Potańcówki na Węglowym, chrupiące pieczywko i siłacze – rusza 754. Jarmark Dominikański (PROGRAM)

25 Lip

Jarmark św. Dominika rozpocznie się uroczystą paradą w sobotę 26 lipca. Od wielu lat impreza budzi skrajne emocje – jedni go nie znoszą, inni specjalnie przyjeżdżają do Gdańska z drugiego końca Polski, żeby właśnie w tym czasie przejść się uliczkami Głównego Miasta. Jakie atrakcje przygotowano w tym roku? Sprawdźcie! 

Jarmark św. Dominika jest najstarszą, najsłynniejszą i największą w Polsce i jedną z największych w Europie imprezą plenerową o charakterze handlowo-rozrywkowym. Jego tradycja sięga XIII wieku, kiedy to gdański klasztor ojców Dominikanów otrzymał od papieża Aleksandra IV przywilej udzielania odpustu w dniu święta ich założyciela. Z uroczystościami odpustowymi związano jarmark handlowy. Dziś Jarmark działa jak magnes, rokrocznie przyciągając do Gdańska tłumy turystów i mieszkańców Trójmiasta. W 2013 roku odwiedziło go 6 mln gości!

>>ZOBACZ TAKŻE: Hity i kity Jarmarku św. Dominika 2013 (SONDA WIDEO)<<

>>Jarmark św. Dominika 2013 rozpoczęty! (WIDEO)<<

Atrakcyjność imprezy wynika z połączenia oferty handlowej (starocie, antyki, wyroby artystyczne, rzemieślnicze i regionalne prezentowane są na ponad 1000 kramów) z programem kulturalnym bogatym w wydarzenia artystyczne: kostiumowe parady, spektakle teatralne, konkursy, projekty interaktywne i koncerty – rok temu na jarmarkowej scenie zagrali m. in. John Porter, Paula i Karol, Łąki Łan, Village Collectiv, chóry gospelowe z Anglii, Austrii i Polski, soliści scen operowych, carilloniści i gdańscy filharmonicy.

>>Podziwiaj Gdańsk na okrągło! Niezwykła atrakcja tegorocznym Jarmarku (WIDEO)<<

Tegoroczny program kulturalny to jeszcze więcej atrakcji! Na turystów i mieszkańców czekają m.in. zawody siłaczy, koncerty gwiazd, bookcrossing, gry miejskie, święto chleba, strefy dla zakochanych, strefa odpoczynku z muzyką Chopina w tle, galeria jarmarkowych kogucików, a także zwiedzanie zakątków Kościoła św. Mikołaja. Zlokalizowany w sercu centralnej części miasta jarmark rozciąga się na 41 000 m kw. powierzchni, a handel odbywa się na blisko 1000 stoiskach. Aby ułatwić odwiedzającym jarmark gościom odnalezienie interesujących ich produktów, handel podzielony został na strefy tematyczne: regionalne przysmaki, artyści i rzemieślnicy, strefę gastronomiczną, i kramy sukiennicze.

jarmark2014

Szczegółowe kalendarium wydarzeń dostępne jest na stronie internetowej. Poniżej prezentujemy jedynie część bogatego programu wydarzeń towarzyszących imprezie.

25.07 (PIĄTEK)

godzina 17.00-19.00
POTAŃCÓWKA na Węglowym – zaprasza Dorota Kolak. „Człowieku, ucz się tańczyć, bo cóż będą z Tobą robić aniołowie w niebie” – mawiał św. Augustyn. Zatańczmy jak za dawnych lat! Na świeżym powietrzu i pod gołym niebem. W rytmie walca, tanga, poloneza, charlestona, fokstrota, swingu, twista, bigbitu i starego, dobrego rock and rolla. Dla niewprawionych i opornych nauka podstawowych kroków. Potańcówkę poprowadzi aktorka Teatru Wybrzeże w Gdańsku – Dorota Kolak.

26.07 (SOBOTA)

CEREMONIA OTWARCIA  godz. 12.00 (przedproże Ratusza Głównego Miasta)
Kronikarz miejski opowiadać będzie zgromadzonej publiczności krótką historyję Jarmarku. Obok niego pojawią się strażnicy miejscy w historycznych strojach, bębniarze, postacie alegorii ze Złotej Bramy i szczudlarze z gdańskimi flagami. W samo południe, tuż po dźwiękach ratuszowego carillonu, po raz pierwszy zabrzmi hejnał Jarmarku św. Dominika 2014. Na przedprożu pojawią się włodarze miasta, przeor dominikanów i goście honorowi. Wszyscy podążą ku scenie przy Zielonej Bramie.

godz. 12.15 (scena, Zielona Brama)
Kiedy orszak paradny z udziałem dostojnych gości dotrze do Zielonej Bramy, Mistrz Ceremonii o powitanie przybyłych na uroczystość turystów i gdańszczan, zwróci się do: Przewodniczącego Rady Miasta Gdańska, Prezydenta Miasta Gdańska i Przeora zakonu Dominikanów. Aby tradycji stało się zadość, Prezydent przekaże klucz do bram miasta w ręce, reprezentującego kupców, prezesa Międzynarodowych Targów Gdańskich. Punktem kulminacyjnym będzie koncert na największym bębnie świata. Do wspólnego odliczania 754 uderzeń w bęben – pod batutą mistrza Bazarnika – zaproszeni zostaną goście honorowi oraz publiczność. Prezydent wygłosi tradycyjną formułę: Jarmark św. Dominika Anno Domini 2014 uważam za otwarty! i w tym momencie nastąpi 754. uderzenie w bęben. Długi Targ zaludni się teatralnymi postaciami, pośród których prym wieść będą karmazynowy kogut – symbol wszystkich Jarmarków św. Dominika oraz złoty Hermes – opiekun kupców. Parada będzie nawiązywała do historii, tradycji, legend i faktów. Stworzy to mieszaninę epok, stylów, obyczajów i zapachów przywożonych przypraw: bursztynowego kadzidła, goździków, cynamonu i mięty. Pojawią się też w niej rody słynnych gdańszczan.

godz. 17.00-19.00
MARYNARA FRUWA W RYTMIE ROCK AND ROLLA – w niezapomnianych, szalonych klimatach lat 50. i 60 zagra DJ ZIBI – muzyk i performer Zbyszek Bieńkowski.

godz. 20.00
SPENNER & BIBA Z ZESPOŁEM. Podczas koncertu w Gdańsku będzie można usłyszeć m.in. akustyczne wersje utworów The Beatles, Stereophonics, Coldplay, Chrisa Cornella, Lenny’ego Kravitza oraz autorskie utwory grupy.

godz. 21.30
GWIAZDA WIECZORU – KAYAH. Wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów. Jedna z najbardziej rozpoznawalnych i docenianych artystek na polskiej scenie muzycznej. W szczególny sposób powiązana z Gdańskiem, albowiem w 2013 r. otrzymała z rąk Prezydenta Miasta Gdańska nominację na Ambasadora Bursztynu. Po koncercie odbędzie się tradycyjny POKAZ SZTUCZNYCH OGNI.

27.07 (NIEDZIELA)

godz. 10.00-18.00 (scena, Zielona Brama)
XIX Święto Chleba w Gdańsku. W programie:

  • koncert zespołu Detko Band
  • występ zespołu polonijnego „Ludowa Nuta” z Ontario w Kanadzie
  • prezentacje wyrobów piekarskich i cukierniczych, degustacje, szeroka oferta pieczywa i ciast
  • porady i wykłady ekspertów oraz mistrzów piekarskich, promocja zawodu piekarza
  • konsultacje dietetyków z Akademii Skutecznej Diety
  • konkursy dla publiczności, m.in. „Najlepszy chleb domowego wypieku”
  • konkurs dla piekarzy „Smakołyk Święta Chleba”

godz. 13.00
Msza św. odpustowa, Kościół św. Mikołaja

godz. 17.00-19.00
BO DO TAŃCA TRZEBA DWOJGA, czyli co nam w duszy gra! W gorących rytmach polskich przebojów ostatniego 40-lecia zagra DJ SoSoBlack.

godz. 19.00
CARILLON KONTRA DJ I SPÓŁKA – Koncert z okazji już XVI Gdańskiego Festiwalu Carillonowego i IV Światowego Zjazdu Gdańszczan, a także Jarmarku św. Dominika. Czworo muzyków – carillonistka, klawiszowiec, trębacz i DJ – zagrają wspólnie utwory inspirowane muzyką house, klasyczną i pop. Autorem aranżacji jest Artur Jurek, a bitów – DJ Paryss.

31.07 (CZWARTEK)

godz. 20.30 (Altana Melomana, ul. Grobla I)
Muzyczny salon na gdańskiej starówce – Dawniej salony – dziś sale koncertowe, sceny plenerowe, a muzyka równie wspaniała jak niegdyś. W programie: W. A. Mozart, H. Wieniawski, F. Kreisler, St. Moniuszko, J. Strauss, E. Kálmán.

1.08 (PIĄTEK)

godz. 21.00 (Scena Złota, Targ Węglowy)
Koncert Gaby Kulki. Gaba przekracza granice, śpiewa, pisze piosenki i gra na fortepianie. Można powiedzieć, że jej muzyka to progresywny pop: pstrokata mieszanina gatunków, od jazzu, przez fortepianowy rock, po weillowski kabaret. Wydała trzy autorskie płyty, które zdobyły liczne wyrazy uznania ze strony słuchaczy i krytyków.

3.08 (NIEDZIELA)

godz. 21.00 (Scena Złota, Targ Węglowy)
Koncert Ani Rusowicz. W trakcie występu wokalistka nawiązuje niezwykły kontakt z publicznością, a hasło „Love, Peace and Rock&Roll” nabiera nowej mocy! Ania Rusowicz albumem „Mój Big-Bit” szturmem zdobyła serca zarówno krytyków, jak i publiczności. Talent, obdarzonej pięknym i mocnym głosem wokalistki, dostrzegli też członkowie Akademii Fonograficznej, przyznający prestiżowe nagrody muzyczne – Fryderyki. „Mój big-bit”, zawierający nowoczesne aranżacje przebojów, które śpiewała niegdyś z Niebiesko-Czarnymi Ada Rusowicz oraz stylizowane na brzmienie lat 60. autorskie kompozycje Ani, przyniósł siedem nominacji i w efekcie aż 4 nagrody Fryderyk 2012 w kategoriach: Album Roku, Produkcja Roku, Debiut Roku i tego najważniejszego – Wokalistka Roku.

4.08 (PONIEDZIAŁEK)

godz. 10.00, 13.30
ZAKAMARKI KOŚCIOŁA św. Mikołaja – Okazja zwiedzania wieży, strychów, a także innych ciekawych zakamarków kościoła św. Mikołaja, po których będą oprowadzać będą bracia dominikanie.

7.08 (CZWARTEK)

godz. 14.00-21.00 (Targ Węglowy)
UNIKATY Z KOCIEWIA, czyli prezentacja walorów turystyczno-kulturowych z regionu kociewskiego. Stoiska z regionalnymi przysmakami, Lokomotywa Smaku: pokaz grillowania i wędzenia, rękodzieło artystyczne, prezentacje średniowieczne Grodziska Owidz, pokazy rycerskie Zamek w Gniewie, warsztat ceramiczny, bicie monet, koncerty na scenie: Zespół Pieśni i Tańca – Kociewie Retro, formacja tańca nowoczesnego, recital Magdy Ułanowicz, koncert „Sunny Money”.

8.08 (PIĄTEK)

godz. 21.00 (Scena Złota, Targ Węglowy)
Koncert MITCH&MITCH. Fenomen Mitch & Mitch trudno zdefiniować. Jedno jest pewne. Są jednym z najciekawszych i najbardziej nieprzewidywalnych muzycznych zjawisk ostatniej dekady, a ich koncerty – energetyczne i pełne humoru – to prawdziwa uczta.

10.08 (NIEDZIELA)

godz. 21.00 (Scena Złota, Targ Węglowy)
koncert Martyny Jakubowicz. Jej piosenki są ciepłe, delikatne i refleksyjne, oparte na kobiecych emocjach, uczuciach i potrzebach. Śpiewa o miłości, samotności, nadziei, szukaniu prawdziwej więzi. Martyna Jakubowicz jest jedyną w swoim rodzaju wykonawczynią ballad, będących mieszaniną muzyki folk, blues i klasycznego, najlepszego rocka. Sama komponuje większość swoich utworów. Na stałe współpracuje z Andrzejem Jakubowiczem, który jest autorem większości tekstów.

14.08 (CZWARTEK)

godz. 11.00-18.00
NORWESKI TARG RYBNY „TOUCH OF BERGEN”. Bergen – pierwsza stolica Norwegii – od wczesnego średniowiecza miasto było centrum handlu rybami, ściśle związane z Hanzą. Tradycyjny Targ Rybny w centrum miasta, do dziś należy do największych atrakcji turystycznych Bergen. Organizatorzy Jarmarku Dominikańskiego, zaprosili reprezentację miasta Bergen oraz kupców z bergeńskiego Targu Rybnego do udziału w tegorocznym Jarmarku.

W programie:

  • prezentacja walorów turystycznych miasta Bergen, zwanego – ze względu na swoje położenie na styku Morza Północnego i Norweskiego – bramą do fiordów i skandynawskim oknem na świat
  • prezentacja norweskich ryb i owoców morza na straganach i na scenie. Wywiady ze znanymi szefami kuchni, gotowanie, przepisy na potrawy z norweskich ryb. Degustacje norweskich delikatesów, przygotowane przez norweskich kucharzy
  • Targ rybny z polskimi wyrobami z norweskich ryb (łosoś, dorsz, śledź, halibut)

15.08 (PIĄTEK)

GOSPELOWA NOC W GDAŃSKU (Scena Złota, Targ Węglowy)

godz. 20.00
Claret Gospel Choir, czyli grupa wokalna utworzona z inicjatywy polskich Misjonarzy Klaretynów w Abidżanie i Bouaflé na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Zespół śpiewa w języku francuskim, angielskim, polskim, łacińskim oraz w lokalnych językach z Wybrzeża Kości Słoniowej, Ghany, Mali, Burkina Fasso, Liberii. Towarzyszą im afrykańskie instrumenty: kalebasty, grzechotki, bębny, balafony i n ́djembe.

godz. 21.00
Gabriela Gąsior i zespół Holy Noiz to grupa muzyków współpracujących ze sobą od kilkunastu lat. Występowali na wielu międzynarodowych festiwalach muzyki gospel, akompaniując takim artystom jak Mieczysław Szcześniak, Natalia Kukulska, Kuba Badach czy Anna Szarmach. Chociaż wywodzą się z różnych gatunków muzycznych, to właśnie w gospel następuje fuzja fascynacji i radości ze wspólnego muzykowania. Skład zespołu: Wojciech Gąsior – gitara basowa, Łukasz Zając – perkusja, Robert Zając -gitara, Olaf Węgier – saksofon.

16.08 (SOBOTA)

godz. 16.00-19.00
PUCHAR POLSKI STRONG MAN. W ramach zawodów odbędą się widowiskowe, klasyczne pucharowe konkurencje.

17.08 (NIEDZIELA)

godz. 16.00 (Scena Zielona, ul. Długi Targ)
CEREMONIA ZAMKNIĘCIA. Mistrz Ceremonii opowie zebranym, co widział i słyszał przez 23 dni Jarmarku. Aż nadejdzie uroczysta chwila wręczenia Nagrody Grand Prix Jarmarku św. Dominika 2014 i po raz ostatni odegrany zostanie przez trębacza hejnał Jarmarku. Kiedy klucz do bram miasta powróci do rąk prawowitych włodarzy, Prezydent Miasta Gdańska wypowie tradycyjną formułę: Jarmark Św. Dominika Anno Domini 2014 uważam za zamknięty! Bębniarze uderzą w werble, a publiczność tradycyjnie obdarowana zostanie na pożegnanie jarmarkowymi poduszkami, tym razem datowanymi AD 2014. Ceremonię przez cały czas bacznie obserwować będzie kogut (symbol Jarmarku) i to on właśnie zatrzyma ostatnią poduszkę, aby znaleźć sobie miejsce do snu i za rok znów obudzić Jarmark.

godz. 21.00 (Scena Złota, Targ Węglowy)
Koncert gwiazdy wieczoru – Natalii Natu Przybysz. Sama Natalia stwierdziła: Teraz rozumiem, dlaczego wokaliści tak rzadko sięgają po repertuar Janis. Każda jedna piosenka jest jak wyprawa w Himalaje. Trzeba się dobrze przygotować, a zwłaszcza nauczyć oddychać tą nową dla mnie gęstością powietrza. W programie obok hitów psychodelicznego rocka, takich jak „Piece Of My Heart”, „Try”, „Me And Bobby Mcgee”, znajdziemy również subiektywną mieszankę utworów z repertuaru amerykańskiej legendy, które szczególnie pokochała Natu. Między innymi tytułowy „Kozmic Blues”, „One Night Stand”, „Tell Mamma”, „Last Time”, „Maybe” i „Move Over”. Po koncercie odbędzie się POKAZ SZTUCZNYCH OGNI.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.