Tydzień Estoński w GTS już w grudniu!

10 Lis

Już za miesiąc czeka nas kolejne spotkanie w ramach cyklu Teatry Europy, organizowanego od 2014 roku przez Gdański Teatr Szekspirowski i Fundację Theatrum Gedanense. Tym razem zaprosimy Państwa do Republiki Estonii – kraju powstałego po I wojnie światowej, jednak o historii sięgającej setnego roku naszej ery, w którym w niemal równym stopniu ścierają się wpływy skandynawskie, niemieckie i rosyjskie. GTS zaprasza na emocjonujące spektakle, rozprawiające się z demonami przeszłości, żywiołowy teatr tańca z estońską i hinduską muzyką oraz niezapomniany koncert na sześć wybitnie utalentowanych głosów. W programie Tygodnia Estońskiego znajdą się również wystawy, spotkania oraz przegląd kina estońskiego (m.in. głośny film „Listopad” z muzyką Michała Jacaszka). Na wszystkie wystawy oraz projekcje filmów i spotkania wstęp jest wolny.

Szczegółowy program już wkrótce na stronie www.teatrszekspirowski.pl.

Tydzień Estoński organizowany jest przez Fundację Theatrum Gedanense oraz Gdański Teatr Szekspirowski. Partnerem Tygodnia Estońskiego w GTS jest Teatr R.A.A.A.M. z Tallina. Tydzień Estoński objęty jest patronatem Ambasady Estonii w Warszawie.
Wydarzenie współfinansowane jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
_________________________________

„Wilkołak”
Teatr R.A.A.A.M., Tallin, Estonia
6 i 7 grudnia 2018, godz. 19:00, 2 h 25 min
Gdański Teatr Szekspirowski

„Wilkołak”, to spektakl pochodzącego z Jakucji Sergey’aPotapova, wnuka szamana, jednego z najważniejszych współczesnych reżyserów,laureata Złotej Maski (za „Makbeta”Eugène’a Ionesco), okrzykniętego „Jakuckim Tarantino”. Rozpoczyna się gwałtownie – egzekucją młodej dziewczyny przed świątynią, a następnie…napięcie rośnie. To opowieść o podziale na „my” i „oni”, o budzeniu demonów i zakorzenionych w nas uprzedzeniach, o zderzeniu jednostki z tłumem, normalności z niezwykłym, sił natury z tradycyjnym porządkiem społecznym. Spektakl oparty jest na klasycznej estońskiej sztuce Augusta Kitzberga pod tym samym tytułem, napisanej w 1912 roku jest jednym z najważniejszych w Estonii wydarzeń teatralnych ostatnich lat. Operując sugestywnymi środkami pozasłownymi, buduje atmosferę strachu przed „innym”, obcym, nieznanym.

Po przymusowym udziale w egzekucji kobiety, uznanej za wiedźmę, rolnicy z całej parafii, pełni strachu i czarnych myśli, wracają do domów. Ludzie z domu Tammaru nieoczekiwania znajdują ukrytą za swoimi drzwiami małą dziewczynkę – dziecko straconej czarownicy. Rodzina przyjmuje ją pod swój dach i przez wiele kolejnych lat ich życie toczy się całkiem zwyczajnie. Do czasu, gdy między ich synem, Margusem, a „znajdą“ Tiiną nie wybucha młodzieńcza miłość.
„Wilkołak“ zdobył wiele nagród, w tym Nagrodę Specjalną krytyków teatralnych na festiwalu teatralnym „Baltic House” w Petersburgu.

Teatr R.A.A.A.M. jest dobrowolnym związkiem, który w pierwszej dekadzie swojej działalności specjalizował się w realizacji różnorodnych projektów kulturalnych, dla których podstawową metodą pracy było inscenizowanie materiału dokumentalnego, bazującego na wywiadach, badaniach społecznych i kulturowych, listach, pamiętnikach itp.W ostatnich latach skupili się na współpracy międzynarodowej, zapraszając do współptworzenia swoich spektakli zagranicznych reżyserów. Mają na swoim koncie wiele zagranicznych występów, m.in. w Rosji, Niemczech, Australii, Nowej Zelandii, USA, Kanadzie, Iranie, Austrii, Finlandii, Armenii, Indiach, Chinach, Mongolii, Bułgarii czy Wielkiej Brytanii.

Reżyseria: SergeyPotapov
Scenografia i kostiumy: ErvinÕunapuu
Reżyser dźwięku: Ardo Ran Varres
Reżyser światła: PriiduAdlas

Występują:
Tiina – Kristiina-Hortensia Port
Mari –LiisaPulk
Margus – KristoViiding
Babka – Mari Lill
Farmer – Ivo Uukkivi
Żonafarmera – Piret Simson
Jaanus, parobek – Martin Kõiv
Märt, parobek – Ivo Uukkivi

Bilety:
Strefa A: 50 zł/40 zł
Strefa B: 40 zł/30 zł
Strefa C: 35 zł/25 zł
Strefa D: 30 zł/20 zł

_________________________________

„Piękno”
Fine5 Dance Theatre, Estonia
8 grudnia 2018, godz. 16:00, 1 h
Gdański Teatr Szekspirowski

„Piękno” to spektakl jednego z najważniejszych zespołów tańca współczesnego w Estonii, działającego od 1992 roku. Zbudowany na podstawie autentycznych, zabawnych historii z życia tancerzy z zespołu Fine 5, za pomocą ruchu i gestu opowiada o szczęściu, które jest w nas, o małych codziennych cudach, niezapomnianych przeżyciach i wzruszeniach, których doświadczamy. To opowieść o wewnętrznym pięknie, dzięki któremu chce się żyć, a które często jest uśpione, zapomniane. W spektaklu usłyszymy tradycyjną muzykę hinduską oraz współczesną estońską.

Filarami zespołu Fine 5 Dance Theater są Rene Nõmmik i TiinaOllesk. W 1994 roku Fine 5 założyli pierwszą szkołę tańca współczesnego w Estonii, która do dziś kształci nowe pokolenia tancerzy i choreografów. Zespół ma na swoim koncie ponad 40 produkcji, a wszystkie charakteryzuje ich własny, unikalny język ruchu. Grupa zdobyła wiele ważnych nagród za choreografię – m.in. podczas Vitebsk IFMC (1992, 1993, 1996, 1999, 2001, 2003, 2007, 2010). Występowała w USA, Kanadzie, we Francji, Włoszech, Szwecji, Korei Południowej, na Cyprze, w Finlandii, w Polsce , w Krajach bałtyckich, Armenii, Rosji i na Białorusi.Wielokrotnie nominowana była do Estonian Theatre Awards, aw 2009 i 2015 roku została laureatem Union Awardza najlepszą produkcję taneczną. Więcej informacji: www.fine5.ee

Choreografia i produkcja:TiinaOllesk i ReneeNõmmik
Występują: TiinaOllesk, Olga Privis, Helen Reitsnik, Laura Kvelstein, Simo Kruusement i EndroRoosimäe.
Muzyka:VirkoVeskoja, David Yoken oraz tradycyjna muzyka indyjska
Scenografia, kostiumy:LiinaTepand
Światła:AiriEras, Ants Kur

Bilety:
Strefa A: 40 zł/30 zł
Strefa B: 30 zł/20 zł
Strefa C: 25 zł/20 zł
Strefa D: 15 zł

_________________________________

Koncert EstonianVoices
8 grudnia 2018, godz. 20:00, 1 h
Gdański Teatr Szekspirowski

EstonianVoices to sextet wokalny śpiewający a cappella. Ich repertuar jest mieszanką stylów od jazzu, przez folk i klasykę, aż po popowe przeboje. Koncerty EstonianVoices to połączenie prawdziwego kunsztu wokalnego z lekkością, pasją i humorem.
http://www.estonianvoices.com/

KadriVoorand – alt
Mikk Dede – tenor
Mirjam Dede – sopran
Maria Väli – sopran
RasmusErismaa – baryton
Aare Külama – bas

Bilety:
Strefa A: 40 zł/30 zł
Strefa B: 30 zł/20 zł
Strefa C: 25 zł/20 zł
Strefa D: 15 zł

_________________________________

„I zagrał grom”
Teatr R.A.A.A.M., Tallin, Estonia
9 grudnia 2018, godz. 18:00, 2 h 30 min
Gdański Teatr Szekspirowski

Co by się stało, gdybyśmy my, ludzie XXI wieku, z ironią podchodzący do życia, spotkali nagle naszych przodków, którzy zupełnie inaczej postrzegali świat? O czym moglibyśmy z nimi porozmawiać? Czy, oprócz więzów krwi, coś by nas łączyło? Spektakl jest opowieścią o rodzinie, o relacjach między braćmi, ojcem i synami, siostrami, żoną i mężem. Pewnego razu chłopiec poznaje dziewczynę. Pobierają się, mają trzech synów. Rodząc trzeciego syna, Peetera, dziewczyna umiera. Najmłodszy staje się przedmiotem nienawiści nie tylko dwóch starszych braci, Gunnara i Ivara, ale i całej wioski. Z tego powodu nie może połączyć się z Armą, w której się zakochuje. Tuż przed śmiercią ojciec prosi braci, by się pogodzili. Powierza im zadanie – udać się do Królewskiej Przystani, gdzie spotykają ich niesamowite przygody na granicy światów żywych i umarłych.

Dialogi i monologi, obecne w spektaklu, oparte są na zbiorze opowiadań FR. R. Kreutzwelda „OldestonianFairy Tales” z 1866 roku.

Reżyseria i dramaturgia: DamirSalimzianov (Udmurtia)
Scenografia i kostiumy: Irina Babitsheva
Reżyseria światła: PriiduAdlas
Muzyka: VeikoTubin
Występują:
JarmoReha, LiisaPulk, Mirtel Pohla, RiinaMaidre, DovydasPabarčius, Karl-Andreas Kalmet, OttRaidmets (PärnuEndla)

Bilety:
Strefa A: 40 zł / 30 zł

Źródło: Informacja prasowa.

2 Replies to “Tydzień Estoński w GTS już w grudniu!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.