Sopoteka ulubionym miejscem spotkań Sopocian

19 Lut

Minęły dwa miesiące od otwarcia Sopoteki Galerii Kultury Multimedialnej w Sopocie. Do dziś obiekt mieszczący się w Sopot Centrum odwiedziło 36 941 osób: zarówno dzieci, młodzieży jak i dorosłych. Dziennie średnio przychodzi do Sopoteki 697 osób.

Sopoteka okazała się niezwykle trafionym przedsięwzięciem. Od dnia jej otwarcia dostajemy dowody jak mieszkańcy Sopotu oczekiwali na takie miejsce. Mediateka jest przykładem inwestycji, która stanowi wzór dla innych miast, które chcą rozwijać czytelnictwo i stworzyć przyjazną przestrzeń do spotkań. To też przykład dla innych samorządów na oswajanie przestrzeni publicznej – nie kryje radości wiceprezydent Sopotu Joanna Cichocka–Gula.

Od grudnia zapisało się łącznie 1775 nowych czytelników, wśród których 672 osoby stanowiły dzieci, zaś 1103 to dorośli. Łącznie wypożyczonych zostało 3753 egzemplarzy książek. Coraz większą popularnością cieszą się E-booki, dotychczas w Sopotece udostępnione zostały 424 elektroniczne książki i 263 audiobooki. Konsole PS3, PS4 i XBOX 360 dostarczyły mnóstwa emocji aż 428 użytkownikom. Z kodów Legimi korzysta już 125 wirtualnych czytelników, a każdy z nich ma dostęp do ponad 12 tys. tytułów książek elektronicznych.

Każdy z użytkowników ma swoje ulubione miejsce. Dla wielu jest to kosz plażowy, którego kameralny charakter, zapewni ciszę i odrobinę intymności w tej wyjątkowej przestrzeni. Dotychczas w koszu 848 osób delektowało się lekturą książek i czasopism.
W Sopotece spotykają się mieszkańcy, podróżni, ci, którzy pragną poczytać, posłuchać, pobyć. Prócz zorganizowanych spotkań seniorów, czytelników, spotkań autorskich gościnne progi mediateki użyczały swojej przestrzeni na sesje zdjęciowe, również ślubne.

sopoteka

Sopoteka
Galeria Kultury Multimedialnej

Sopoteka ma ponad 650 metrów kw powierzchni, stając się tym samym największą filią wśród sopockich oddziałów biblioteki. Mediateka udostępnia zarówno zbiory tradycyjne – książki, jak również gry komputerowe, muzykę, audiobooki, e-booki. W nowoczesnym wnętrzu w formule open space swoje miejsce odnajdzie każdy. Przy konsoli, na spotkaniu autorskim, przy kawie z książką bądź e-bookiem. Są tu również: wypożyczalnia, czytelnia, miejsce zabaw dla dzieci, jak również stanowiska komputerowe. Ta multimedialna biblioteka wyposażona jest w sprzęt do obsługi spotkań i wydarzeń kulturalnych dając możliwość dowolnego kształtowania przestrzeni. Placówka będzie gromadziła, w większym stopniu niż pozostałe filie, zbiory multimedialne, w tym płyty cd z muzyką, streaming muzyczny, audiobooki, e-booki oraz filmy. Jest to miejsce przyjazne i młodszym, i starszym mieszkańcom.

Fot.tyt.:  Fotobank.PL/UMS

Źródło: Informacja prasowa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.