to u Levina – groteska miesza się z powagą, śmiech z płaczem, nadzieja z jej brakiem. Czy w tym świecie możliwy jest happy end?

18 kwietnia, godz.19:00 – „Jakobi i Leidental” (Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie)

Autor: Hanoch Levin

Przekład: Michał Sobelman

Reżyseria: Marcin Hycnar

Muzyka: Czesław Mozil, Filip Kuncewicz

Scenografia: Julia Skrzynecka

Występują: Katarzyna Herman, Jacek Braciak, Michał Sitarski

Sztuka opowiada historię dwojga przyjaciół, mężczyzn w średnim wieku, od lat spędzających czas na piciu herbaty i grze w domino. Czterdziestoletni Itamar Jakobi właśnie uświadomił sobie, że urodził się, aby żyć. Dlatego postanawia zniszczyć przyjaźń ze swoim najlepszym (a może także jedynym?) przyjacielem, Dawidem Leidentalem i rozpoczyna świadome życie. Porzuca więc swego towarzysza, by związać się z przypadkowo spotkaną, niebanalną – jak się mu wydaje – kobietą… Opuszczony Leidental, nie mogąc znaleźć dla siebie miejsca, podąża za nim. Jakobi bierze ślub z nowo poznaną kobietą, która urzekła go swoimi zaletami ducha i ciała. Ale nie wszystko jest tak piękne, jak wydawało się na początku. Relacje damsko-męskie, w które miesza się porzucony przyjaciel, stają się coraz bardziej skomplikowane. Co zwycięży – miłość czy przyjaźń? I czy w ogóle chodzi tu o wielkie uczucia? Wszak zerwana przyjaźń u progu wielkiej miłości nie oznacza wyzwolenia z zależności od drugiego człowieka. Jedynie zmienia się ona z bezpiecznej zażyłości w ryzykowną grę.

Bilety na wszystkie spektakle dostępne w kasie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego oraz za pośrednictwem strony internetowej www.bilety.teatrszekspirowski.pl.

Źródło fot. tyt.: teatr-mickiewicza.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.