Rusza sprzedaż biletów na spektakl „Wesołe kumoszki z Windsoru”

2 Cze

Od 2 czerwca w kasach Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego możliwy jest zakup biletów na spektakl „Wesołe kumoszki z Windsoru” Williama Szekspira w reżyserii Pawła Aignera. Premiera odbędzie się 28 czerwca 2015 w GTS. Spektakl jest koprodukcją z Teatrem Wybrzeże. 

Zdrada. Zazdrość. Komedia omyłek. Dwie żwawe i bystre mieszczki walczą z lubieżnym i przebiegłym sir Johnem Falstaffem, szykując nań okrutną zemstę. Będziemy świadkami krwawego pojedynku francuskiego doktora Caiusa z przewielebnym walijskim plebanem Evansem, zabiegających o rękę pięknej panny. Czy zwycięży miłość, a rozwiązłość i chytrość zostaną ukarane? Przekonacie się sami już 28 czerwca!

– Zaplanowaliśmy to przedstawienie bardzo klasycznie, ponieważ chcemy zmierzyć się z ogromną dawką komizmu, która drzemie w tej sztuce Szekspira. Czeka nas ciężka praca, ale mam nadzieję, że cały ten trud wynagrodzą aktorom brawa, które mam nadzieję, usłyszymy już podczas premiery, pod koniec czerwca – opowiada Paweł Aigner, reżyser spektaklu. – Scenografia będzie raczej śladowa. Scena elżbietańska nie pozwala na nic więcej. Dekoracje będą odnosić się do wnętrza, jakie możemy spotkać w The Globe – dodaje.

Premiera spektaklu będzie jednocześnie inauguracją sceny elżbietańskiej w Teatrze Szekspirowskim. Widzowie będą mogli przenieść się do czasów Szekspira i do dawnego gdańskiego teatru – Szkoły Fechtunku, który był bliźniaczo podobny do londyńskiego teatru Fortune. Doświadczą charakterystycznych dla sceny elżbietańskiej bliskich relacji pomiędzy sceną a widownią, a spektakle, przy dobrej pogodzie, będą grane przy otwartym dachu w świetle dziennym. Podobnie jak w innych teatrach elżbietańskich, również i w Teatrze Szekspirowskim miejsca na dziedzińcu pod sceną będą stojące – i jednocześnie najtańsze (15 zł), a miejsca siedzące zlokalizowane będą na trzech kondygnacjach drewnianych galerii, otaczających scenę (30 i 40 zł).

– Bardzo się cieszę z nawiązanej z Teatrem Wybrzeże współpracy. Tworzymy naprawdę niezwykłe wydarzenie artystyczne. Przed nami dosyć trudne zadanie, ponieważ widzowie w Polsce nie są przyzwyczajeni do układu sceny typu elżbietańskiej, gdzie podczas spektaklu się stoi. To też zupełnie nowa sytuacja dla aktorów. Musimy obie te grupy do takiego nowego układu przestrzennego przyzwyczaić – tłumaczy profesor Jerzy Limon, dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

– Zespół Teatru Wybrzeże nie grał jeszcze przy układzie sceny elżbietańskiej i tak jak widzowie, musimy się do tego przyzwyczaić. Oswojenie obiektu, jakim jest Gdański Teatr Szekspirowski, to dla nas ogromne wyzwanie, zwłaszcza, że na sezon letni zaplanowaliśmy już dwie inne premiery sztuk – mówi Adam Orzechowski, dyrektor Teatru Wybrzeże.

– Kostiumy będą nawiązywały do strojów z czasów Szekspira, ale chciałabym, żeby były swoistą mieszanką cytatów z historii i współczesnej mody brytyjskiej. Pojawią się elementy kojarzone z postacią Vivienne Westwood, ale też elementy punkowe, grungowe, rockowe – zapowiada Zofia De Ines, scenograf.

W spektaklu wystąpią: Dorota Androsz (Abraham Mizerek, krewniak Spłycia), Justyna Bartoszewicz / Anna Kaszuba (Anna Page, córka Page’ów), Magdalena Boć / Anna Kociarz (Pani Małgorzata Page), Monika Chomicka-Szymaniak / Katarzyna Figura (Pani Chybcik, ochmistrzyni w domu Caiusa), Sylwia Góra-Werber / Małgorzata Oracz (Pani Alicja Ford), Piotr Biedroń / Piotr Witkowski (Doktor Caius, francuski medyk), Jerzy Gorzko (Nym, towarzysz Falstaffa), Grzegorz Gzyl (Sir John Falstaff), Michał Jaros / Cezary Rybiński (Sir Hugo Evans, walijski pleban), Maciej Konopiński / Marek Tynda (Franciszek Ford, mieszczanin z Windsoru), Mirosław Krawczyk (Pistol, towarzysz Falstaffa), Jacek Labijak / Jarosław Tyrański (Oberżysta, właściciel gospody „Pod Podwiązką”), Piotr Łukawski (Jerzy Page, mieszczanin z Windsoru), Zbigniew Olszewski (Spłyć, prowincjonalny sędzia), Maciej Szemiel (Bardolf, towarzysz Falstaffa) oraz gościnnie Mateusz Burdach (Robin, paź Falstaffa i Jan Rugby, sługa Caiusa, Jan, sługa Forda i Robert, sługa Forda), Daniel Kulczyński (Piotr Tuman, sługa Mizerka, Jan, sługa Forda i Robert, sługa Forda), Tomasz Piotrowski (Fenton, młody szlachcic).

– Role obsadzone są podwójnie, bo spektakl będzie grany z dużą częstotliwością. Planujemy około 30 przedstawień. Jeśli warunki atmosferyczne będą nam sprzyjać, spektakle będą grane przy świetle dziennym – tłumaczy profesor Limon.

– Musiałam czekać 30 lat, żeby zagrać Szekspira. To było moje marzenie i właśnie się spełnia. Proszę uwierzyć, że to niesamowite uczucie, że tu, na moim ukochanym Wybrzeżu, pokażemy Szekspira na scenie elżbietańskiej i przy otwieranym dachu. Bardzo się cieszę, że znalazłam się właśnie w tym czasie i w tym miejscu – przyznaje Katarzyna Figura, która wraz z Moniką Chomicką-Szymaniak wciela się w rolę Pani Chybcik.

Źródło fot. tyt.: Materiały prasowe.

One Reply to “Rusza sprzedaż biletów na spektakl „Wesołe kumoszki z Windsoru””

  1. Pingback: Premierowy pokaz "Wesołych Kumoszek z Windsoru" (WIDEO) - my3miasto.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.