„Re: paper”, czyli artystyczne tapetowanie

8 Sty

Repaper (ang.) to ponowne nałożenie tapety na ścianę, rodzaj powtórzenia. Zdjęcia prezentowane na wystawie powstały podczas warsztatów artystycznych Sławomira Lipnickiego z młodymi gdańszczanami z Gimnazjum nr 6, którzy dokonywali inwersji tego procesu. Wernisaż wystawy odbędzie się 13 stycznia o godz. 12.00 w IKM, a wystawa potrwa do 24 stycznia.

Zanim powstały fotografie, które można będzie zobaczyć na wystawie, wszystkie zaangażowane w proces osoby wykonywały samodzielną pracę twórczą. Zadaniem czternastu uczestników i uczestniczek było odkrycie na nowo starych fotografii rodzinnych i udokumentowanie ich na swój sposób, konfrontacja z tym, co znika. By lepiej zrozumieć, jaki wpływ historia ma na przestrzeń wokół nich oraz na nich samych, młodzież udała się do Archiwum Państwowego, gdzie odkrywali zmieniające się struktury przynależności budynków i przestrzeni publicznej i mapowali je.

Re paper_2

Drugim etapem procesu było zmierzenie się z obcym i odnalezienie go na dawnych zdjęciach Gdańska. W tym celu wykorzystano kserokopie z albumu „Był sobie Gdańsk”. Młodzi wpasowywali się w zinterpretowane na ich własny sposób zdjęcia. Właśnie te momenty fotografował Sławomir Lipnicki. Było to budowanie obrazu, ujawnianie swoich gestów, sięganie do pamięci ciała. Wystawa w formie warsztatów – konfrontacji, powstawała jako odkrywanie tego co „zakryte”, w trakcie przywołania obrazów „pamięci miejsca zamieszkania”.

Jako projekt fundacji „Wspólny Pokój”, jest to rezultat działań artystycznych z młodymi Gdańszczanami, wystawione fotografie wyrażają osobiste doświadczenia w relacji do tego „kim nie byłem”. Użyty montaż, uchwycone ludzkie gesty, ujawniają strategie adaptacji w przestrzeni podlegającej ustrojowej transformacji. „Nowych narracji”, w których nakłada się na przestrzeń to, co pamięta ciało i jak reaguje na „Obcego w Sobie” – w gestach, obrazach zapamiętanych. Całość dotyczy wyobrażonych losów i historii dawnych mieszkańców miasta. Przerywanych, niejasnych, pełnych luk w tożsamości oraz świadomości mieszkańców Gdańska – mówi Sławomir Lipnicki.

W projekcie Sławomira Lipnickiego „Re: paper” młodzież przywoływała pamięć o dawnych miejscach zamieszkania gdańszczan, tworzyła osobistą narrację z „obcym” na zdjęciach. Wernisaż wystawy odbędzie się 13 stycznia o godz. 12.00 w IKM, a wystawa potrwa do 24 stycznia. Wstęp wolny.

re paper

Źródło: Informacja prasowa.

One Reply to “„Re: paper”, czyli artystyczne tapetowanie”

  1. Sugar Glider’s are extremely social and bond naturally with their
    human owners. If you ever mishandle newts or salamanders they will do this as the response to being threatened.

    Spa Presents – Take care of her to a day at a beauty spa exactly where she can loosen up and rejuvenate.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.