Na tropie Afery Kryminalnej w Gdyni

18 Paź

Spacer literacki i spotkania autorskie czekają na mieszkańców Gdyni, którzy wezmą udział w tegorocznej Aferze Kryminalnej. Przed miłośnikami kryminału dwa dni pełne tajemnic, intryg i zbrodni. Kto chętny, niech rezerwuje czas w piątek i sobotę 20 i 21 października. Wstęp wolny.

Gdyńska Afera Kryminalna rozpocznie się w piątkowy wieczór. Tuż po zmroku Arkadiusz Brzęczek – znawca historii miasta – poprowadzi uczestników „Śladami gdyńskich zbrodni”. Podczas spaceru uczestnicy poznają mrożące krew w żyłach tajemnice Gdyni oraz wysłuchają opowieści o wstrząsających zbrodniach, które w przeszłości poruszały jej mieszkańców.

W sobotę natomiast na miłośników zagadek kryminalnych i świata zbrodni czekać będą spotkania autorskie z Wojciechem Chmielarzem i Jakubem Szamałkiem.

Wojciech Chmielarz – publikował m.in. w „Pulsie Biznesu”, „Pressie”, „Nowej Fantastyce”, „Pocisku” i „Polityce”. Były redaktor naczelny serwisu internetowego niwserwis.pl, zajmującego się tematyką przestępczości zorganizowanej, terroryzmu i bezpieczeństwa międzynarodowego. Jest autorem czterech książek z serii kryminałów o komisarzu Mortce oraz powieści kryminalnych Wampir i Zombie (tzw. cykl gliwicki). Pięciokrotnie nominowany do Nagrody Wielkiego Kalibru, nagrodę tę otrzymał w 2015 roku za powieść Przejęcie.

Jakub Szamałek – pisarz, scenarzysta studia CD Projekt RED (producent gier Wiedźmin). Absolwent University of Oxford, doktor archeologii śródziemnomorskiej University of Cambridge, stypendysta Fundacji Billa i Melindy Gatesów. Fascynat starożytności, na temat której prowadził bloga na portalu tygodnika „Polityka”. Za swoją debiutancką książkę Kiedy Atena odwraca wzrok otrzymał Nagrodę Czytelników na Międzynarodowym Festiwalu Kryminału we Wrocławiu, a za Czytanie z Kości — Nagrodę Wielkiego Kalibru. Zaliczony przez fundację Res Publica, Google i Financial Times do grona 100 młodych liderów Europy Centralnej i Wschodniej.

Przypomnijmy, że Afera Kryminalna to festiwal kryminału, który powstał w 2011 roku z inicjatywy Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku oraz gdańskiego wydawnictwa Oficynka. Od początku swojego istnienia festiwal gościł najznamienitszych twórców kryminału, thrillera i sensacji. Wśród nich są i mistrzowie, i uczniowie, autorzy z wieloletnim dobytkiem literackim i debiutanci, profesjonaliści przekazujący wiedzę wartą wykorzystania w tym gatunku i pasjonaci intelektualnej gry.

Afera Kryminalna w Gdyni,
Spacer Śladami gdyńskich zbrodni,
piątek, 20 października,
start o godz. 19.00 spod siedziby Wypożyczalni Centralnej (ul. Abrahama 60).

Spotkania autorskie z Wojciechem Chmielarzem (godz. 16.00) i Jakubem Szamałkiem (godz. 17.30),
sobota, 21 października,
Biblioteka Śródmieście (ul. Żeromskiego 36).

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.