Schronisko „Promyk” edukuje dzieci i młodzież

17 Paź

Zwierzęta domowe wciąż są często traktowane przedmiotowo. Gdzie najlepiej się o tym przekonać? Na przykład w gdańskim Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt „Promyk”, gdzie dzieci i młodzież mogą przyjść na specjalne zajęcia, przygotowane specjalnie dla nich.

Kotka Raja
Kotka Raja

Do „Promyka” (ul. Przyrodników 14) niemal codziennie trafiają zagubione lub porzucone psy i koty – często w fatalnym stanie fizycznym i psychicznym. Aby uwrażliwić społeczeństwo na ich krzywdę, na terenie schroniska organizowane są spotkania z dziećmi i młodzieżą, m.in. z gdańskich placówek oświatowych, na których dzieci poznają zasady opieki nad czworonogami oraz zwyczaje psów i kotów.

Pies Karbon

Zajęcia prowadzone przez pracowników schroniska pokazują jak wygląda opieka nad zwierzętami, jakie tam trafiają, ale również uczą dzieci jak ogromna odpowiedzialność spoczywa na potencjalnych opiekunach, i że posiadanie własnego zwierzęcia to nie tylko radość, ale także codzienne zobowiązania. Wizyta w schronisku może pomóc w podjęciu decyzji odnośnie tego, czy jesteśmy w stanie odpowiedzialnie zaopiekować się domowymi czworonogami – mówi Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej.

Udział w spotkaniu to dla dziecka możliwość bezpośredniego kontaktu z psem i kotem. Uczniowie uczą się dzielić z potrzebującymi, przynosząc zebraną podczas szkolnych zbiórek karmę. Dowiadują się też, jak wygląda praca w schronisku – zarówno personelu etatowego, jak i wolontariuszy. Pracownicy schroniska opowiadają historie, które mogą być przestrogą przed podjęciem pochopnej decyzji o przyjęciu pod swój dach zwierzaka.

 

Kotka Morena

Na spotkaniach wykorzystywane są multimedia, ale główny nacisk kładzie się na wejście w interakcję z grupą. Przedstawiciele „Promyka” starają się tworzyć platformę do dyskusji, do dzielenia się własnymi wrażeniami, wnioskami, przemyśleniami – w ten sposób najlepiej utrwala się nowo zdobyta wiedza. Spotkania mają zmienić na lepsze spojrzenie na los zwierząt i sprawić, by uczestnicy nie powtarzali błędów, które wciąż są widoczne w kwestii traktowania psów i kotów.

Aby skorzystać z możliwości wspólnego spotkania, należy umówić się telefonicznie (58 522 37 80) w godz. 8.00–16.00.

Fot.tyt.: Kotka Ampułka.

 Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.