Spacerowa Noc Muzeów z Instytutem Kultury Miejskiej

18 Maj

Instytut Kultury Miejskiej zaprasza na wieczorne spacery po Starym i Głównym Mieście. W Noc Muzeów, 21 maja o godz. 16.00 i 18.00 odbędą się spacery w ramach Gdańskich Miniatur, a o 20.00 i 22.00 w ramach projektu Metropolitanka. Wstęp wolny. 

Zbiórki na spacery (te dla dzieci i dla dorosłych) odbywać się będą przed kamienicą Instytutu Kultury Miejskiej przy ul. Długi Targ 39/40. 

Gdańskie Miniatury w Noc Muzeów

Podczas specjalnych spacerów Gdańskich Miniatur z okazji Nocy Muzeów poznamy legendy związane z zabytkami Starego i Głównego Miasta. Przewodniczka Ewa Czerwińska opowie m.in.: o tajemnicach Wieży Więziennej i o tym, czego najbardziej obawiali się złoczyńcy. Uczestnicy i uczestniczki poznają też legendę, która przeniesie ich do czasów reformacji oraz romantyczną opowieść o parze zakochanych – Jakubie i Annie. Nieopodal Dworu Artusa i Ratusza Głównego Miasta usłyszmy, jak wyglądałby dom bogatego burmistrza, gdyby został przebudowany wedle jego zamiarów.

Godz. 16.00 i 18.00.

Wstęp wolny.

Spacery szlakiem kobiet z grupą Metropolitanka 

Spacery herstoryczne po Starym i Głównym Mieście poświęcone są gdańskim prekursorkom i działaczkom polonijnym. Uczestnicy i uczestniczki spacerów poznają na nich historię dwudziestu dziewięciu kobiet zaangażowanych w społeczne, kulturalne i polityczne życie miasta: Wandy Czyżewskiej – założycielki tajnej szkoły polskiej, działaczki gdańskiego Towarzystwa Polek – pierwszej organizacji kobiecej w Gdańsku, Hanny Żelewskiej – założycielki Polskiej Misji Dworcowej, której wolontariuszki pomagały młodym dziewczętom przybyłym ze wsi do miasta znaleźć pracę i schronienie, pisarki Stanisławy Przybyszewskiej, reformatorki damskiego ubioru – Klary Stryjowskiej – Beadaker, pilotki i sędziny żużlowej – Ireny Nadolnej – Szatyłowskiej i wielu innych, ważnych dla Gdańska kobiet, których historie życia są warte pamięci.

Godz. 20.00. Spacer szlakami kobiet po Starym i Głównym Mieście. Trasa: Działaczki Wolnego Miasta.

Godz. 22.00. Spacer szlakami kobiet po Starym i Głównym Mieście. Trasa: Prekursorki.

Wstęp wolny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.