Teatralny Dzień Dziecka w Gdyni

16 Maj

28 oraz 29 maja Teatr Gdynia Główna zaprasza na Dzień dziecka w Teatrze. Dwa spektakle na dwóch scenach w tym samym czasie, zapewnią rozrywkę dla widzów w każdym wieku! 

W Teatrze Gdynia Główna Dzień Dziecka trwa 2 dni i dedykowany jest całej rodzinie. Dla milusińskich sztuka wesoła, dla dorosłych, co już nie lubią nazywać się dziećmi, sztuka poważna (serwujemy śmiech poważnym dorosłym). Spektakle grane jednocześnie na dwóch scenach są wspaniałą okazją, by rodzice i dzieci mogli skorzystać z oferty Teatru w tym samym czasie i przestrzeni! Czeka nas dynamiczny, pełen niespodziewanych rozstrzygnięć czas! – zapowiada Grzegorz Kujawiński z TGG.

28 maja (sobota) godz. 12.00

SPEKTAKL DLA DZIECI: „BAJKA O KSIECIU PIPO I JEGO CZERWONYM KONIKU”

SPEKTAKL DLA DOROSŁYCH: „ŚCIANANANAŚWIAT”

Książę Pipo  przedstawi sztukę dojrzewania, w której dotrzymywanie obietnic, wzajemna miłość i szacunek, uważność na drugą osobę przy zachowaniu własnej indywidualności stanowią największe cnoty młodego człowieka.

Symultanicznie jedenastoletni Maurycy, sprzymierzeniec dzieci, zabierze dorosłych w małą podróż wstecz, a raczej przeprowadzi mały rekonesans w umysłach milusińskich. Momo daje wykład i bije na alarm!

29 maja (niedziela) godz. 12.00

SPEKTAKL DLA DZIECI: „BRACISZEK I SIOSTRZYCZKA”

SPEKTAKL DLA DOROSŁYCH: „MAMY PROBLEM. MONODRAM MACIERZYNSKI”

Braciszek i Siostrzyczka udowodnią dzieciom, że w rodzeństwie siła! Tajemnicę spektaklu skrywa kolorowy kufer, z którego wyłoni się cały magiczny świat.

W „Mamy problem”, bez dramatyzowania i patosu, ale ze sporym dystansem, przedstawimy różne oblicza macierzyństwa. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich doświadczających świata smoczków i zabawek edukacyjnych!

O SPEKTAKLACH:

„Bajka o księciu Pipo i jego czerwonym koniku”

scenariusz i reżyseria: Ewa Ignaczak

obsada: Ida Bocian, Łukasz Dobrowolski, Bartłomiej Sudak

światło i opracowanie muzyczne: Marzena Chojnowska

Opowieść o księciu imieniem Pipo, który przemierza świat w poszukiwaniu swoich prawdziwych rodziców i pięknej, prostej rzeczywistości, której wspomnienie sięga lat dzieciństwa. Droga ta nie należy do łatwych,  jednak tylko podjęcie związanych z nią wyzwań i miłość do rodziców, może doprowadzić Pipo do osiągnięcia celu. Bajka o Pipo to uniwersalna opowieść o dorastaniu, przemijaniu, wierności sobie i sile przyjaźni.

„Ścianananaświat” 

reżyseria: Ewa Ignaczak

obsada: Wojciech Jaworski

Monodram Ścianananaświat jest głosem  w dyskusji na temat miejsca dziecka we współczesnym społeczeństwie, a przy tym doskonale wypełnia deficyt sztuk teatralnych, skierowanych do dorastającej młodzieży. Maurycy, dla przyjaciół Momo, zaprasza na wykład, podczas którego zabierze widzów w podróż do świata dzieciństwa –  pozbawionego nudy, przewidywalnej codzienności. W jego pozornie absurdalnych problemach, kryje się szczera, dziecięca logika i manifestacja głęboko skrywanych uczuć. Poprzez spojrzenie w przeszłość, która pozostaje i żyje w naszych wspomnieniach, Momo dokonuje dojrzałej refleksji nad własnym życiem, wpływie wychowania na życie dorosłe, przy jednoczesnej walce o status dziecka we współczesnym świecie.

„Braciszek i siostrzyczka” 

reżyseria: Luba Zarembińska

obsada: Karolina Gaffke, Małgorzata Polakowska

projekt lalek: Magdalena Baragli

Skoro ktoś wierzy w siły dobra, to musi też zaakceptować istnienie żywiołu zła. Bohaterowie bajki „Braciszek i Siostrzyczka” poddawani są wielu trudnym próbom, z których jednak wychodzą zwycięsko. I, jak to w baśniach bywa, „żyli długo, długo i pomyślnie”.

„Mamy problem. Monodram macierzyński.”

Występuje: Magdalena Bochan-Jachimek

Reżyseria: Jakub Ehrlich

Tekst: Szymon Jachimek

Kiedy w domu pojawia się noworodek, wszyscy są szczęśliwi. Niemowlę leży w białym kaftaniku, radośnie kwili i macha rączką do przytulonych do siebie rodziców. …tak to przynajmniej wygląda w reklamach. Rzeczywistość jednak okazuje się diametralnie inna. Chwilę po radosnym kwileniu niemowlę wpada w rozpacz. Niewyspana mama złości się na zapracowanego tatę. Tata ma pretensje, że nagle został odsunięty na dalszy plan. A dziecko ma kolkę, więc budzi się z rykiem co dwie godziny. Ale potem się uśmiecha…Właśnie o pierwszych miesiącach macierzyństwa i związanym z nim emocjonalnym rollercoasterze opowiada ten spektakl. Jest śmieszny, straszny i wzruszający – tak jak to w prawdziwym życiu bywa. W rolę matki wcieli się Magdalena Bochan-Jachimek, aktorka i reżyserka, związana z Cetnrum Kultury w Gdyni i Teatrem na Plaży, prywatnie mama dwójki kilkuletnich dzieci. Scenariusz napisał jej mąż, trójmiejski satyryk i dramaturg, Szymon Jachimek.

Bilety na Dzień Dziecka w Teatrze Gdynia Główna w cenie 20 zł dostępne online oraz w kasach teatru (Dworzec PKP Gdynia Główna, peron -1). Rezerwacje: tel. 58 351 15 12, kom. 600 306 634; 600 306 632 oraz drogą e-mailową na adres: teatr@teatrgdyniaglowna.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.