Rozlicz PIT, pomóż organizacjom!

15 Lut

Dokładnie dziś, 15 lutego, ruszyła możliwość rozliczania podatku PIT za 2020 rok. Cały proces jest prosty, wystarczy skorzystać ze wstępnie wypełnionego rozliczenia na platformie „Twój e-PIT” i nanieść ewentualne ulgi lub korekty. Warto pamiętać o możliwości wsparcia organizacji pozarządowych, które działają w najbliższej okolicy i przekazać im 1% swojego podatku.

To już – od poniedziałku, 15 lutego ruszyła możliwość składania zeznań podatkowych za zeszły rok. Czas na rozliczenie się z fiskusem mija 30 kwietnia, a przypadku zeznania PIT-28 dla przedsiębiorców na ryczałcie ewidencjonowanym – 1 marca.

Rozlicz się bez wychodzenia z domu

Kolejny raz rozliczenie PIT-u jest proste jak nigdy wcześniej dzięki platformie, która obsługuje zeznania. „Twój e-PIT” (www.podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit) zawiera już wystawione formularze i wstępne rozliczenie, które wystarczy przejrzeć, uzupełnić o ewentualne ulgi lub nanieść korekty i zaakceptować. Wszystko da się załatwić bez wychodzenia z domu, o dowolnej porze, korzystając z internetu i logując się za pomocą profilu zaufanego, e-dowodu, bankowości elektronicznej lub przez aplikację mObywatel.

Podczas uzupełniania rozliczenia PIT warto pamiętać o możliwości skorzystania z ulgi, np. za korzystanie z internetu (tylko w dwóch kolejnych latach podatkowych) czy sprzęt rehabilitacyjny i odliczeniach od podatku, np. z tytułu przekazanych darowizn na cele pożytku publicznego, religijne czy wsparcie walki z COVID-19.

Warto pamiętać, że rozliczenie podatku online może przyspieszyć ewentualny zwrot nadpłaty – fiskus ma na to w tym przypadku 45 dni, natomiast przy rozliczeniu w wersji papierowej – do trzech miesięcy.

Wspieraj organizacje

Coroczne rozliczenie z Urzędem Skarbowym to także okazja do przekazania wsparcia, które nic nas nie kosztuje. Wystarczy poprzez podanie numeru KRS wskazać konkretną organizację pożytku publicznego, która ma otrzymać nasz 1% podatku. Dla wielu stowarzyszeń i fundacji to cenne wsparcie, które pozwala co roku skutecznie organizować działania na rzecz lokalnych społeczności czy osób i zwierząt w potrzebie.

Gdynia od lat promuje ideę wsparcia lokalnych organizacji jednym procentem poprzez miejską kampanię „Mały procent – wielka sprawa!”. Akcja koordynowana przez Gdyńskie Centrum Organizacji Pozarządowych pomaga zebrać w jednym miejscu gdyńskie stowarzyszenia, którym można podarować symboliczny procent podatku.

–„Mały procent – wielka sprawa!” to dobrze znane gdynianom hasło. I choć może się wydawać, że to tylko 1%, ale pamiętajmy, że „ziarnko do ziarnka i zbierze się miarka”. Organizacje pozarządowe wspierają chorych i potrzebujących, integrują małe społeczności, dbają o lokalną tożsamość i zapewniają aktywność sportową. Zajmują się zadaniami z najróżniejszych obszarów i dzięki temu mogą ulepszać świat. Pamiętajmy o tym, gdy będziemy się rozliczać z podatku PIT – zachęca Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

W przypadku Gdyni swój 1% można przekazać m.in. na rzecz lokalnego hospicjum, schroniska dla bezdomnych zwierząt, klubów sportowych, organizacji dla osób z niepełnosprawnościami czy stowarzyszeń i towarzystw związanych z historią i tradycjami miasta oraz regionu.

Do kampanii promocyjnej dołączyło łącznie 86 podmiotów z całego miasta. Ich listę można znaleźć m.in. w jednym z wcześniejszych artykułów na Gdynia.pl.

Fot.tyt.: Aby rozliczyć PIT, wystarczy komputer z dostępem do internetu, fot. kadr z animacji promującej Twój e-PIT.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.