Slow Fest Sopot 2019

25 Cze

Molo Slow Festiwal odbywa się już od siedmiu lat. W tym roku organizatorzy zapraszają wszystkich smakoszy na kolejną edycję – w dniach 29–30 czerwca!

Festiwal zyskał opinię „wyjątkowego wydarzenia kulinarnego”. Wyróżniają go wśród wielu podobnych wydarzeń między innymi: lokalizacja, idea Slow Food, wysoki poziom kulinarny i organizacyjny, świetna atmosfera, wysoka frekwencja, różnorodność uczestników, dostępność dla każdego.

Jest wydarzeniem bez precedensu, podczas którego przy jednym stole spotyka się kilkuset kucharzy (szefów kuchni, pasjonatów, artystów, dziennikarzy, blogerów) i kilkadziesiąt tysięcy gości.

Zapraszamy wszystkich smakoszy, wielbicieli regionalnej kuchni, poszukiwaczy dobrego smaku, chętnych do wspólnego gotowania, wszystkich głodnych i spragnionych na kolejną edycję festiwalu. Spotykamy się już od siedmiu lat – zachęca Marcin Kulwas, Kąpielisko Morskie Sopot. I dodaje: – Festiwal stał się sławny w Polsce i za granicą. Kapitalnie promuje region, w którym żyjemy, pracujemy, tworzymy. Co roku przybywają tłumy fanów z całej Europy by delektować się lokalnymi smakami. To święto nas wszystkich bowiem jedzenie i spotkanie przy stole jest codziennym, niezbędnym rytuałem każdego z nas. Dbajmy wspólnie o jego wysoką jakość.

W myśl zasady festiwalu: wszyscy przy stole są sobie równi. Co roku lista partnerów festiwalu powiększa się potwierdzając jego rangę oraz olbrzymi zasięg. Gotowali z nami: Jacek Szklarek, Jasiu Kuroń, David Gaboriaud, Rafał Niewiarowski, Mariusz Kucharczak, Tomasz Jakubiak, Adam Woźniak, Reni Jusis , Tomek Makowiecki, Ania Męczyńska, Irek Wojtczak, Kuba Staruszkiewicz, Przemysław Bluszcz, Mietek Szcześniak, Michela Lenta. W tym roku lista zaproszonych gości jest równie ciekawa jak w latach poprzednich. Każdego roku w festiwalu uczestniczy kilkadziesiąt restauracji z Pomorza oraz kilkudziesięciu wystawców/producentów z całej Polski. Na festiwalu będzie można nabyć porcję degustacyjną za 5 zł oraz zestawy degustacyjne za wielokrotność 5 zł.

SLOW FOOD jest największą i najstarszą organizacją w branży kulinarnej na świecie. Zrzesza ok 500 tysięcy opiniotwórczych osób, pasjonatów, artystów, producentów, kucharzy, biznesmenów, restauratorów, dziennikarzy itp. Marka jest synonimem szlachetnych idei i wysokiej kultury. Być sygnowanym Slow Food to ogromne wyróżnienie. To właśnie Slow Food wykreował panującą od lat modę na: regionalizm, ochronę prawa do smaku, szacunek dla tożsamości miejsca i wspieranie drobnych, lokalnych producentów. Marka Slow Food gwarantuje wysoki poziom produktów oraz ich przetwarzania.

MOLO W SOPOCIE
pomost spacerowy
29-30 czerwca (sobota-niedziela)
godz. 10:00-18:00
wstęp na pomost na zasadach ogólnych
/bilety normalne, ulgowe, rodzinne, z Kartą Sopocką i dokumentem tożsamości za darmo/

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.