Teatr WARSawy gościnnie w Gdańsku

16 Lis

Już 22 listopada na deskach sceny Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego rozpocznie się kolejna odsłona Tygodnia z Teatrem Polskim! W ramach cyklu wystąpi Teatr WARSawy.

W trakcie wizyty w Gdańsku Teatr WARSawy zaprezentuje w GTS 5 różnych spektakli. Trójmiejscy widzowie będą mieli okazję zobaczyć na scenie takich aktorów jak Jacek Poniedziałek, Edyta Olszówka czy Sonia Bohosiewicz.

REPERTUAR:

„Wraki” – 22 listopada 2015, g. 19:00

Autor: Neil LaBute

Przekład: Edyta Kubikowska

Reżyseria: Agnieszka Lipiec-Wróblewska

Scenografia i kostiumy: Agnieszka Zawadowska

Występuje: Jacek Poniedziałek

Bohatera sztuki – Edwarda Carra poznajemy w domu pogrzebowym, w którym stoi trumna z ciałem ukochanej żony. Następnego dnia ma się odbyć pogrzeb. Czuwając przy niej, Carr próbuje opowiedzieć dramatyczną i wzruszającą historię swojego życia. Ta historia zaskakuje finałem. Rodzi szok, i pytanie: czy można szczerze kochać osobę, którą się oszukiwało dwadzieścia lat? Bo jest to historia mężczyzny-sieroty, który, szukając matki, znalazł miłość swojego życia.

Czas trwania: 1h

Bilety:
Strefa A: 75/50 zł
Strefa B: 50/35 zł
Strefa C: 35/20 zł
Strefa D: 15 zł
„Ruby” – 23 listopada 2015, g. 19:00

Autorka: Zoe Kazan

Adaptacja i reżyseria: Adam Sajnuk

Muzyka: Michał Lamża

Stylizacja: Ewa Kania

Wizualizacje: Martyna Spryszyńska

Występują: Mateusz Banasiuk, Maja Bohosiewicz, Sonia Bohosiewicz, Sławomira Łozińska, Edyta Olszówka

„Ruby” to futurystyczna komedia romantyczna na motywach scenariusza filmowego „Ruby Sparks”. Sztuka przedstawia historię pisarza – Calvina Weira – autora dotychczas jednej bestsellerowej powieści, która poruszyła w posadach amerykański świat literacki. Po dziesięciu latach od premiery książki pozostaje on jednak wciąż tylko „autorem jednej powieści”. Neurotyczny Calvin, będąc w głębokim twórczym kryzysie, szuka natchnienia i pomocy u swojej pani psycholog, pod której wpływem zaczyna pisać historię romansu z dziewczyną swoich marzeń. Autor powoli zakochuje się w napisanej przez siebie postaci. Pewnego ranka spotyka dziewczynę przygotowującą śniadanie w jego kuchni…

Czas trwania: 1h 15 min.

Bilety:
Strefa A: 80/55 zł
Strefa B: 55/40 zł
Strefa C: 40/25 zł
Strefa D: 20 zł

Wraki - mat.prasowe
„Ofiara” – 24 listopada 2015, g. 19:00

Autor: Saul Bellow

Przełożył: Lech Czyżewski

Dramaturgia: Monika Rejtner

Reżyseria: Adam Sajnuk

Scenografia i kostiumy: Katarzyna Adamczyk

Asystent scenografa: Łukasz Kowalik

Muzyka: Michał Lamża; teksty i wykonanie piosenek: Monika Mariotti, klarnet: Dariusz Falana

Występują: Aleksandra Justa (aktorka Teatru Narodowego), Adam Sajnuk, Grzegorz Małecki (aktor Teatru Narodowego), Tomasz Drabek, Stanisław Banasiuk

W spektaklu na podstawie powieści Saula Bellowa (z wybranymi fragmentami „Sklepów Cynamonowych” i „Sanatorium pod Klepsydrą” Brunona Schulza) głównym tematem jest problem winy i odpowiedzialności. Bellow, a za nim Sajnuk, przedstawia historię dwóch mężczyzn, Żyda i antysemity, których łączy szczególna relacja, oparta na poczuciu winy i manipulacji. Powieść była odpowiedzią pisarza na tragedię Holokaustu, ale nie odnosi się do tej kwestii w sposób bezpośredni. Aktualność tego spektaklu nie polega tylko na ukazaniu, jakie mechanizmy uruchamiają spiralę przemocy, w której ofiarę trudno odróżnić od prześladowcy, ale przede wszystkim uświadamiają, jak w okresach kryzysu i zagubienia stare stereotypy myślowe i irracjonalne impulsy powracają ze zdwojoną siłą. Wychodząc z teatru, każdy będzie musiał sam odpowiedzieć sobie na pytanie, kto tu jest tytułową ofiarą, ale przede wszystkim, na ile jego życiem kierują irracjonalne i podświadome impulsy „rodem ze średniowiecza”.

Czas trwania: 2 h

Bilety:
Strefa A: 75/50 zł
Strefa B: 50/35 zł
Strefa C: 35/20 zł
Strefa D: 15 zł

Ofiara - mat.prasowe

„Jestem swoją własną żoną” – 25 listopada 2015, g. 19:00

Autor: Dough Wright

Przekład: Bogusława Plisz-Góral

Reżyseria: Karolina Kirsz

Scenografia: Aleksandra Szempruch

Występuje: Adam Pater

Charlotte von Mahlsdorf urodzona jako Lothar Berfelde w 1928 roku, w wieku nastoletnim odkryła, że jest kobietą w ciele mężczyzny. I wtedy też zabiła swojego ojca – hitlerowskiego oficera. Charlotte jest przykładem osoby wykluczonej, która staje się strażnikiem pamięci. Historie wszak piszą zwycięzcy. Każdy z systemów i ludzi mu oddanych pisze historie od nowa, na swoich własnych zasadach; zagarnia masową wyobraźnię i pamięć, ustalając nową hierarchię wartości, odsyła w niebyt dotychczasowe świętości. Tymczasem Charlotte zakłada swoje Muzeum Rzeczy Codziennych, cząstek naszej pamięci, stając się tym samym orędownikiem naszej wewnętrznej wolności. – Chcieliśmy się zająć tym tekstem właśnie dziś, ponieważ mamy wrażenie, że nasz kraj się obecnie niebezpiecznie unifikuje, wręcz fundamentalizuje religijnie i światopoglądowo. I tu pojawia się pewien problem: nie można nikogo zmusić, aby uwierzył w coś innego niż wierzy. Jeżeli próbujemy coś zniszczyć i tak pojawi się jakaś Charlotte von Mahlsdorf, która to ocali i postawi na półce. A my jedynie z nieskrywaną chęcią zwiedzamy jej muzeum…– mówi Karolina Kirsz, reżyserka spektaklu.

Czas trwania: 1h 5 min.

Bilety:
Strefa A: 60/40 zł
Strefa B: 40/25 zł
Strefa C: 35/20 zł
Strefa D: 15 zł

Jestem swoją własną żoną - mat.prasowe

„Kompleks Portnoya” – 27 listopada 2015, g. 19:00

Spektakl na motywach książki Philipa Rotha.

Przekład: Anna Kołyszko

Scenariusz: Adam Sajnuk

Reżyseria: Aleksandra Popławska, Adam Sajnuk

Scenografia: Sylwia Kochaniec, Katarzyna Adamczyk, Adam Sajnuk

Kostiumy: Katarzyna Adamczyk

Obsada: Monika Mariotti, Anna Smołowik, Bartosz Adamczyk, Adam Sajnuk

Oto Alexander Portnoy: żyd i antysemita, seksoholik i onanista, maminsynek i buntownik, szowinista i zastępca komisarza Nowego Jorku ds. równouprawnienia. Bohater spektaklu stara się odnaleźć własną tożsamość, jej czystą i niezapisaną formę – wolną od semickiego wychowania, powinowactwa i przywiązania. Jeszcze nie wie, że to niemożliwe. Spektakl jest adaptacją powieści, która w latach 70. stała się manifestem ówczesnego pokolenia amerykańskiego. Sztukę doceniono dwoma Feliksami Warszawskimi: w najważniejszej kategorii, czyli za reżyserię – dla Adama Sajnuka (który również wciela się w postać Alexa) i Aleksandry Popławskiej oraz za debiut aktorski dla Anny Smołowik, grającej i skromną siostrę Portnoya, i liczne wcielenia jego kochanek.

Czas trwania: 2h 15 min.

Bilety:
Strefa A: 75/50 zł
Strefa B: 50/35 zł
Strefa C: 35/20 zł

Kopleks Portnoya - mat.prasowe

Bilety na wszystkie spektakle do nabycia w kasie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego oraz za pośrednictwem strony internetowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.