Trwa 18. Festiwal Szekspirowski (FOTO)

30 Wrz

Do 5 października w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, Teatrze w Oknie, a także w Teatrze Wybrzeże, gdzie festiwalowe spektakle prezentowane są na scenie Głównej, w Malarni a także na Scenie Kameralnej w Sopocie, potrwa 18. edycja Festiwalu Szekspirowskiego. Motywem przewodnim tej odsłony wydarzenia jest Hamlet. 

Festiwal rozpoczynamy tuż po Tygodniu Brytyjskim, który był pierwszą imprezą organizowaną przez nasz teatr. Był to także początek cyklu Teatry Europy, w którym chcemy pokazać najróżniejsze europejskie sceny. W ten sposób podziękujemy Unii Europejskiej za ogromny wkład, jaki włożyła w powstanie siedziby GTS – mówił podczas konferencji poprzedzającej wydarzenie, dyrektor artystyczny Festiwalu Szekspirowskiego, profesor Jerzy Limon.

Uroczysta inauguracja Festiwalu Szekspirowskiego odbyła się w sobotę, 27 września. Tuż przed premierowym spektaklem wręczono medale sponsorom Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego w ramach podziękowań za pomoc finansową i wsparcie, bez którego organizacja tego i innych planowanych wydarzeń, nie byłaby możliwa.

Spektaklem inaugurującym 18. edycję wydarzenia był „Hamlet” w reżyserii Javora Gardeva z Teatru Narodowego w Sofii. Sztuka zrobiła na widzach ogromne wrażenie. Reżyser zachwycony nową siedzibą, postanowił maksymalnie wykorzystać w swoim spektaklu możliwości, jakie daje ta scena i po raz pierwszy w historii GTS, w trakcie trwania spektaklu otworzono dach budynku.

Źródło: instagram.com/my3miasto
Źródło: instagram.com/my3miasto
Źródło: instagram.com/my3miasto
Źródło: instagram.com/my3miasto

Festiwal potrwa do 5 października. W programie najbliższych dni m.in. pierwsze z wydarzeń teatralno-muzycznych festiwalu, czyli hip-hopowy „Othello: The Remix” w wykonaniu grupy raperów Q Brothers z Chicago (w GTS), hiszpański spektakl „Diagnoza: Hamlet” (Sopot, Scena Kameralna) oraz rosyjskie „Szekspir Laboratorium” (scena Malarnia).

>>ZOBACZ SZCZEGÓŁOWY PROGRAM 18. FESTIWALU SZEKSPIROWSKIEGO<<

Q Brothers to czołowi reinterpretatorzy Szekspira w nurcie hiphopowym. Zbierający pochlebne recenzje w trakcie międzynarodowego tournée „Othello: The Remix” to mocny, kipiący energią i niepowtarzalny spektakl. – Scenariusz jest przezabawny, dopracowany i przejrzysty. Nie ma momentu, w którym widz gubi się lub traci zainteresowanie, pomimo meandrów historii i zatrzęsienia postaci. (…) Ci, którzy znają oryginał, docenią to przedstawienie na wielu płaszczyznach, a ci, którzy stykają się z historią Otella po raz pierwszy, będą mogli cieszyć się świetną i dobrze opowiedzianą historią – pisze Kelly Apter z magazynu „The Scotsman”. Warto nadmienić, że w 2012 roku spektakl zdobył Musical Theatre Awards w dwóch kategoriach na festiwalu w Edynburgu.

Akcja sztuki „Diagnoza: Hamlet” rozgrywa się symultanicznie na dwóch planach – realnym, w szpitalu psychiatrycznym, i wyobrażonym, w psychice jednego z pacjentów. Głównym powodem, dla którego Max Flaubert znalazł się w placówce, jest trauma po śmierci ojca i zdradzie matki, która mimo żałoby ponownie wyszła za mąż. Odosobniony od innych Max pozostaje sam na sam z własnymi koszmarami, które powoli zapełniają jego rzeczywistość (czyli ciasną, szpitalną izolatkę). Jako reżyser własnych snów Max musi zmierzyć się z najbardziej wymagającym przeciwnikiem – samym sobą. Lalki, które wprawia w ruch, są demonami z jego traumatycznej przeszłości, a jednocześnie jedynymi kompanami w ponurym zakładzie. Ta sytuacja rozdwojenia nie prowadzi do szczęśliwego zakończenia. Pacjentowi postawiono diagnozę – pasja i cierpienie Hamleta – co w efekcie oznacza nieuleczalną chorobę. Jak mówi reżyser o samej sztuce: „Hamlet to jedynie punkt wyjścia, wzór do rozwiązania układanki”, a ta układanka złożona jest z bólu, samotności i braku akceptacji samego siebie.

Szekspir Laboratorium z Rosji to spektakl, w którym aktorzy Wielkiego Teatru Lalek stworzą sceniczne laboratorium, w którym poddadzą eksperymentom nie tylko wyjęte z dramatów Szekspira postaci, ale też materię, z którą pracują, czyli lalki. Tworzą je w zaskakujący i misterny sposób, z przedmiotów na pierwszy rzut oka zupełnie do tego nieprzeznaczonych (z filiżanek, torebek z herbatą, czapki, pułapki na myszy). W świecie pełnym detali pojawiają się wyraziste charaktery: Król Lear, czarownice z Makbeta, postaci z Otella. Aktorzy „uruchamiani” są jedynie za pomocą nitki albo to oni wprawiają w ruch towarzyszące im przedmioty (np. siennik przymocowany do stóp). Myślenie symbolami przekłada się tu na niebanalną interpretację znanych historii – a to jedynie część eksperymentu. Atrakcyjna oprawa wizualna i reżyseria świateł dodają do niego poetyckiego i nieco surrealistycznego nastroju; humor i punkrockowa nuta zaś ożywiają i dynamizują całość.

W programie festiwalu znalazły się także dodatkowe atrakcje m.in. spotkania z artystami. W ramach najbliższych EDU-AKCJI – 30 września (wtorek) o godzinie 22:35 odbędzie się spotkanie z zespołem z Chicago w GTS, natomiast 1 października (środa) po spektaklu, o godzinie 19.35,  spotkanie z zespołem z Rosji na Malarni w TW.

W ramach Szekspiroff, czyli nurtu alternatywnego Festiwalu, spektakle prezentowane są w Teatrze w Oknie (ul. Długa 50/51). W najbliższym czasie trójmiejska publiczność będzie miała okazję zobaczyć następujące sztuki:

Pan H. – Teatr Kasablanka, Gdańsk: 28.09 godz 15:00 i 30.09 godz. 16:00
H(2)O – Teatr Strefa Otwarta, Wrocław: 28.09 godz 18:00, 29.09 godz. 16:00, 30.09 godz 19:00
Burza – in vino veritas: 29.09 i 30.09 godz. 20:30, 21:00 i 21:30
Hamlet– Divadlo Kontra, Słowacja – 1.10, godz. 18:00 i 20:30

Bilety na wszystkie wydarzenia są do nabycia w kasach Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego przy ul. Bogusławskiego 1. Kasa czynna jest w godz.: 13:00-20:00 lub do czasu rozpoczęcia spektaklu (do dnia 5 października 2014). Rezerwacje przyjmowane są w godzinach otwarcia kas pod numerem: 58 351 01 01 lub drogą e-mailową pod adresem: bow@teatrszekspirowski.pl. Bilety na SzekspirOFF są dostępne przed spektaklami wyłącznie w Teatrze w Oknie.

Źródło fot. tyt.: Materiały prasowe.

2 Replies to “Trwa 18. Festiwal Szekspirowski (FOTO)

  1. Pingback: W GTS rozpoczyna się miesiąc z Teatrem Narodowym (FOTO) | my3miasto.pl

  2. Pingback: Andrzej Seweryn i Olo Walicki interpretują Szekspira (KONKURS) | my3miasto.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.