Święto Miasta Gdańska

26 Maj

Już po raz trzynasty Gdańsk obchodzić będzie swoje Święto, a czekać na Was będzie sporo atrakcji i to aż do niedzieli. Gdańsk pokaże się jako Miasto sportu, tradycji, muzyki i aktywności obywatelskiej.

Piątek rozpoczną wydarzenia pod szyldem motor-show. Do godz. 16:00 Targiem Węglowym zawładną niezwykłe samochody, które odwiedzą Gdańsk w ramach Eurorally 2017. Przez trzy godziny będzie można podziwiać aż 75 sportowych samochodów od volvo po ferrari!

Zmiana warty nastąpi o godz. 16.00, kiedy to pojawią się auta biorące udział w 12 Rajdzie Gdańsk Castrol Inter Cars. Będzie to niezwykła okazja przyjrzeć się z bliska prawdziwym rajdowym maszynom.

Tych, których zmęczą ryki silników zapraszamy w miejsce spokojne – na wystawę „Pod Królewską Koroną” Muzeum Historycznego Miasta Gdańska (Ratusz Głównego Miasta, Muzeum Bursztynu, Dom Uphagena, Twierdza Wisłoujście) poświęconą historii nadania wielkiego przywileju dla Gdańska. To doskonała okazja, aby dowiedzieć się dlaczego właśnie pod koniec maja obchodzimy Święto Miasta. Ci, którzy przyjdą na wystawę z flagą wejdą za symboliczną złotówkę. Dla tych, którzy będą chcieli odwiedzić Twierdzę Wisłoujście zostaną uruchomione dodatkowe kursy w sobotę 27.05 i niedzielę 28.05. Linia 606 będzie kursować od godz. 10:00 do 16:00 co 30 min. – informują organizatorzy.

Piątkowy muzyczny wieczór należeć będzie do lokalnych zespołów. Od godziny 19.00 na świątecznej scenie zgrają „Mitra”, „Milczenie Owiec” oraz Gdański Zespół Golden Life, który w tym roku obchodzi jubileusz 30-lecia.

Zespół powstał w 1987 roku. Zaczynali w Domu Kultury na Suchaninie, który nosił nieformalną nazwę „Burdel”. To tam zagrali pierwszy koncert. Dyrektorem Domu Kultury była wówczas Magda Kunicka, późniejsza żona Jacha Paszkiewicza, twórcy wielu teledysków do utworów Golden Life. Magda Kunicka została też pierwszym menedżerem zespołu.

Sobotę 27 maja rozpocznie się bardzo aktywnie również na Targu Węglowym. O godz. 10.00 zaplanowano atrakcję dla miłośników rowerów- start sztafety rowerowej dookoła świata Bike Jamboree 2017-2019 , która wyruszy z Gdańska przez Baku aby dotrzeć za dwa lata do Stanów Zjednoczonych. Godzinę później na trasę wyruszą biegacze w ramach XII Rodzinnego Biegu Gdańszczan. Cała trasa liczyć będzie ok. 2500 m i prowadzić urokliwymi uliczkami Gdańska. Wszyscy uczestnicy biegu na mecie otrzymają pamiątkowe medale. Zapisy oraz regulamin biegu znajdują się na stronie www.gokf.gda.pl.

O godz. 11.30 zapraszamy wszystkich do wspólnego tworzenia wielkiej, żywej flagi Gdańska. Pierwsze trzy tysiące osób otrzyma flagę na drzewcu – zapowiadają organizatorzy.

W tym dniu nie zabraknie również akcentów historycznych. Od 10.00 do 15.00 na Placu Kobzdeja będzie można odwiedzić XV-wieczne obozowisko rycerskie z namiotami wojów, kramami, warsztatami rzemiosła. Będzie można posłuchać muzyki dawnej i zobaczyć pokaz rzemiosła i walk.

Tradycyjnie o 12.00 ulicami przejdzie Wielka Historyczna Parada, która upamiętni nadanie Gdańskowi w 1457r. licznych przywilejów przez polskiego Króla Kazimierza Jagiellończyka. Równolegle w Dworze św. Jerzego odbędą się Finały Olimpiady wiedzy o Gdańsku otwarte dla publiczności- łączna pula nagród to osiemnaście tysięcy złotych.

Od godz. 12.30 do 17.00 organizatorzy zapraszają na Piknik Kulturalny do przyszłego Domu Chodowieckiego i Grassa przy ul. Sierocej 6. Odbędą się tam warsztaty historycznego krawiectwa, pokaz broni czarnoprochowej, gry i zabawy na wolnym powietrzu.

 Na sobotnią scenę muzyczną i dużą dawkę muzyki zapraszamy od godz. 14.00.
Na Soundrive Fest- Odkrywaj Muzykę, zagrają MaJLo (elektro-pop), Erith, Stonkatank czyli fuzja klubowej elektroniki, mocnej perkusji i indie-rockowych brzmień w połączeniu z wokalem, The Pau połączenie gitarowych riffów i połamanych rytmów. Czasami mocniej, czasami lżej. Od godz. 17.00 scenę przejmą lokalni artyści, zagrają Ingenium, Pierwiastek z trzech, Natalia Natalia Capelik-Muianga wraz z zespołem oraz Lipali. Na finał wystąpi Tymon Tymański  dodają organizatorzy.

Drugi dzień Święta zakończy ok. godz. 22.00 pokaz laserowy z pirotechniką.

Niedziela 28 maja to Piknik Seniora. Rozpoczni się od godz.10.00. W programie między innymi strefa zdrowia Synexus, porady i stoiska organizacji społecznych. Na scenie wystąpi Detko Bend oraz EX Czerwonych Gitar. Wszystko to oczywiście na Targu Węglowym.

Organizator Miasta Gdańsk, Fundacja Gdańska.
Partner Główny Saur Neptun Gdańsk.
Partner Strategiczny Gdański Archipelag Kultury.

Fot. gdansk.pl.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.