Sprawdź, ile wiesz o Gdańsku!

27 Kwi

Po raz ósmy mieszkańcy oraz sympatycy Gdańska mają możliwość sprawdzenia swojej wiedzy o mieście. W Olimpiadzie wiedzy o Gdańsku wziąć udział mogą zarówno uczniowie jak i wszyscy chętni do sprawdzenia swojej wiedzy. Wielki finał rozegra się podczas Święta Miasta 29 maja w Europejskim Centrum Solidarności. 

Olimpiada przeznaczona jest dla osób, które interesują się Gdańskiem, jego historią od czasów najdawniejszych do współczesności. Tematyka pytań podczas eliminacji jest bardzo szeroka od problematyki politycznej, gospodarczej, społecznej aż po kulturę i dziedzictwo duchowe.

W olimpiadzie mogą wziąć udział uczniowie szkół, którzy prześlą karty zgłoszeniowe do 30 kwietnia. Do edycji obywatelskiej, w której mogą wziąć udział mieszkańcy i sympatycy miasta niezależnie od wieku i zawodu, należy zgłosić się do 6 maja.

Nowością podczas tegorocznej edycji jest w edycji obywatelskiej możliwość wypełniania testu internetowo w trybie on-line. Uczestnicy, którzy wybiorą ten sposób uczestnictwa, podczas wypełniania formularza zgłoszeniowego, będą pisać test równolegle z uczestnikami wypełniającymi go w formie pisemnej w Zespole Szkół Łączności im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku.

Wielki finał olimpiady będzie miał miejsce w dniu Święta Gdańska 29 maja w Europejskim Centrum Solidarności. Łączna pula nagród w edycji obywatelskiej za trzy pierwsze miejsca wynosi aż 10.000 zł.

Chcąc ułatwić przygotowania do Olimpiady, bądź przeprowadzenie ciekawych zajęć o Gdańsku, zostały wydane specjalne segregatory, w których znajduje się pierwszy numer zeszytu naukowego, zawierającego wiedzę ogólna o Gdańsku, czyli to, co każdy Gdańszczanin wiedzieć powinien. Segregatory z zeszytami naukowymi zostały rozdystrybuowane na terenie gdańskich szkół. – Zapraszamy również organizacje pozarządowe, które prowadzą cykliczne zajęcia z młodzieżą do odebrania materiałów w siedzibie Fundacji Gdańskiej, ul. Długi Targ 28/29 w Gdańsku – informuje Olimpia Schneider z Miasta Gdańsk.

Głównym celem Olimpiady Wiedzy o Gdańsku jest propagowanie wśród mieszkańców miasta oraz wszystkich jego sympatyków historii Gdańska – na tle dziejów Pomorza – od czasów najdawniejszych do współczesności. Olimpiada jest projektem obywatelskim, wspieranym przez pracowników i przedstawicieli najważniejszych instytucji naukowych i kulturalnych Gdańska, m. in.: Uniwersytetu Gdańskiego, Akademii Sztuk Pięknych, Politechniki Gdańskiej, Pracowni Gdańskiej Instytutu Historii PAN, Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, Biblioteki Gdańskiej PAN, Ośrodka Kształcenia Ustawicznego Nauczycieli, Centrum Edukacji Nauczycieli, Fundacji „Wspólnota Gdańska”, Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku, Towarzystwa Przyjaciół Domu Uphagena. Koordynatorem wszystkich działań jest Fundacja Gdańska, która przyjęła na siebie rolę głównego organizatora przedsięwzięcia.

Dodatkowe informacje oraz formularze zgłoszeniowe znajdują się na stronie internetowej olimpiada.gda.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.