Rok z Sopoteką

19 Gru

Dokładnie 19 grudnia mija rok od otwarcia Sopoteki – Galerii Kultury Multimedialnej. Ta najnowsza biblioteka mieszcząca się w kompleksie Sopot Centrum, bezsprzecznie zauroczyła czytelników.

Sopoteka zajmująca prawie 750 m² powierzchni, stała się największą placówką wśród sopockich oddziałów biblioteki. Mediateka, którą do tej pory odwiedziło ponad 220 tysięcy osób składa się z kilku stref, w których można znaleźć: pracownię komputerową, stanowiska muzyczne, czytelnię z koszami plażowymi i miejscami cichej pracy oraz kącik dziecięcy z konsolami i kolorowymi klockami. Sercem tego miejsca jest wielofunkcyjna sala pełniąca rolę zarówno kina, teatru jak i miejsca spotkań autorskich, wieczorków poetyckich, warsztatów muzycznych, wykładów podróżniczych czy historycznych. To właśnie w niej w ciągu roku zorganizowano 447 spotkania, w których udział wzięło prawie 17 tys. osób.

Sopoteka przeczy także wszelkim statystykom, które mówią, że Polacy nie czytają. Od 19 grudnia 2015 do dziś zapisało się ponad sześć tysięcy nowych czytelników. Tym samym z wszystkich sopockich filii korzysta już 16 801 mieszkańców Sopotu i Trójmiasta. W ciągu roku wypożyczonych zostało blisko 29 tys. książek, 2 tys. audiobooków, 621 filmów, a ponad 10 tys, użytkowników spędziło czas przy konsolach.

Tu łączą się rzeczy codzienne i niecodzienne. Naturalne, jasne drewno i biel. Kosze plażowe i poduchy. Ebooki, audiobooki i tradycyjna książka. Technologia i ludzie. Kultura, edukacja i rozrywka.

Nowoczesność, w formule open space, która nie przytłacza, a inspiruje idealnie opisuje Sopotekę. Dlatego to miejsce przyjazne jest zarówno młodszym jak i starszym mieszkańcom naszego miasta, którzy chętnie i licznie je odwiedzają – nie kryje radości Jacek Karnowski. Prezydent Sopotu.

Z okazji pierwszych urodzin Sopoteki, w poniedziałek, 19 grudnia o godzinie 17.00 odbędzie się koncert akordeonisty Macieja Kacprzaka.

Przypomnijmy,
Sopoteka, Galeria Kultury Multimedialnej została otwarta 19 grudnia 2015 roku. Mieści się na 3 kondygnacji naziemnej Sopot Centrum. Wnętrze zaprojektował architekt Jan Sikora.
Wybór miejsca poprzedzony był badaniami rynku prowadzonymi przez firmę doradczą; wybrano najlepszą ofertę z 4 propozycji. O wyborze zdecydowały w szczególności: wartości nakładów inwestycyjnych i stawka „fit out” (prace adaptacyjne). Wynajmujący (BGI S.A.) skredytował blisko 1 200 tys. zł na roboty wykończeniowe i dostosowujące lokal na potrzeby mediateki. Kredyt ten spłacany jest w miesięcznych, równych ratach, które stanowią składową czynszu czyli 73,21 zł netto za m² (z czego 42 zł stanowi czynsz plus spłata nakładów inwestycyjnych). Do tego dochodzą koszty mediów wg zużycia. Umowa podpisana została na 10 lat.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.