Temperatura rośnie na Wybrzeżu Sztuki

14 Paź

W trakcie siódmej edycji Festiwalu Wybrzeże Sztuki na deskach Teatru Wybrzeże zaprezentowane zostaną najciekawsze i najgłośniejsze spektakle minionego i obecnego sezonu artystycznego. Wydarzenie startuje już 3 listopada. 

Festiwal Wybrzeże Sztuki to coroczny przegląd najciekawszych, najwybitniejszych i najgłośniejszych, a czasami również kontrowersyjnych spektakli prezentowanych na polskich scenach. Dzięki dotychczasowym sześciu edycjom naszego festiwalu trójmiejska publiczność mogła zobaczyć mistrzowskie przedstawienia Jerzego Jarockiego, Grzegorza Jarzyny i Krystiana Lupy, słynne, oryginalne spektakle Krzysztofa Warlikowskiego, Jana Klaty, Kornéla Mundruczó, Pawła Świątka, Krzysztofa Garbaczewskiego, Iwana Wyrypajewa, Mai Kleczewskiej i duetu Demirski i Strzępka. Ogromny rozgłos i entuzjastyczne oceny zyskała „Danuta W.”, premierowo zaprezentowana przez Krystynę Jandę. Przez gdańską scenę dzięki Festiwalowi Wybrzeże Sztuki przewinęło się wielu wybitnych polskich aktorów. W mistrzowskich kreacjach publiczność mogła podziwiać m.in. Danutę Stenkę, Annę Dymną, Maję Komorowską, Danutę Szaflarską, Kingę Preis, Jana Peszka, Jana Frycza, Piotra Machalicę, Jerzego Trelę, Jana Englerta, Tomasza Karolaka i Zbigniewa Zapasiewicza.

Program VII edycji Festiwalu Wybrzeże Sztuki zapowiada się niezwykle atrakcyjnie. Na tegoroczny Festiwal niejako w przededniu przypadającego w 2015 roku jubileuszu 250-lecia teatru publicznego w Polsce i Ogólnopolskiego Konkursu „Klasyka Żywa” zaprosiliśmy spektakle realizowane według klasycznych tekstów Mickiewicza, Struga, Różewicza i … Mniszkówny realizowane przez reżyserów głównie najmłodszego pokolenia niepracujących dotąd w Gdańsku, a liczących się w teatralnych rankingach: Marcina Libera, Radosława Rychcika i Wojciecha Farugę – informuje Grzegorz Kwiatkowski z Teatru Wybrzeże. – No i jest jeden szczególny, niezwykle obiecujący wyjątek, pewnie najbardziej oczekiwany spektakl rozpoczętego sezonu – „Wycinka” Thomasa Bernharda w reżyserii Krystiana Lupy. Poza spektaklami z Narodowego Starego Teatru, Teatru Nowego z Poznania, Teatru Polskiego z Bydgoszczy i Wrocławia i zakopiańskiego Teatru Witkacego zaprezentujemy również nasze dwie prapremiery: „Broniewskiego” w reżyserii Adama Orzechowskiego, który zyskał ogromnie uznanie krytyki teatralnej i publiczności oraz kontrowersyjny „Ciąg” duetu Marciniak i Buszewicz – dodaje.

PROGRAM: 

poniedziałek, 3 listopada, godz. 18.00, Duża Scena, Teatr Wybrzeże
Radosław Paczocha – BRONIEWSKI
Reżyseria: Adam Orzechowski
Scenografia: Magdalena Gajewska
Muzyka: Marcin Mirowski

Najnowsza sztuka młodego polskiego autora, uznanego i nagradzanego, nieźle już na Wybrzeżu zadomowionego. Epizody z fascynującej biografii wybitnego poety, nierozerwalnie związane ze sporym fragmentem dwudziestowiecznej historii Polski. Nieoczywista analiza często niekonwencjonalnych zachowań tego, jak sam o sobie mówił „Polaka, katolika, alkoholika” pozwala autorowi raz jeszcze przyjrzeć się przełomowym wydarzeniom kształtującym naszą międzywojenną i powojenną rzeczywistość. Próba zrozumienia wewnętrznych pęknięć Broniewskiego, jego wyborów i postawy po drugiej wojnie światowej, jego konszachty w władcami PRL oraz sławienie Stalina, którego był przecież przez półtora roku więźniem na tle jego młodzieńczych zasług w walce o niepodległość Polski u boku Piłsudskiego, żołnierskiej odwagi, jaką wtedy okazał, staje się zarazem zbiorowym portretem całego polskiego pokolenia naszych zawiedzionych, uwiedzionych i oszukanych rodaków.

BRONIEWSKI

W spektaklu występują: Michał Jaros, Robert Ninkiewicz, Agata Bykowska, Katarzyna Dałek, Sylwia Góra Weber, Dorota Androsz, Anna Kaszuba, Piotr Witkowski, Piotr Chys, Piotr Biedroń, Marek Tynda, Cezary Rybiński, Piotr Łukawski, Jakub Mróz.

wtorek, 4 listopada, godzina 19.00, Duża Scena
Teatr Nowy w Poznaniu
Adam Mickiewicz – DZIADY
Reżyseria: Radosław Rychcik
Scenografia i kostiumy: Anna-Maria Kaczmarska
Muzyka, multimedia: Michał Lis, Piotr Lis

Historia ludzkości to historia mediów: od prasy, radia i TV, przez Internet, po sieci społecznościowe. Nasza przeszłość i pamięć są już na zawsze od nich zależne, tożsame z nimi. Każde z nich mówią jednak innym językiem. DZIADY też trzeba dziś wymówić – i usłyszeć – inaczej. Niech DZIADY dotyczą całej ludzkości. Niech słowa wieszcza mówią o nas. Niech w dedykacji do ich III części znajdą się nowe nazwiska: Martina L. Kinga, Malcolma X, Johna F. Kennedy’ego…Bo DZIADY to teatr i magia w służbie integracji i tolerancji. Głos w kwestii rasizmu i zniesienia podziałów: na czarne i białe, dobre i złe, pana i niewolnika. Ten teatr nie obiecuje prawdy, lecz gwarantuje, że tu się kłamie – w intencji wzruszenia i doświadczenia oczyszczającej wspólnoty widowiska.

DZIADY

W spektaklu występują: Mariusz Zaniewski, Gabriela Frycz, Tomasz Nosinski, Marta Szumieł, Grzegorz Gołaszewski, Martyna Zaremba, Maciej Zabielski, Maria Rybarczyk, Michał Kocurek, Mirosław Kropielnicki, Mateusz Ławrynowicz, Bartosz Roch Nowicki, Andrzej Niemyt, Mariusz Puchalski, Oksana Hamerska, Anna Mierzwa, Julia Rybakowska oraz statyści: Sibonisiwe Ndlovu Sucharska, Muhsin Nassir Ali, Anthony Juste, Emily Wong, Sylwia Achu, Aster Haile, Maria Magdalena Haile, Luzia Avelino Viegas, Leopold Abai, Mandar Purandare.

środa, 5 listopada, godzina 19.00, Scena Malarnia
Teatr Wybrzeże
Michał Buszewicz – CIĄG
Reżyseria: Ewelina Marciniak
Dramaturg: Michał Buszewicz
Scenografia, reżyseria świateł: Katarzyna Borkowska
Muzyka: Piotr Kubiak
Ruch sceniczny: Izabela Chlewińska

Picie jest naszym sportem narodowym! Przecież piwo to nie alkohol! Nieważne ile wypijesz, jak się wyśpisz, to bez obaw możesz wsiąść za kierownicę! Pięćdziesiątka, eee… lepiej setka dla kurażu, zawsze pomoże. Lampka wina dziennie korzystnie działa na serce. Piwo jest dobre na nerki. Kieliszek wódki z pieprzem wspomaga żołądek. Lepiej się upić raz w tygodniu, ale do nieprzytomności, niż pić mniej, ale codziennie. Że film mi się urwał? No to co, ale fajnie było! Ze mną się nie napijesz? Alkoholik to nie ja! To ten spod budki z piwem, obszczymur, on nie panuje nad swoim życiem. Rodzina powinna mnie kryć, bo nie ma się czym chwalić. Stereotypowy obraz osoby uzależnionej od alkoholu pełen jest sprzeczności. Stereotypy mnożą się i jednocześnie wykluczają. Są produkowane i powielane po równo przez tych nią dotkniętych i żyjących obok nich. Nasza wiedza, jeśli brałaby się z doświadczenia, nie mogłaby zostać ujawniona, bo przecież alkoholizm to choroba wstydliwa. A że śmiertelna… Spektakl CIĄG jest próbą zmierzenia się ze stereotypowym obrazem choroby alkoholowej i jej szerszych niż się wydaje konsekwencji. I próbą porozmawiania o tym, o czym nie wypada.

W spektaklu występują: Małgorzata Brajner, Agata Bykowska, Katarzyna Dałek, Katarzyna Figura, Piotr Biedroń, Michał Jaros, Krzysztof Matuszewski.

środa, 5 listopada, godzina 19.00, Scena Kameralna
Teatr St. I. Witkiewicza w Zakopanem
wg powieści WIELKI DZIEŃ Andrzeja Struga – CZŁAPÓWKI-ZAKOPANE
Scenariusz i reżyseria: Andrzej Dziuk
Asystent reżysera: Marzena Garbowska
Muzyka: Jerzy Chruściński
Scenografia: Ewa Dyakowska-Berbeka
Choreografia: Anita Podkowa
Teksty piosenek: Jan Brzechwa, Marian Hemar i Stanisław Porębski

Błyskotliwy humor i dowcip, a także groteskowa wręcz satyra tekstu Andrzeja Struga w połączeniu ze znakomitymi wierszami Mariana Hemara i Jana Brzechwy składają się na ten swoisty Kabaret – przywołujący czasy międzywojennego Zakopanego – ale także trafnie diagnozujący nasze społeczeństwo. Poza groteskową warstwą obyczajową rozgrywającą się w zakamuflowanych realiach Zakopanego lat międzywojennych, na którym to tle zostały trafnie zdiagnozowane typy ludzkie, w WIELKIM DNIU- powieści „z kluczem” zawarta została ogromna suma wiedzy autora o mechanizmach władzy i społecznego działania.

CZŁAPÓWKI-ZAKOPANE

W spektaklu występują: Joanna Banasik, Dorota Ficoń, Adrianna Jerzmanowska, Katarzyna Pietrzyk, Jaga Siemaszko, Andrzej Bienias, Krzysztof Łakomik, Krzysztof Najbor, Dominik Piejko, Krzysztof Wnuk, Marek Wrona, zespół muzyczny w składzie: Jerzy Chruściński – fortepian, Wojciech Frankowicz – puzon, Jacek Hołubowski – akordeon, Damian Niewiński – perkusja, Piotr Skupniewicz – klarnet, saksofon, Przemysław Sokół – trąbka,oraz Joanna Suchowian i kapela góralska.

czwartek, 6 listopada, godzina 19.00, Duża Scena
Narodowy Stary Teatr w Krakowie
Tadeusz Różewicz – STARA KOBIETA WYSIADUJE
Reżyseria: Marcin Liber
Dramaturgia: Seb Majewski
Scenografia: Mirek Kaczmarek
Kostiumy: grupa MIXER
Muzyka: Aleksandra Gryka
Ruch sceniczny: Maćko Prusak

Napisany w 1969 roku dramat Tadeusza Różewicza jest satyrą na bezład, chaos i bezkształt otaczającej cywilizacji. Różewicz, ukazując cywilizację jako monstrualne, wszechogarniające śmietnisko, w sposób wyraźny sygnalizuje w nim apokaliptyczna wizję świata, zagrożenia współczesności, pustkę mentalną, zanik autorytetów oraz dehumanizację życia. Na tle tak zarysowanej rzeczywistości pojawia się kobieta – opoka, symbol i ostoja człowieczeństwa, element podtrzymujący wartości, które w chaosie cywilizacyjnym nikną i ulegają degradacji.

W spektaklu występują: Anna Dymna, Adam Nawojczyk, Mieczysław Grąbka, Michał Majnicz, Jacek Romanowski, Jaśmina Polak, Roman Gancarczyk oraz Aleksandra Adamska (PWST), Anna Paruszyńska (PWST).

niedziela, 9 listopada, godzina 19.00, Duża Scena
Teatr Polski w Bydgoszczy
Helena Mniszkówna/ Wojciech Faruga/ Paweł Sztarbowski – TRĘDOWATA. MELODRAMAT
Reżyseria: Wojciech Faruga
Scenografia, kostiumy, światła: Agata Skwarczyńska
Dramaturgia: Paweł Sztarbowski
Muzyka: Joanna Halszka Sokołowska
Wideo: Wojciech Faruga
Asystent reżysera i scenografa: Damian Kwiatkowski
Konsultant KENDO: Janusz Stępowski

Widowiskowa inscenizacja najsłynniejszego polskiego melodramatu, w kostiumach z epoki i z efektownymi motywami muzycznymi. Baśniowe realia arystokratycznego dworu opisanego przez Helenę Mniszkównę stają się pretekstem do snucia skomplikowanej sieci intryg miłosnych, zawiedzionych nadziei, chwilowego spełnienia, a wszystko to na tle schyłku pewnej formacji i epoki historycznej. Autorzy scenariusza podejmują grę ze schematem melodramatu dodając postaciom nowe motywacje i uwikłania.

TRĘDOWATA.MELODRAMAT

W spektaklu występują: Karolina Adamczyk, Piotr Domalewski, Michał Jarmicki, Magdalena Łaska, Alicja Mozga, Roland Nowak, Maciej Pesta, Jerzy Pożarowski, Piotr Stramowski, Małgorzata Trofimiuk, Małgorzata Witkowska.

czwartek, 13 listopada, godzina 18.00, Duża Scena
Teatr Polski we Wrocławiu
Thomas Bernhard – WYCINKA
Przekład: Monika Muskała
Adaptacja, reżyseria, scenografia i reżyseria światła: Krystian Lupa
Kostiumy: Piotr Skiba
Oprawa muzyczna: Bogumił Misala
Wideo: Łukasz Twarkowski
Asystenci reżysera: Oskar Sadowski, Sebastian Krysiak (PWST) i Amadeusz Nosal (PWST)
Koordynator projektu: Magdalena Płyszewska
Inspicjent: Ewa Wilk
Sufler: Magdalena Kabata

Najbardziej oczekiwana premiera w sezonie 2014/2015, i to nie tylko w Teatrze Polskim we Wrocławiu, ale na polskich scenach – WYCINKA Thomasa Bernharda w reżyserii Krystiana Lupy, jednego z najwybitniejszych europejskich reżyserów. „Artystyczna kolacja” dawnych przyjaciół tworzących niegdyś nieformalną grupę twórczą przeradza się w stypę po śmierci jednej z bohaterek. Zebrani nie tyle wspominają zmarłą, co pozwalają sobie na „wolność” wypowiedzenia skrywanych i nieświadomych lęków, pretensji, zranień i roszczeń. Niegdysiejsza bohema energię rebelii zamieniła na państwowe kontrakty, sowite honoraria, ordery i posady. Przedstawienie będzie radykalną podróżą w głąb dzisiejszego świata, pod powierzchnię społecznych form i kulturowych konwenansów w poszukiwaniu tego, co dopiero majaczy na horyzoncie. Spektakl dotykający problemów wolności, która w naszym życiu wydaje się tylko mirażem, i zniewolenia, będącego naturalną cechą kondycji człowieka. A w tym pytania o artystów i ich rolę w dzisiejszym świecie.

W spektaklu występują: Piotr Skiba, Halina Rasiakówna, Wojciech Ziemiański, Jan Frycz, Andrzej Szeremeta, Ewa Skibińska, Bożena Baranowska, Michał Opaliński, Adam Szczyszczaj, Marta Zięba, Marcin Pempuś, Krzesisława Dubielówna, Anna Ilczuk.

BILETY:

BRONIEWSKI: normalny 30 zł, ulgowy 20 zł, balkon i galerie 20 zł, wejściówki 15 zł
DZIADY: normalny 70 zł, ulgowy 50 zł, balkon i galerie 30 zł, wejściówki 25 zł
CIĄG: normalny 50 zł, ulgowy 40 zł, wejściówki 30 zł
CZŁAPÓWKI-ZAKOPANE: normalny 60 zł, ulgowy 40 zł, wejściówki 15 zł
STARA KOBIETA WYSIADUJE: normalny 60 zł, ulgowy 40 zł, balkon i galerie 25 zł,wejściówki 15 zł
TRĘDOWATA.MELODRAMAT: normalny 60 zł, ulgowy 40 zł, balkon i galerie 25 zł, wejściówki 15 zł
WYCINKA: normalny 80 zł, ulgowy 60 zł, balkon i galerie 40 zł, wejściówki 25 zł
KARNET FESTIWALOWY: normalny 300 zł, ulgowy 220 zł (karnet zawiera 7 biletów, po jednym na każdy tytuł)

Źródło: Materiały prasowe.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.