Surrealistyczna Kolej Miejska

13 Mar

SKM, czyli Szybka Kolej Miejska. Dla jednych to żółto-niebieski pociąg znacznie ułatwiający poruszanie się po Trójmieście i okolicach. Innym zaś, kojarzy się z niezbyt estetycznie wyglądającymi wagonami. Są także twórcy facebookowej strony SKM – Surrealistyczna Kolej Miejska, postrzegający ten środek transportu dość nietypowo, widzą w nim absurd obecny w każdym prawie przedziale.

Na co dzień korzystamy z SKM-ki i poziom absurdów z jakimi mamy na co dzień do czynienia przechodził już nasze wyobrażenie. Mieszkamy na stancji w Gdyni i jeździmy na UG na Przymorze. Tak jak wszystkich, wkurzał nas tłok, brak klimatyzacji latem, albo to potworne ogrzewanie zimą, gdy nierzadko nie można wysiedzieć na kanapie dłużej niż 10 minut. Potem jednak zauważyliśmy, że oprócz tych standardowych „przyjemności”, w trójmiejskiej SKM-ce dostrzec można niemal całą galerię ludzkich osobliwości – tłumaczą założyciele strony na Faceooku.

źródło fot. www.facebook.com/SKMstylzycia
źródło fot. www.facebook.com/SKMstylzycia

– Kolejką podróżują zarówno wykształceni i eleganccy ludzie, jak studenci, dresiarze, alkoholicy, menele, A czasami studenci-alkoholicy i dresiarze-menele. Wraz z kolegą pomyśleliśmy, że może wkładanie słuchawek w uszy i wlepianie nosa w szybę to nie jest najciekawszy sposób na spędzanie czasu w podróży przez Trójmiasto. Może lepiej pokazać na rzeczywistość, z jaką stykamy się tam każdego dnia – opowiada dalej twórca fanpage’a.

Czy faktycznie ten wycinek życia społecznego jest tak kuriozalny? Owszem, gdyż jak inaczej określić sytuację, w której kobieta podróżuje koleją miejską z szopem praczem pod pachą? Tacy zdumiewający, „włochaci” pasażerowie to nieliczne z cudów dziejących się w żółtych pociągach. Warta uwagi jest chętnie praktykowana medytacja, ale i niedorzeczne zasady jak chociażby zakaz korzystania z WC na trasie Gdańsk Główny-Wejherowo. Podążając tym tokiem, dojdziemy do wniosku, że nie wolno nam załatwiać swych potrzeb w czasie przejazdu przez Sopot, lecz Lębork może już zostać zbrukany wyciekającymi fekaliami.

 

Wypadałoby również wymienić kilka przykładów nietuzinkowych postaci, takich jak stoczniowcy wiecznie pijący piwo w pierwszym wagonie, małolatki sms-ujące do koleżanek, które siedzą tuż obok czy rozśpiewani studenci. – Nigdy zapomnę przejazdu SKM-ką w Sylwestra! Ruski szampan lejący się strumieniami, dzikie pląsy z nowopoznanymi ludźmi i harcerskie piosenki – wspomina Anita, mieszkanka Gdańska.

Występy wokalne to domena nie tylko 31 grudnia. Ci, którzy regularnie korzystają z Szybkiej Kolei Miejskiej twierdzą, że „gwiazdy estrady” widują w każdą sobotnią noc. – Ostatnio miałem okazję, by posłuchać dziewczyny, która na całe gardło śpiewała „Przybyli ułani pod okienko”. Jej koledzy z kolei, ochoczo gwizdali – wspomina Łukasz, barman z sopockiego klubu.

Jednak SKM-ka nie jest źródłem jedynie zabawnych anegdot, co zauważają także twórcy fanpage’a Surrealityczna Kolej Miejska: – Czasem zdjęcie powinno szokować, jak choćby fotka śpiącego menela na podłodze w przedziale. Te sytuacje też chcemy pokazywać, bo czasami mamy wrażenie, że dla włodarzy SKM podróż ich kolejką to zawsze miły i przytulny transport. A jak jest naprawdę, wiedzą tylko ci, którzy korzystają z niej na co dzień.

źródło fot. www.facebook.com/SKMstylzycia
źródło fot. www.facebook.com/SKMstylzycia

Pozostaje pytanie: czy od zawsze tak to wyglądało? Zapewne w czasach, kiedy większość telefonów nie miała wbudowanych aparatów, uwiecznianie obcych ludzi nie było tak popularne. Chociaż, nie tylko postęp techniki wpłynął na to, że staliśmy się samozwańczymi papparazzi. Obecnie jest popyt na zdjęcia „dziwaków” w sieci – internauci kochają odstępstwa od normy, bo intrygują, stanowią niezłą rozrywkę. Domorosły fotograf spełnia więc oczekiwania odbiorcy pragnącego kontrowersji, ale też dowartościowania samych siebie. Lubimy przecież pośmiać się z innych, po czym odejść od komputera z przekonaniem o własnej „normalności”. Z drugiej strony, właśnie dzięki tym zdjęciom uświadamiamy sobie, jak naprawdę wygląda nasze społeczeństwo – na pewno nie brak mu różnorodności.

Źródło fot. tytułowej www.facebook.com/SKMstylzycia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.