Start-Up 2015 w Operze Leśnej

27 Sie

Na początku maja Fundacja Ramtamtam ogłosiła drugą edycję konkursu Wzmacniacz skierowanego do młodych twórców i zespołów muzycznych. Spośród 27 zgłoszonych kapel wyłoniono 6 laureatów – Foretime, Sea Vine, In My Pocket, yell_O!, Tune 4 Tune oraz Signal From Europa. Zwycięskie zespoły wzięły udział w nagraniach przeprowadzonych w Sali Koncertowej Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot, a 28 i 29 sierpnia wystąpią na scenie Opery Leśnej podczas wydarzenia Start-Up 2015. 

Efekty nagrań laureatów konkursu będzie można usłyszeń pod koniec roku, gdy ukaże się płyta zawierająca kompilację 10 utworów. Płyta zostanie przekazana dziennikarzom muzycznym oraz organizatorom festiwali. Nagrania zostaną również udostępnione na funpage’ach zespołów oraz stronie internetowej Fundacji Ramtamtam.

Koncerty Start-Up 2015 odbędą się 28 i 29 sierpnia. Pierwszego dnia na scenie Opery Leśnej wystąpią Foretime, Sea Vine oraz In My Pocket, a wieczór zamknie Hatti Vatti & Lady Katee. Drugi dzień należeć będzie do Yell_O! i Tune 4 Tune, po których zagra gość specjalny Apteka.

Koncerty rozpoczynają się o 19:30. Bilety w cenie 10 zł do nabycia w następujących punktach sprzedaży: Kasa Opery Leśnej, ul. Moniuszki 12, Sopot (czynna codziennie w godz. 10.00-20.00), Punkt Informacji Kulturalny Sopot, Plac Przyjaciół Sopotu (czynny codziennie w godz. 10.00-20.00) oraz na stronie internetowej: www.operalesna.sopot.pl.

startup_plakat_cena

O ZESPOŁACH:

Foretime

W piosenkach tego zespołu pomysł goni pomysł i każdy z nich jest co najmniej ciekawy: a to nietypowa gitarowa solówka, a to recytacja fragmentu tekstu, a to z kolei podniosły chór, podkreślający nastrój i dodający piosence mocy. Co więcej: to wszystko nie są tylko puste, efektowne ozdobniki. Każdy z tych pomysłów zdecydowanie jest tu po coś, każdy ma swój sens i swoje miejsce. Jeśli dodać do tego nader przebojowe melodie, niemal rozczulający nastrój retro i te wszystkie momenty, w których muzycy pokazują, że nie zapomnieli, że na gitarze niekoniecznie trzeba grać potężnie brzmiące riffy, ma się cały obraz twórczości tej obiecującej formacji. Owszem, może ona sprawiać wrażenie żywcem przeniesionej w dzisiejsze czasy ze złotych czasów art-rocka, ale jednocześnie zdaje się znakomicie do dzisiejszych czasów pasować.

Sea Vine

Sea Vine to grupa bardzo młodych ludzi zakochanych w muzyce progresywnej lat 60. i 70. Podstawą każdej kompozycji jest brzmienie instrumentów klawiszowych . One sprawiają, że w utworach Sea Vine nie brakuje znakomitych melodii. Ich kompozycje to także często zaskakujące zmiany tempa. Dodatkowym atutem jest, często oszczędny, damski wokal. Całość smakuje bardzo przyjemnie.

In My Pocket

Można odnieść wrażenie, że muzycy tego zespołu postawili sobie bardzo trudne zadanie: stworzyć coś nowego, co mieściłoby się zarazem w wyeksploatowanej w zasadzie już do cna estetyce gitarowego pop-rocka. I nie trudno odnieść wrażenia, że im się to udało. Ich piosenki mają w sobie lekkość, połączoną z podskórną energią, mają w sobie przebojowość, nie obarczoną schematyzmem i banałem, mają w sobie szeroki wachlarz emocji: od beztroski do lekko skrywanej melancholii. Ta, istniejąca już od wielu lat, formacja, długo szukała swojego stylu, próbując sił w różnych stylistykach i gatunkach. Wygląda na to, że wreszcie się udało – że muzycy odnaleźli dla siebie niszę, w której dobrze się czują i nieźle sobie radzą.

Klimatyczna elektronika połączona z downtempo i wokalem na żywo w ich wykonaniu została bardzo ciepło przyjęta w całej Polsce podczas trasy promującej debiutancki album Hatti Vatti ‘Worship Nothing’. Wspólnie zagrali na takich festiwalach jak Open’er, OFF Festival czy Audioriver. W tym roku, pod skrzydłami Absys Records, ukaże się EP zawierające 4 numery ich autorstwa.

Hatti Vatti

Wszechstronny producent ceniony nie tylko za wydany w 2014 roku album „Worship Nothing”, który przez krytyków uznawany jest za najlepszą polską płytę elektroniczną roku 2014, ale również za wysoko notowany mini-album „Algebra”. Jego przeszłość muzyczna to bogata dyskografia winylowa z powodzeniem funkcjonująca na rynku europejskim, czy trasy koncertowe po całej Europie i Japonii. W 2014 ukazał się album „HV/NOON”, będący efektem wspólnej – rocznej pracy Hatti Vatti oraz legendarnego Noon’a. Na płycie można usłyszeć znakomitych gości wokalnych – Eldo, O.S.T.R’a, Hadesa, Misię Furtak czy Małpę.

Lady Katee

Wokalistka, autorka tekstów. Od ponad 10 lat czynnie udziela się na scenie klubowej w Polsce i za granicą, wspomagając swoim wokalem zarówno imprezy drum and bass, deep, electro, downtempo, jak i indywidualnych producentów (m.in. Hatti Vatti, Nuage, Radicall, Axiom). Obecnie skupia się przede wszystkim na projekcie Little White Lies, współtworzonym z mężem Zbyszkiem Krencem. Zespół funkcjonuje w rock’n’rollowej konwencji. Dwukrotnie zostali laureatami plebiscytu Co Jest Grane na Najlepszą Łódzką Płytę Roku 2012 i 2014. Mają na swoim koncie liczne koncerty, występy na żywo na antenie Trzeciego Programu Polskiego Radia oraz udział w wideosesji realizowanej w ramach Otwartej Sceny przy współpracy z Radiem Łódź.

Yell_O!

Muzycy tej grupy podjęli spore ryzyko: budują swoje piosenki z elementów, z których każdy z osobna mógłby z miejsca zatopić cały ten projekt. To ciepłe, ocierające się o naiwność, melodie, to wysunięcie na pierwszy plan dość delikatnego głosu wokalistki, to polskie teksty. Historia rodzimej sceny muzycznej zna niezliczone przypadki, w których nieumiejętne wykorzystanie takich pomysłów całkowicie pogrąża ich autorów. Tym razem jest jednak zupełnie inaczej. Członkom tej młodej grupy zręcznie udało się ominąć wszystkie rafy, które piętrzą się wokół takiego pomysłu na swoje granie i stworzyć coś ujmującego, pociągającego, niemal uwodzącego. Piosenki Yell-o imponują niewymuszoną przebojowością, zachwycają świeżością, cieszą bezpretensjonalną naturalnością. To coś zupełnie nowego na trójmiejskiej scenie muzycznej.

Tune 4 Tune to solidne rockowe granie, może niezbyt odkrywcze ale podobno w muzyce wszystko już było. Dużym atutem zespołu jest mocny, zdecydowany i wyrazisty wokal, który dobrze komponuje się z żywymi gitarami i motoryczną sekcją rytmiczną. Tune 4 Tune warto zobaczyć na koncercie, radzą sobie chyba jeszcze lepiej niż na płycie.

Apteka to jeden z najważniejszych polskich zespołów nurtu rockowo-alternatywnego. Sposób gry, przestrzenne brzmienie, celne teksty sprawiły, że zespół na stałe zagościł na liście najpopularniejszych i najbardziej szanowanych grup na rodzinnej scenie. W 2013 roku Apteka świętowała 30-lecie działalności scenicznej. W tym czasie zagrała setki koncertów w klubach oraz na festiwalach. Ma na koncie 8 płyt, z których większość przeszła do kanonu polskiej muzyki rockowej.

>>DOŁĄCZ DO WYDARZENIA NA FACEBOOKU<<

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.