Święto gdyńskich czytelników

21 Kwi

Gdyńskich bibliofili czeka prawdziwa literacka uczta. Przed nami 22 kwietnia, czyli Światowy Dzień Książki, który w mieście będziemy obchodzić wyjątkowo hucznie. Podczas wydarzenia przygotowanego na placu Grunwaldzkim pojawi się między innymi Michał Rusinek, odbędą się warsztaty ilustratorskie i czytanie „Don Kichota” w języku Cervantesa.

Z wydarzenia będą zadowoleni zarówno najmłodsi czytelnicy, jak ich starsi koledzy i dojrzali mieszkańcy. W programie znalazła się lekcja języka hiszpańskiego, po której nastąpi czytanie historii o człowieku z La Manchy w oryginale. Po nich odbędą się zajęcia komiksowe i ilustratorskie, prowadzone przez Katarzynę Cerazy. Kolejną z form rozrywki będzie tworzenie instalacji z tektury w ramach warsztatów Hura Tektura.– Hura Tektura  to poruszające wyobraźnię warsztaty,  podczas których można zarazić się bakcylem czytania i odkryć, że w każdym skrawku tektury kryje się jakiś jamnik, aciumpastyczny hipopotam albo Marian w pasiastych skarpetkach – zapowiadają organizatorzy. Uczestnicy poznają także dźwięki djembe i dundun, podczas nauki gry na bębnach afrykańskich. Na warsztaty obowiązują zapisy pod adresem promocja@bibliotekagdynia.pl.

Na festynie zagości Michał Rusinek, autor wydanego w marcu przekładu „Nowych przygód Kubusia Puchatka”. – Klasyczne opowiadania o Kubusiu Puchatku A.A. Milne’a kontynuowane są przez najlepszych współczesnych pisarzy dla dzieci. „Nowe przygody Kubusia Puchatka” okraszone są pięknymi ilustracjami w stylu E.H. Sheparda, więc jest to dzieło nie tylko dobrze napisane i przetłumaczone, ale też wspaniale wydane graficznie. O kulisach prac nad tłumaczeniem opowie Michał Rusinek – mówi dyrektor Biblioteki Gdynia Natalia Gromow.

Od godziny 11.00 do 15.00 będzie można skorzystać z punktu bookcrossinowego, a w obrębie Śródmieścia skorzystać z oferty Biblioroweru Biblioteki Gdynia.– Wzorem ubiegłego roku chcemy zaprosić gdynian do wypoczynku na świeżym powietrzu, z książką w dłoni, na wygodnym bibliotecznym leżaku. Jest to propozycja szczególnie dla rodziców, ponieważ warsztaty w tym roku kierujemy do najmłodszych  – dodaje Natalia Gromow.

Ponadto uczestnicy festynu będą mogli wziąć udział w animacjach teatralnych, samodzielnie wykonać literacką przypinkę, zaopatrzyć się w książki przy stanowisku księgarskim, a także zdobyć jedną z kilku nagród podczas organizowanych przez cały dzień konkursów. Na zakończenie o godzinie 14.30 goście przeniosą się w środek Afryki Zachodniej dzięki zespołom Cocodjembe i Nandaloo.

Z pełną ofertą Światowego Dnia Książki w Gdyni, można się zapoznać pod tym linkiem www.bibliotekagdynia.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.