Szansa na wydanie książki. Autorzy poszukiwani!

7 Lis

W Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gdańsku, w Filii Gdańskiej (ul. Mariacka 42), 9 listopada o godzinie 17.30 odbędzie się spotkanie z Mariolą Kruszewską, laureatką Konkursu Literackiego Miasta Gdańska im. Bolesława Faca. Tymczasem do 30 listopada trwa nabór wniosków na kolejną edycję konkursu.

Mariola Kruszewska będzie prezentowała książkę „Czereśnie będą dziczeć”, wydaną dzięki gdańskiemu konkursowi. To zbiór krótkich opowiadań o zwykłych ludziach odnajdujących się w nowych warunkach przestrzennych, osoby wygnane, przesiedlone czy migranci, którzy zmagają się z zapuszczaniem korzeni w nowych miejscach. – Są niczym rośliny użyczające tytułu każdemu z tych tekstów („Czereśnie”, „Akacje”, „Wrzos”, „Słoneczniki”…), z których każda ma swój własny sposób wrastania, wzrastania, rozmnażania i owocowania. Nagrodzona książka to zarazem swoisty mały opowieściowy traktat o niepowtarzalności każdego istnienia, jak również rzecz o tym, co wspólne w naturze oraz losie człowieka. To jednocześnie nadzwyczaj barwna, pełna językowego uroku oraz narracyjnej witalności opowieść o ludziach, którzy wbrew skazującym ich na nieobecność wyrokom historii walczą. I nie poddają się – wyjaśnia przewodniczący komisji konkursowej prof. Kazimierz Nowosielski.

O autorce
Mariola Kruszewska – mińszczanka od urodzenia, czyli od 1965 roku, związana z tym miastem zawodowo, rodzinnie i emocjonalnie. Z zamiłowania poetka i podróżniczka. Ukochała wschodnią część Polski z jej pięknem krajobrazu, wspaniałymi ludźmi i trudną historią, której poświęciła szereg swoich utworów. Laureatka wielu ogólnopolskich konkursów. Autorka tomików „Bywam kobietą” (Tuchów, 2011) i „Wczoraj czyli dziś” (Białystok 2013), za który otrzymała prestiżową nagrodę Orfeusza Mazurskiego. Jej utwory zostały opublikowane w licznych antologiach i prasie. Współzałożycielka internetowego forum literackiego „Ogród ciszy”.

O konkursie
Konkurs Literacki Miasta Gdańska to nagroda dla autorów przyznawana od 1991 roku. Pomysłodawcą nagrody był Bolesław Fac, który po śmierci w 2000 roku został imiennym patronem konkursu. Nagrodą jest sfinansowanie przez Miasto wydania 1000 egzemplarzy zwycięskiej pracy konkursowej.

Konkurs im. B. Faca jest skierowany do literatów, którzy mają przygotowaną książkę: tomik poezji, prozę bądź eseje, ale nie mieli możliwości jej wydać. Tematyka utworów jest dowolna. W konkursie uczestniczyć mogą członkowie literackich stowarzyszeń twórczych i autorzy niezrzeszeni.

Aby wziąć udział w konkursie, należy złożyć do Biura Prezydenta ds. Kultury pracę w formie maszynopisu, w trzech egzemplarzach. Prace powinny liczyć od 2 do 3 arkuszy wydawniczych.

Termin składania wniosków wraz z maszynopisami upływa 30 listopada 2017 r. Decyduje data stempla pocztowego. Szczegóły zgłoszenia oraz regulamin są dostępne na stronie:
www.gdansk.pl/urzad-miejski/biuro-prezydenta-ds-kultury/Konkurs-Literacki-Miasta-Gdanska-im-Boleslawa-Faca-2017,a,76388.

Laureatami konkursu w poszczególnych latach zostali:
za 2016 r. – Mariola Kruszewska „Jabłoń”
za 2015 r. – Anna Morawiec „Szarlotka czyli co się robi, żeby nie robić tego, co powinno się robić”
za 2014 r. – Marek Szalsza „Schyłek Szatrangu”
za 2013 r. – Magdalena Tarasiuk „I nie mów do mnie Dżordżyk”
za 2012 r. – Tomasz Małkowski „Ojcze Józefie”
za 2011 r. – komisja nie przyznała nagrody
za 2010 r. – komisja nie przyznała nagrody
za 2009 r. – Stanisław Modrzewski „Wielorzecze”
za 2008 r. – komisja nie przyznała nagrody
za 2007 r. – Elżbieta Lipińska „Maj to łagodny miesiąc”
za 2006 r. – komisja nie przyznała nagrody
za 2005 r. – komisja nie przyznała nagrody
za 2004 r. – Piotr Cielesz „A jednak… światło. Poezje wybrane”
za 2003 r. – Ludwik Filip Czech „Gorzkie wakacje”
za 2002 r. – Franciszek Szczęsny „Gryfowy szaniec”
za 2001 r. – komisja nie przyznała nagrody
za 2000 r. – Jacek Dehnel „Hologramy”
za 1999 r. – komisja nie przyznała nagrody
za 1998 r. – Jacek Dehnel „Kolekcja”
za 1997 r. – Stanisław Janke „Żółty kamień”
za 1996 r. – komisja nie przyznała nagrody
za 1995 r. – Ola Kubińska „Biały kwadrat i inne obrazy”
za 1994 r. – komisja nie przyznała nagrody
za 1993 r. – Marek Jastrzębiec-Mosakowski „Ślady na piasku”
za 1992 r. – Milena Wieczorek „Odnaleziona”
za 1991 r. – Wojciech Hrynkiewicz „Tej rzeki nie przejdę”

Fot.tyt.: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.