Skautowa sztafeta dookoła świata wystartuje w Gdańsku

24 Maj

Rowerami przejadą 35 tysięcy kilometrów podczas wyprawy podzielonej na 34 etapy. Droga powiedzie ich przez 21 krajów świata. Skautowa sztafeta Bike Jamboree rusza 27 maja z Targu Węglowego. Dołącz do uczestników i przejedź symboliczny pierwszy fragment z Gdańska Głównego na Wyspę Sobieszewską! Start o godz. 10.00.

Uczestnicy sztafety mają dwa cele: przystanek podczas Światowej Konferencji Skautowej w Baku, gdzie dowiemy się czy Polska otrzyma prawo organizacji Światowego Jamboree Skautowego w 2023 roku i w Wirginii Zachodniej, gdzie w roku 2019 odbędzie się najbliższe Światowe Jamboree Skautowe.

Czym jest Bike Jamboree?

Bike Jamboree 2019 to wyprawa, jakiej jeszcze nie było. – W 2015 roku, kiedy ruszyliśmy z Polski sztafetą na Światowe Jamboree Skautowe do Japonii wiedzieliśmy, że to nie koniec – mówi Anna Śledzińska z Fundacji Światowe Jamboree. – Złapaliśmy bakcyla i ruszamy dalej, do Wirginii Zachodniej w Stanach Zjednoczonych! Tym razem jednak z wydarzenia wrócimy także na rowerach, jadąc tym samym dookoła świata z Gdańska do Gdańska, pokonując 35 tysięcy kilometrów podzielonych na 34 etapy, odwiedzając 21 pięknych krajów półkuli północnej – dodaje.

Trasa Jamboree: www.facebook.com/notes/bike-jamboree/bike-jamboree-2019/1350986214924798/.

Cel wyprawy

Sztafeta to nie wyczyn sportowy i pokonywanie rekordów. Celem wydarzenia jest promocja Polski, Gdańska i skautingu jako ciekawego ruchu społecznego angażującego młodych, ambitnych i nietuzinkowych ludzi. – Wierzymy, że kolejne, 25. Światowe Jamboree Skautowe w roku 2023, odbędzie się na Wyspie Sobieszewskiej i chcemy pomóc w tym, by właśnie tak się stało. Dlatego start i metę sztafety zaplanowaliśmy w Gdańsku – wyjaśnia Anna Śledzińska.

Bike Jamboree to także historia o przyjaźni i wielkim wysiłku wielu osób – doświadczonych podróżników i ludzi bardzo młodych – by wspólnie zrealizować rowerową podróż dookoła świata. To rzecz o dzieleniu się: pasją, doświadczeniem i inspiracjami do spełniania marzeń. To również historia o współczesnym harcerstwie i uniwersalnym duchu braterstwa oraz wartościach, które są ponad wszelkimi podziałami i granicami geograficznymi.

Kiedy i gdzie?

Sztafeta wystartuje 27 maja o godz. 10.00 z Targu Węglowego w Gdańsku. Impreza rozpocznie się jednak już o 9.00  – wystąpieniem organizatorów z Fundacji Światowe Jamboree i Stowarzyszenia Afryka Nowaka, którzy przedstawią założenia wyprawy. O światowej idei skautingu oraz o przygotowaniach Światowego Jamboree Skautowego w 2023 roku opowiedzą Małgorzata Sinica – Naczelnik Związku Harcerstwa Polskiego oraz Prezydent Miasta Gdańska. Na scenie zagości również wybitny podróżnik Romuald Koperski, autor książek, które były dla organizatorów niezbędną dawką wiedzy do przygotowywania wyprawy. Romuald opowie o wartości podróżowania, bezkresach Syberii oraz zagrzeje uczestników i uczestniczki sztafety do rozpoczęcia przygody!

O 10:00 ruszymy przez Gdańską Starówkę i Zielony Most na Wyspę Sobieszewską, gdzie zapraszamy rowerzystów na miłe spędzenie czasu na Ptasim Pikniku przy rezerwacie Ptasi Raj – zachęca Śledzińska. Organizatorzy festynu przygotowują ciekawy program dla całych rodzin. Z tego miejsca można zaplanować powrót do Trójmiasta lub ruszyć dalej z rowerzystami w kierunku Elbląga.

Trasa Bike Jamboree 2017-2019

Pierwszy etap sztafety ma charakter otwarty. Każdy może dołączyć do sztafety. Wieczorami planowane są spotkania z harcerzami i mieszkańcami. Sztafeta jedzie z Gdańska na wschód przez województwo warmińsko-mazurskie, podlaskie i lubelskie. Przed samym wyjazdem za granicę, 4 czerwca odbędzie się rodzinny piknik rowerowy w Łukowie.

Dołącz do Bike Jamboree!

Zapraszamy do wspólnego tworzenia i przeżywania przygody z perspektywy rowerowego siodełka! Prosimy poinformuj nas, że chcesz się z nami spotkać wypełniając formularz.

Co więcej?

W piątek, 26.05 o godz. 16.00 w Europejskim Centrum Solidarności zostanie otwarta wystawa „Rowerem dookoła świata”, czyli przegląd zdjęć z wypraw rowerowych: Afryka Nowaka 2009-2011 oraz Rowerowe Jamboree 2015. Wystawa jest poświęcona także Kazimierzowi Nowakowi, który swoją podróżą zainspirował organizatorów do utworzenia Bike Jamboree.

Osoby, które po starcie sztafety wrócą wieczorem do Gdańska zapraszamy na godzinę 19.00 do Strefy NGO na Targu Węglowym na „Warsztat podróży kulturowej” z Weroniką Szatkowską – uczestniczką poprzedniej edycji sztafety i organizatorką obecnej. Opowie, jak podróżować przez kultury, a nie miejsca turystyczne, jak sprawić, by wycieczka z zaliczania kolejnych atrakcji zmieniła się w doświadczenie życia, kuchni, muzyki i mentalności mieszkańców. I jak nie wydać na to fortuny – zachęca Anna Śledzińska.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.