„Psy” Pasikowskiego po cyfrowej rekonstrukcji (KONKURS)

10 Maj

„Bo to zła kobieta była” czy „Nie chce mi się z tobą gadać” – to cytaty z filmu „Psy” Władysława Pasikowskiego, które przeszły do powszechnego użycia. Nic dziwnego – to film, który szybko obrósł legendą i zyskał miano dzieła kultowego. Teraz wraca na ekrany kin po cyfrowej rekonstrukcji – w lepszej jakości obrazu i dźwięku. 13 maja zaprezentowany zostanie w ramach cyklu Kocham Kino w Multikinie. Weź udział w naszym konkursie i wygraj podwójne zaproszenie na seans!

O czym są „Psy”? O pieskim świecie, o tym, że wolność wyniosła także brud i głupotę, niszcząc ideały. Wszystko spsiało, ubabrało się w błocie i w kloace” – pisał recenzent. Tak gwałtowne reakcje krytyki wywołała tematyka filmu, ukazująca świat w zasadzie pozbawiony pozytywów, pełen cynizmu, moralnego brudu i okrucieństwa. Świat bynajmniej nie abstrakcyjny, lecz obecny tu i teraz (tj. w Polsce roku 1989), a na dodatek pokazany w sposób obrazoburczy i prowokacyjny, wyśmiewający wszystkie świętości, zarówno narodowe, jak i religijne.

Za fasadą szyderstwa i antymartyrologicznych bluźnierstw kryło się jednak coś więcej – moralitet, bolesna aż do bólu diagnoza polskiej współczesności, „kino niemoralnego niepokoju”? Opinie były podzielone. Jedynie widzowie „wypowiedzieli” się jednoznacznie. Kolejki ustawiające się pod kasami kin przysporzyły „Psom” miana komercyjnego szlagieru. Rzecz – jak na polski film – rzadka.

Finansowym sukcesom filmu towarzyszyły prestiżowe nagrody, w tym: kilka na XVII Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 1992 roku oraz wyróżnienie na Festiwalu w Mannheim. Grupa członków SB zostaje po weryfikacji przeniesiona do policji i rozpoczyna walkę z bandą groźnych przestępców. Główny bohater, Franz, z wykształcenia prawnik, kończy „karierę” w UB. Jak dowiadujemy się z przesłuchań na komisji weryfikacyjnej, nawet wśród swoich 37-letni Franc nie należał do szaraków (31 nagan i 18 pochwał). Szybki awans i stabilną pozycję w UB zawdzięczał małżeństwu z córką byłego wiceministra, członka Biura Politycznego KC PZPR, która go porzuciła i prysnęła za granicę, „taka z niej była szmata” (słowa Franza).

Po weryfikacji Franz przenosi się do pracy w policji. W trakcie jednej z akcji, w której kierowany przez niego „oddział” ma zatrzymać gang złodziei samochodów, trzech kolegów Franza zostaje zabitych. Franz wie, że gra idzie o wyższą stawkę aniżeli handel kradzionymi samochodami…

Źródło: Informacja prasowa.

W trójmiejskich Multikinach zrekonstruowana produkcja Pasikowskiego zaprezentowana zostanie we wtorek, 13 maja, o godzinie 19.00 w ramach spotkań z serii Kocham Kino w Multikinie. Ceny biletów: 20 zł (normalny) i 16 zł (ulgowy).

KochamKino-13maja-ogólny

UWAGA: KONKURS! Odpowiedz na proste pytanie i wygraj podwójne zaproszenie na pokaz filmu!

Gdzie powstawały zdjęcia do filmu „Psy”? Wymień minimum trzy lokalizacje.

Odpowiedzi przesyłajcie na adres konkursy@my3miasto.pl do poniedziałku (12 maja) do godziny 11.00. W temacie wiadomości należy wpisać KONKURS MY3MIASTO.PL – KOCHAM KINO W MULTIKINIE. Pamiętajcie o zapoznaniu się z regulaminem oraz dopisaniu swoich danych, adresu e-mail i telefonu kontaktowego, który pozwoli nam szybciej skontaktować się ze zwycięzcą. Nagrodzeni zostaną autorzy najwcześniej nadesłanych odpowiedzi.

REGULAMIN KONKURSU

1. Konkurs trwa do 12 maja, do godziny 11.00.

2. Konkurs jest prowadzony za pomocą wysyłki e-mailem odpowiedzi na zadane pytania.

3. Konkurs nie jest organizowany, wspierany ani sponsorowany przez serwis facebook.com.

Powodzenia!

Konkurs został rozstrzygnięty. Gratulujemy zwycięzcom, a pozostałych zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach, które wkrótce pojawią się na naszej stronie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.